Co na to, říkáte Češi? Maďaři chtějí mít sítě pod kontrolou, vláda připravuje obří holding

Privatizovat veřejné služby byla chyba. Pochopili v Německu i ve Francii. Nyní se k podobné myšlence obrací rovněž Maďarsko.

První národní holding veřejných zásobovacích sítí – tak se má jmenovat nový maďarský státní gigant, který bude zajišťovat zásobování obyvatelstva. Nejprve elektřinou, plynem a dálkovým teplem, později by se měla jeho působnost rozšířit také na vodovodní síť a odvoz odpadků. Vznik společnosti už schválila vláda, podrobnosti jejího fungování by se měly vyjasnit do března 2015, kdy má nový hráč na trhu začít působit.

Vláda poněkud ubrala z původních velkolepých plánů, podle kterých měla být správa sítí čistě ve státních rukou a fungovat na neziskovém základu. Nynější plán počítá s vytvořením holdingu, který bude fungovat v soutěžním prostředí trhu, ale bez „extraprofitu“. Ostatním hráčům bude konkurovat nízkými cenami a vysokou úrovní služeb. Takovéto naděje alespoň živí šéf úřadu vlády, ministr János Lázár, který bude na celý proces dohlížet. „Nechceme státní podnik, který mocenskými pákami potlačí konkurenci, vylučujeme však, dokonce si děláme naděje, že náš státní holding bude brzy monopolní, protože lidé k němu přejdou masově a spontánně,“ vyjádřil se Lázár.

Ministr financí Mihály Varga potvrdil „ideologický“ základ tohoto plánu: „Snižování režijních nákladů může být trvalé jen tehdy, když v provozování sítí na zásobování energiemi má nějakou roli stát, který nenahání mimořádný zisk, jen zisk, který pokryje náklady.“ Režijní náklady pro obyvatele přitom vláda snižuje už druhým rokem. Nejdřív ceny elektřiny a plynu dvakrát o deset procent, teď na podzim elektřinu o dalších pět procent. Ostatních odvětví se to také týká, naposledy 1. října zlevnilo dálkové teplo o 3,3 procenta.

Stát už koupil plynárenský podnik hlavního města, přesněji vlastní ho společně se samosprávou Budapešti. Právě tato společnost bude základem budoucího holdingu. Uskutečnil už i další nákupy v oblasti energetiky – získal plynárenské odvětví E. ON, přes 20 procent akcií ropné a plynárenské společnosti MOL, postupně získává společně se samosprávami místní vodárny. Ve městě Pécs tak například vytlačili francouzského vlastníka. Nákupy se uskutečňují prostřednictvím rozvojové banky či elektrických závodů, takže přímé státní zásahy nejsou tolik na očích.

Na politické scéně se kolem vládního plánu nevedou žádné diskuze, těsně před komunálními volbami se snižování cen nikdo nevzpírá. A odborný posudek Maďarské energetické společnosti jednoznačně konstatuje, že obyvatelé se na státní holding mohou těšit. „Síťové služby budou přehlednější, levnější a bezpečnější, i když nelze vyloučit, že při nečekaných problémech tarify nebudou stačit a stát bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. A tehdy by celý systém mohl narazit na pravidla EU, která jsou proti státním podporám a státnímu monopolu,“ konstatuje společnost.

Zdroj: e15.cz

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje