Praha: Smlouvy s Veolií jsou neplatné

Česká televize se po 15 letech začala věnovat vodě a vodárenství. V pořadu Nedej se+  vznikly dvě reportáže k situaci a údajných příchodů strategických investorů. Ve skutečnosti jde o privatizaci zisků a zestátnění nákladů. Důsledkem tohoto kroku je podle kritiků v mnoha regionech ČR, včetně hlavního města, katastrofální stav vodárenské infrastruktury, neustálé zdražování vody a vyvádění zisků z jejího prodeje do zahraničí.

Takto se k vodě a k lidem stavěli politici Hl.města Prahy:

Privatizace nebo tunel?


Není se co divit, že konečně přichází právní rozbory:

Smlouvy týkající se provozu vodohospodářských sítí v Praze jsou neplatné.

Potvrdily to tři právní posudky, řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Praha bude jednat o úpravě údajně nevýhodných smluv tak, aby mohla mimo jiné čerpat evropské dotace na obnovu sítí. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, už minulý týden řekla, že je ochotna k jednacímu stolu zasednout. Pochybnosti o platnosti smluv odmítá.

Smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) je podle Plamínkové „absolutně neplatná“. Smlouva prý nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem. „Je to závažné zjištění. Jde o první krok na dlouhé cestě, na jejímž konci se, doufám, podaří zkrátit dobu vyjednané smlouvy, která je uzavřena do roku 2028,“ řekla radní.

„Situace je pro město velmi nekomfortní. Smlouva, která je uzavřena do roku 2028, blokuje přijímání dotací z operačního programu životní prostředí,“ doplnila. Pokud se město s francouzskou Veolií, která je stoprocentním vlastníkem PVK, nedomluví, je podle radní jedinou cestou arbitráž. PVK už několikrát pochybnosti odmítla. Chce diskutovat o „modernizaci smluvních vztahů“, řekl minulý týden mluvčí Tomáš Mrázek.

Praha získá dvě miliardy ročně

Hospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Firmu PVK v 90. letech od státu koupila Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Nedosažitelné dotace

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) k tomu řekla, že by se mělo více peněz z nájmu investovat do opravy zastaralé vodovodní sítě.

Zdroj ČTK

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

2 Komentáře

  • menc miroslav

    Odpověď Odpovědět 12 srpna, 2016

    co se musi stat aby se to zlepsilo

    • Řešení jsou možná v několika variantách a udělat je musí politici, které k tomu přiměje buď vlastní rozhodnutí nebo tlak veřejného mínění.

      Co mohou a mají udělat popisuji zde https://pravdaovode.cz/zastupitelum/zastupitelum-co-delat/

      Jak je k tomu přimějeme? K tomu jsem připravil iniciativu VODA 300 – podívejte se na dokument, který reálně popisuje, co jsou koncerny zač, co dělají a jak se s nimi vypořádali v záp. Evropě a pak se můžete přidat k 300 lidem, kteří tyto informace předají 300 vrcholným politikům, kteří rozhodují o tom, jak je nastaveno hospodaření s vodou v ČR pro 10 mil. lidí. https://pravdaovode.cz/veolia/

Napište komentář

* Povinné údaje