Vyšetřovatelům kauzy Gorila chybí důkazy, úředníci nemohou najít důležité dokumenty

Přesně tři roky vyšetřuje speciální policejní tým na Slovensku takzvanou kauzu Gorila. Tento údajný spis tajné služby o propojení byznysu a politiků je největší korupční aférou posledních let na Slovensku. Měl dokazovat, že například finanční skupina Penta při privatizaci údajně podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky. Policii ale chybí důkazy, některé činy jsou také promlčené.

Šéf speciální skupiny, která informace ze spisu Gorila už tři roky prověřuje, tvrdí, že zatím nemůže zveřejnit žádné podrobnosti, ale že se informace ze spisu do velké míry potvrdily.

A to je zásadní informace. Dodnes se totiž mělo za to, že Gorila obsahuje spíše nepravdivé zprávy nebo náznaky o korupci na Slovensku. Policie teď má jasnější přehled o nejrůznějších finančních tocích a vazbách mezi politiky a byznysmeny.

Šance, že by za korupci někdo z politiků a úředníků skončil ve vězení, je velmi malá. Policii chybí důkazy, některé činy jsou promlčené.

Některá ministerstva a Fond národního majetku dokumenty o nejrůznějších zakázkách výběrových řízení, o kterých se v Gorile píše, nemají. Z archivu se ztratily, úředníci je nedokážou najít. Nicméně policisté slibují, že zveřejní vše, co se jim podařilo prokázat a vyšetřit.

Novinář Tom Nicholson, který před lety spis Gorila zveřejnil, si myslí, že se stejně nic nevyšetří a nikdo nebude potrestán:

„Je to kauza o tom, jak se systém umí bránit – velmi usilovně. A nejen ze strany politiků, ale hlavně přes soudy, prokuratury a policii. Takže jestliže se nezmění něco zásadního ve fungování Slovenska jako země, tak nehrozí, že se to vyšetří.“ 

Policie si předvolá i Fica

Spis Gorila se týká především politiků z období vlády Mikuláše Dzurindy, ve spisu se ale objevuje i jméno tehdy opozičního poslance a dnes premiéra Roberta Fica. I toho si chce policie ještě předvolat k výslechu.

Gorila je hlavně spojovaná s finanční skupinou Penta. Ta spis také dlouhodobě zpochybňuje a říká, že z Penty není nikdo v souvislosti s touto kauzou trestně stíhán. Mluvčí Penty Martin Danko dodává, že Gorila zásadně poškodila reputaci firmy hlavně na Slovensku.

„Kauzu Gorila jsme od samého začátku cílevědomě popírali, zveřejnili jsme samostatnou webovou stránku, kde jsme dali k dispozici stovky stran dokumentů, které polemizují s texty zveřejněnými na internetu. Škoda se stala a nelze před tím zavřít oči.“

Zdroj: Český rozhlas

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje