Výsledek mé osvěty na Zlínsku v rámci seminářů „LEVNÁ VODA NA DOSAH“ potěšil. Věřím, že nyní toto již chápou i lidé, kteří budou chtít nápravu a dostat vodu zpět pod kontrolu měst a obcí.
O ceně vody ve Zlíně toho už bylo napsáno mnoho. Proč se však současní představitelé města nevyjadřují k ziskům z vody, které odplouvají ze Zlína? Zisk společnosti Veolia za období 2008 až 2014 je 577 milionů Kč. Tento zisk schvaluje Veolii představenstvo VaKu Zlín, v němž sedí lidé zvolení městem Zlín. Naléhavost otázky se zvyšuje: Pro koho tedy pracuje současná sestava na zlínské radnici?
Je to pořád kolem dokola a trvá to už trapných deset roků. Předraženou vodu ve Zlíně mají na svědomí dávní hoši z radnice, co v roce 2004 naletěli lákadlu francouzské firmy Veolia Voda a prodali jim prodej zlínské vody. A nebylo to za pár francouzáků!
Takže když u nás doma teče voda, tečou francouzské Veolii sakra tučné zisky, za posledních 5 let to bylo víc než půl miliardy. Všivárna, no ne? Všivárnu zarazil letos na jaře brněnský Krajský soud. Ale z jakýchsi důvodů, které normální občan nepochopí, se dnešní radniční hoši tomuto soudnímu verdiktu usilovně zpěčují – odvolali se!
Voda má být dál a dál drahá…
Komu se líbí drahá zlínská voda a přeje Veolii další stamiliony z našich kapes, ať nechodí k volbám a sedí v klídku doma.
My to ale chceme zarazit a zlínským vodním šejdířům sebrat pádlo z ruky. Prodej vody vrátíme zpátky do Zlína. Už dost drahé vody ve Zlíně – my to prostě uděláme!
Jak to všechno bylo?
Prodej vody nám spotřebitelům se dlouhé roky děje přes prostředníka – zahraniční firmu MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s. z francouzského koncernu Veolia Voda (dále jen „Veolia“), která inkasuje zisky z vody pro sebe. Jak k tomu došlo?
Duben 2004:
Valná hromada společnosti VaK Zlín schválila nevýhodnou smlouvu o prodeji části VaK Zlín zahraniční firmě Veolia. Tím připravili občany Zlína o stamiliony. A k tomu ještě zmařili možnost čerpat dotace na obnovu a výstavbu vodárenské infrastruktury.
Říjen 2011:
Město Zlín požádalo o audit hospodaření městské společnosti VaK Zlín. Potvrdilo se, že kvůli uzavření smlouvy v roce 2004 přišel VaK Zlín o zisky z provozu.
Říjen 2012:
S výsledky auditu byli seznámeni zlínští radní. Co se stalo? NIC!!! Stamiliony z kapes občanů Zlína dál tečou do kapsy zahraniční firmě.
Březen 2013:
Bývalý předseda dozorčí rady VaKu Miroslav Rafaja zveřejňuje vlastní zprávu o tom, že nic z toho, co bylo Veolií v roce 2004 slibováno, není plněno a dokládá nevýhodnost smlouvy uzavřené mezi VaK Zlín a Veolií. Zastupitelstvo města Zlína schvaluje změnu ve vedení
VaK Zlín, ze kterého byl odvolán Miroslav Rafaja a na jeho místo byl dosazen „loajálnější“ člověk.
Březen 2014:
Na základě žaloby vydal Krajský soud v Brně usnesení, že SLOUVA O PRODEJI provozní části VaK Zlín (tam právě spadá prodej vody!) je NEPLATNÁ. Všechno se má vrátit zpátky do stavu před prodejem zahraniční firmě Veolia. A mělo by se jásat.
Duben 2014:
…NEUVĚŘITELNÉ: Proti usnesení soudu, kvůli kterému by mělo k návratu prodeje vody zpět do rukou měst a obcí, ke snižování ceny vody, se společnost VaK Zlín ODVOLÁVÁ!
Lidi do orgánů VaKu Zlín přitom schválil největší akcionář – město Zlín. Je nutné položit si otázku „Pro koho vlastně pracují ti lidé na zlínské radnici?“.
Září 2014:
Do voleb zbývá pár týdnů. Z radnice zaznívá předvolební pokřik o „propadu cen vody“. A prý současný model prodeje vody přes prostředníka Veolia Voda je třeba zachovat, jinak prý „hrozí katastrofa“. Ani slovo o možnosti zrušit nevýhodný, a proto nesmyslný způsob prodeje vody přes Veolii, ani slovo o stamilionech, které tečou z našich peněz do zahraničí a na investice si tak musíme půjčovat (dokonce od samotné Veolie).
ANO, bude líp.
kolektiv Hnutí ANO ve Zlíně
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář