SmVaK: Zahraniční h(r)oši v klidných českých vodách

Dění ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s. dokládá, že prodej akcií vodárny z majetků měst a obcí koncernům byla hanebnost a ekonomické harakiri, na které doplácí lidé nejen na Severní Moravě.

Téměř všechny města a obce v Moravskoslezském kraji (konkrétně jejich politické vedení), prodaly v letech 1998-1999 akcie SmVaku zahraničním koncernům za směšné ceny. Někdy i za hodnotu dnes ročně vyplácené dividendy.

Vodárnu zahraniční společnosti ovládly a postupně během 14 let z ní vyvedly dříve městy vytvořené a naspořené kapitálové fondy, nerozdělený zisk i zisky v podobě dividend. Když už nebylo co vyvést, vodárnu prodaly dalšímu koncernu, který nyní neustále zdržují cenu vody a kalkuluje k úplným vlastním nákladům, enormní ziskové marže.

Stát přihlíží. Lidé platí jak mourovatí a koncerny inkasují. Vodárenská infrastruktura stárne. Evropská komise odmítla tento „model“ dotovat.

Co udělá soukromá firma, když ovládne vodárnu na místo měst a obcí?

Provede „restrukturalizace aktiv a pasiv“

Co to znamená?

Všechno, co se dá převést na peníze, převedl na cash peníze a z vodárny vyvedl – kapitálové fondy, nerozdělený zisk. Zadlužil společnost. Poté monopol prodal dalšímu zahraničnímu koncernu a lidé v ceně vodného a stočného zaplatí „restrukturalizaci“ i zisky nového vlastníka.

GENIÁLNÍ – pro majitele koncernů

Co s tím, páni konšelé?

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje