Koncernová rétorika a mylšení Hadů v oblecích

Dillí ovládá „vodní mafie“. Žíznivé lidi napájí za horentní sumy

Problémy s dodávkami pitné vody jsou v Indii na denním pořádku. Zoufalství desítek tisíc lidí se stále častěji snaží využít překupníci s vodou. Za vodu si však účtují na místní poměry vysoké částky, které si obyčejní lidé nemohou dovolit. Vodní mafie i přesto funguje dál, spolupracuje totiž s úřady i policií.

Čtvrť Sangham Vihar v indickém Dillí je domovem asi půl milionu lidí. Ti se musí každý den potýkat se špatnými hygienickými podmínkami a životem na hranici chudoby. Velkým problémem je pro ně také akutní nedostatek pitné vody. Dlouhé hodiny proto čekají na místech, kam jednou za čas přijíždějí velké cisterny s pitnou vodou. Když konečně dorazí, začne boj. Každý si chce uzmout alespoň několik litrů. Během čtvrt hodiny je však cisterna prázdná a mnozí odchází s nepořízenou.

„Přijíždí jen jednou za deset dní,“ prozradila jedna z místních obyvatelek Rupa Jha reportérům serveru BBC. „Jak by nám to mohlo stačit? Vodu tak musíme kupovat od soukromníků. Je vždy k dispozici, ale musíme za ni platit,“ vysvětluje. Přístup k pitné vodě nemá podle statistik 20 procent Indů. V současnosti v distribuci chybí asi 750 milionů litrů denně.

Problémů s dodávkami v poslední době stále častěji využívají překupníci. Místní jim říkají vodní mafie. „Existovala tady vždycky. Síť lidí, kteří kradou pitnou vodu a pak ji přeprodávají těm, kteří ji potřebují. Stojí za nimi policie a místní politici. Proto je nikdo nedokáže zastavit,“ popisuje situaci aktivista Anuj Porwal.

Pitná voda za velké peníze

Vodní mafie si za 200 litrů pitné vody účtuje deset dolarů (asi 250 korun). Voda poskytovaná vládou je přitom vždy zdarma. „Já vydělávám asi 80 dolarů za měsíc. Můžete si tak lehce představit, jak těžké je pro mě dát dohromady takové peníze,“ lamentuje jedna z obyvatelek Sangham Vihar.

Práce vodní mafie začíná vždy brzo ráno. Ještě za tmy se kolona cisteren vydává do oblastí přiléhajících k posvátné řece Jamuna. Bydlí zde jen minimum lidí, pouliční osvětlení nefunguje. Ideální prostředí pro překupníky. Ti natáhnou tenké hadice vedoucí z cisteren a ponoří je hluboko do jedné ze zdejších studen. Jednu cisternu plní kolem půl hodiny.

„Nikdo se jim nedováže postavit, protože jsou nebezpeční,“ tvrdí jeden z místních obyvatel. Překupníci však říkají, že jen dodávají pitnou vodu do oblastí, kde jí je nedostatek. Mlčí však o tom, že za vodu si nechávají platit na místní poměry neúměrně vysoké částky.

Vodní mafie kromě využívání zoufalých obyvatel necitlivě zasahuje také do životního prostředí. Nadměrný odběr z vrtů a studen totiž podle hydrogeologů extrémně snižuje hladinu podzemní vody.

Zdroj: idnes.cz

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje