Boj proti suchu vyjde stát na 50 miliard. Vše zaplatí lidé, žádné koncerny, ty budou jen dál na vodě vydělávat

Žádní strategičtí investoři, žádná Veolie, SUEZ či Aqualiavše, co se týká boje proti suchu a obnovy vodovodů, výstavby rybníků a vody zaplatí opět občané České republiky a koncerny budou dál na vodě a nové infrastruktuře vydělávat. 

Politici ve vedení státu ANO/ČSSD – stát – plánují investovat v následujícím desetiletí 50 miliard korun (50.000.000.000 Kč) do boje se suchem a nedostatkem vody. To znamená, každý dospělý přispěje částkou cca 10.000 Kč na řešení sucha.  

Téměř polovina peněz půjde podle Andreje Babiše (ANO) na propojování vodárenských soustav, nejvíce ve Středočeském a Jihočeském kraji. Absurditou je, že prodej vody a zisky z vodného a stočného je zde vesměs v rukou fr. koncernu Veolie a rak. koncernu ČEVAK. Tzn. stát zaplatí koncernům infrastrukturu, kterou potřebují pro své podnikání, bez které nemohou prodávat vodu a inkasovat zisky z vodného a stočného. Opět to nikomu z politického vedení nepřipadá divné a nikomu to nevadí. Dobývání renty je fenomén dneška.

Nejvíce peněz přitom stát posune právě do Jihočeského a Středočeského kraje, odkud léta tečou miliardy z vodárenského odvětví do zahraničí. „Konkrétně je v plánu například vybudování přivaděče Praha (Vodu prodává Veolie a inkasuje miliardy)   – Kladno (vodu prodává Veolie a inkasuje stovky miliónů) nebo posílení kapacity Východočeské vodárenské soustavy Náchod – Hradec Králové (i zde vodu prodává Veolie a inkasuje stovky miliónů) . Propojení vodárenských soustav pomůže se zásobováním vodou téměř pro tři miliony lidí,“ nastínil Toman. Jaký efekt to bude mít pro udržení nebo růst zisků koncernu, pan ministr raději neuvádí.

Stát plánuje rozšířit skupinový vodovod Nýrsko – Klatovy další větví do Dobřan nebo propojit vodovody Liberec – Bílý Kostel nad Nisou – Hrádek nad Nisou

prodej vody zde opět léta provádí koncern Veolie, kt. inkasuje z vody stovky miliónů.

„Pro naši vládu je voda a strategie řešení problémů s vodou to nejdůležitější, co máme na stole, protože bez vody zkrátka není život,“ řekl Babiš. Je to první politik, který si toho všiml. 🙂

Toto prohlášení je správné, otázka je, jak je možné, že stát řeší opět pouze nalití dalších peněz do odvětví a neřeší systém dolování renty. ČSSD je stranou přímo zodpovědnou za instalaci  soukromých firem do pozic subjektů ovládajících peněžní toky a zisky z vodného a stočného. Mze pod vedením ČSSD v minulosti hlasovalo PRO vyvedení zisků z vody na zahraniční koncerny, společně s „politiky“ ČSSD kooperujícími na komunální úrovni a s „politiky“ z ODS (v rámci místních koalic). Šli koncernům na ruku, i když věděli, že koncerny přišly do ČR na lidech a na vodě vydělávat. Věděli, že koncerny nebo nastrčení nájezdníci protiprávně ovládly řadu městských vodáren a z nich poté doslova vykuchaly vše, co generuje zisky, což městským vodárnám a daným regionům znemožnilo získat dotace z EU.

Situaci okolo vody a sucha v české krajině v úterý řešila Koalice proti suchu, ve které kromě premiéra a ministrů životního prostředí a zemědělství zasedli ředitel ČHMÚ, Výzkumného ústavu vodohospodářského, zástupci krajů, agrární komory a další. Nikdo z těchto lidí nevidí, co se děje? Proč to nikdo neřeší na straně financí, které za vodu platíme?

Deficit vody z minulosti

Nyní je podle ministrů situace se suchem podstatně horší než vloni, prognóza srážek podle nich není příznivá. „Do letošního roku vcházíme s obrovským deficitem minulých let. K němu se navíc bohužel teď přidal rekordně suchý duben, který situaci zhoršil. Takže z hlediska podzemních vod jsme v horší situaci než na konci loňského dubna,“ komentoval situaci ministr Richard Brabec (ANO) Radiožurnál, který byl Nadačním fondem PRAVDA O VODĚ , stejně  jako všichni politici ve sněmovně a v senátu, byl v rámci CHARTY  VODA 300 informován, že smlouvy s koncerny byly v mnoha případech realizovány protiprávním jednáním a jde o SKRYTÝ systém dobývání renty. Jeho reakce na tiskové viz. video výš, dokládá, že vše pochopil.

Jak už dříve uvedlo ministerstvo zemědělství, spolu se státním podnikem Lesy ČR plánuje stát podpořit v následujících třech letech mimo jiné rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží.

Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně. Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Žadatel bude moci dostat od státu na obnovu rybníku 80 procent z rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.

Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz Evropské unie. Do budoucna plánuje investovat více peněz do zavlažování.

Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.

 

podpořte nás

Postavili jsme se komercionalizaci vody v ČR. Vrácení zájmů a priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody. Obranu vody a lidí financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Podobné články