Cena vody

Kradlo se! Výpověď spoluzakladatele a vrcholového politika ODS

stránský – vlada

Jeden z klíčových „politiků“ organizující „transformaci- kolonizaci“ ČR po roce 1989 po letech veřejně přiznal, že česká cesta ke kapitalismu byla založena na státem podporovaných krádežích stamiliardových majetků.

Jan StránskýOním mužem je osobní přítel socialistického prognostika a kapitalistického předsedy vlády Václava Klause, vicepremiér Pithartovy vlády od roku 1991, poslední federální předseda vlády a později až do odchodu z politiky v roce 1997 ministr dopravy a zdravotnictví Jan Stráský. Stalo se tak v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Vyšel 8. března. Stráského krutě upřímná výpověď o budování kapitalismu v Čechách až do úterního večera, kdy píši tento editorial, nevzbudila větší pozornost. Zde cituji nejzásadnější pasáže.

Stráský: A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali.

HN: Takže to byl záměr?

Stráský: Záměr to jistě nebyl, ale všichni to podvědomě cítili. (…) Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky. Tak, aby se Škodovka nemusela dávat Volkswagenu, proti čemuž Klaus vždycky byl.

HN: Proč to ale v roce 1997 nakonec skončilo tak nedůstojně? Malé banky krachovaly jedna po druhé, ty velké polostátní měly obrovské ztráty, do toho rozpočtové balíčky, přiznání, že v Česku se krade…

 Stráský: Poznali jsme, že česká privatizační cesta nemůže být čistá, protože tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí. (…) A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádež nebudeme brát jako oficiální cestu.

HN: Bankovním socialismem za český kapitalismus?

Stráský: Musel bych vám odpovědět, že to tak bylo, a dokonce bych musel říci, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, poněvadž tam byly i staré úvěry, co vznikly za komunismu. To bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy.

Jak se toto týká nás lidí, ceny vody a vodáren?

Takto se k české vodě dostali cizinci? ODS dostala peníze, Francouzi vodárnu?

Jeli v tom společně lidé napojení nebo propojení s lidimi z ODS a pak na ČSSD, kteří si poté z nakradeného tyto strany financovali. Téměř v každé vládě po revoluci bylo i KDU. Navíc na komunální úrovni vládli společeně ODS s ČSSD, bylo-li třeba přibrali někoho z KDU (př. Zlín – Soldána, Olomouc – Procházku).

Výsledek? Cenu vody máme jako v západní Evropě, ale platy nemá více než polovina lidí ani poloviční, přitom miliardové zisky z vodného a stočného tečou každý rok do zahraničí a ve vodárenství schází miliardy na investice – na řešení sucha a čistoty vody …

Po roce 2010 toto pokračuje, jen pod jinými hlavičkami a ODS a ČSSD se snaží dostat zpět k moci a tím k penězům, které jim přitékaly, když byli u moci – tzn. k penězům z přerozdělování veřejného majektu.

podpořte nás

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá🍀. I moře se skládá z kapek💧. Děkujeme

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Dává nám váš boj za vodu smysl? Podpořte nás

Libovolnou částkou na transparentní účet u ČSOB, číslo účtu: 966665/0300

Další možnost podpory je kartou zde

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

POPULÁRNÍ ČLÁNKY

SLEDUJTE A SDÍLEJTE

Follow