České republice chybí voda.
Deště, které přišly na začátku podzimu, vláhový deficit nevyrovnaly. Pokud to tak půjde dál, vody bude stále méně. Záleží na tom, jaká bude zima a kolik sněhu napadne. To zatím, jak tvrdí meteorologové, nikdo neví.
„Od začátku roku spadlo proti dlouhodobému průměru o 145 milimetrů srážek méně. To je o 145 litrů vody na čtvereční metr méně,“ řekla Právu v pondělí Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.
Dodala, že proti dlouhodobému průměru mělo od ledna do konce října napršet 526 mm srážek, ale spadlo pouze 381 mm. V důsledku toho jsou přehrady a hlavně vodní toky ve vodním deficitu, průtoky řek jsou nízké a někde dokonce odkrytá místa břehů zarůstají trávou.
Obdobně je tomu i v podzemních vodách. „Objem chybějící vody závisí zejména na konkrétních biologických podmínkách každé lokality,“ sdělil Právu Jan Daňhelka, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.
Pokud by srážky zůstaly stejné jako nyní, tedy malé, znamenalo by to méně vody v půdě a poté i v podzemních vodách. Jan Daňhelka, ČHMÚ
Dodal, že zatímco někde může stavu podzemních vod pomoci i třeba 20 mm srážek, jinde se podobná suma srážek vůbec na jejich stavu nemusí projevit.
„Navíc z tohoto hlediska nejsou tak významné současné srážky jako spíše průběh zimy, kolik bude sněhu, jak bude tát, jestli bude půda zamrzlá. Důležité pro další rok tak bude, nakolik se podzemní vody naplní v březnu a v dubnu příštího roku,“ uvedl.
Zima má být mírná
Podle něho je budoucnost z hlediska srážek nejistá. „Každopádně platí, že při vyšší teplotě vzduchu by byl i vyšší výpar, a pokud by srážky zůstaly stejné jako nyní, tedy malé, znamenalo by to méně vody v půdě a poté i v podzemních vodách. Ale to, jak budou vypadat následující měsíce a roky z hlediska srážek v ČR, není možné určit,“ informoval Daňhelka.
Podle dlouhodobé předpovědi má listopad být teplotně průměrný, ale srážkově opět podprůměrný. To znamená, že srážkový deficit se ještě více prohloubí.
A jaká bude zima? „Můžeme si pomoci pouze klimatologickými modely, které vydávají velká meteorologická centra v USA a v Anglii,“ uvedla meteoroložka Honsová.
„Právě Climate Forecast System (CFS) vypočítává pro střední Evropu nadprůměrné období měsíců prosinec, leden a únor. Tedy zimu v nižších polohách víceméně na blátě s převažujícím západním oceánským prouděním, které by mělo přinášet srážky, do hor sněhové,“ řekla.
Dodala, že lidové pranostiky, kterými se ale jen těžko můžeme řídit, říkají, že pokud v září uhodí hrom, což letos bylo často, bude v zimě zavátý každý strom.
„Podle této pranostiky to vypadá na studenou zimu,“ dodala Honsová.
Vláda se chystá na změnu klimatu
Na změnu klimatu se chystá i vláda. V říjnu schválila strategii a podle ní by měl do konce roku 2016 vzniknout soubor opatření pro přípravu Česka na změnu klimatu.
V Česku by se totiž měla do roku 2030 zvednout průměrná roční teplota vzduchu o jeden stupeň Celsia a změní se i srážky. Na to má v souboru opatření reagovat například resort zemědělství, ale i ochranáři přírody, hydrologové, správci vod apod.
Mají se realizovat všechny přírodě dostupné postupy, které pomůžou zadržovat vodu v krajině a zmírnit erozi půdy. Například budování malých vodních nádrží, zavlažovacích systémů apod.
Chybí krizový plán
Podle expertů dosud chybí krizový plán pro případ sucha, který by například umožnil regulovat odběry vody a stanovoval pravomoci úřadů. Je také třeba vytvářet nové náhradní zdroje vody, a nikoli zvyšovat poplatky za odběr podzemní vody, což chystá ministerstvo životního prostředí.
„Jako hlavní nástroj překonání zdrojových potíží vidíme výstavbu poldrů a přehradních nádrží, které v případě přebytku povrchové vody dokážou dotovat zdroje podzemní vody, a vytvářet tak zásoby na kritická krizová období sucha,“ uvedl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák.
Barbora Tomčalová ze Svazu měst a obcí upozorňuje na to, že Česko na rozdíl od krizového plánu pro případ záplav nemá podobný scénář pro sucho.
Podle ní by měl umožnit v důvodných případech odběr pitné vody nad povolené limity, omezení dodávek vody vybraným podnikům nebo stanovení pravomoci úřadů.
ZDROJ: PRÁVO
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář