Nádrž Švihov na řece Želivce je největší vodárenská nádrž v Česku, ale i ve střední Evropě. Zásobuje zhruba sedminu obyvatel republiky – nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje – a je tak pro stát absolutně klíčová. Jenže úpravna vody stojící nedaleko hráze chátrá. Stát tak chystá rozsáhlou modernizaci, na jejímž konci by měla téct voda čistá jako nikdy před tím.
První část vodní nádrže Švihov, která z „jezerní“ vody vyrábí vodu pitnou, zprovoznili v roce 1972. Další v druhé polovině 80. let. A jak zjistil deník MF DNES, aktuálně už nádrž potřebuje důslednou rekonstrukci. Do pěti let má být celý stávající areál opraven a obnoven. Začít by se mělo stavbou zcela nové gigantické haly a to už příští rok.
Právě zmodernizovaná hala bude klíčová pro zajištění té nejčistší vody, jaká kdy z nádrže k lidem tekla. Nově bude mít Švihov (neformálně Želivka) šestnáct moderních filtrů, které do pitné vody nic nepropustí – žádné zbytky rozpuštěných pesticidů, léčiv, hormonů či dalších chemických látek obsažených například v pracích prášcích.
To se v současnosti děje. Voda z Želivky je sice velmi kvalitní, malé množství těchto látek ovšem filtry projde. Zdraví člověka přímo neohrozí, avšak dle hygieniků hrozí zdravotní rizika, pokud dotyčný vodu pije pravidelně desítky let.
„Ano, voda z Želivky je už teď kvalitní, v budoucnu by však měla být úplně, úplně skvělá. Novou technologií se podaří odbourat i ty zbytky látek, které se standardním způsobem neodstraní,“ uvedl pro MF DNES ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze Mark Rieder.
S čistotou pomůže uhlí
Pitná voda musí splňovat stále přísnější hygienické normy. Nevýhodou Želivky v tomto ohledu je, že se v jejím okolí intenzivně zemědělsky hospodaří, a tak se do vody dostávají také zbytky pesticidů, které místní zemědělci využívají pro hubení škůdců. Další „tuny odpadu“ přitečou z komunálních čističek, které některé látky nedokážou odstranit samy.
„Nově bude voda protékat otevřenými filtry s granulovaným aktivním uhlím. To bude poslední bariéra, která dokáže tyto látky z vody takříkajíc vychytat, než bude voda nachlorována a poslána do Prahy a mnoha dalších měst. Minimálně dvě generace tak budou mít jistotu, že jim z kohoutku poteče ta nejkvalitnější pitná voda,“ vysvětluje Vladislav Černý, generální ředitel společnosti Želivská provozní. Pak zřejmě čeká areál další oprava.
Stavební povolení by mělo být vydáno v polovině příštího roku a oprava nádrže by měla být hotová v roce 2021.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář