Můj názor je stejný, jako je v tomto videu, proto činím kroky pro vrácení vody do rukou měst a obcí nebo jejich vodáren

Dokument  "Water Makes Money - Voda vydělává", je kritickou osvětou o důsledcích pokračující privatizace vody - našeho životního základu. V rozhodující míře přispěl k úspěchu první celoevropské občanské iniciativy right2water (právo na vodu). Více než 1,6 milionů občanů z 11 zemí svým podpisem protestovalo proti tomu, aby se povinností výběrových řízení spustila privatizace obecních vodáren. Pod tlakem iniciativy EU vzdala směrnice o koncesích pro vodu. Je to pozoruhodný úspěch demokracie v EU.

Dokument odhaluje nekalé praktiky firem jako Veolia a Suez a konstatuje celosvětový trend návratu zprávy vody do obecních rukou. Je to jediný způsob, jak dlouhodobě udržet kvalitu vody, zajistit občanům rozumnou cenu vody, kdy nebudou platit za vodu 2-3x více než musí. Je to způsob, jak moci investičně myslet na úrovní desetiletí, jak zajistit, aby peníze vybrané od lidí za vodu byly reinvestovány v odvětví a netekly do zahraničí  a hlavně jak pomáhat snižovat znečištění vody již u zdroje.

Dokument  "Voda vydělává" je také  příkladem vítězství jedince nad velkými koncerny. Je to vítězství občanské společnosti. Dodnes ho vidělo více než 2 miliony lidí. Stojí za ním stovky angažovaných lidí, aktivistů a občanských iniciativ bojujících proti soukromým zájmům "vodních" koncernů.

Dokument nedávno získal Cenu nadace Immanuela Kanta 2014. Porota jej označila jako "vynikající příklad strategicky a strukturální důležité kritické osvěty ve prospěch více sebeurčení Evropy", jako "... pozoruhodný úspěch demokracie v EU". Nadace uděluje cenu od roku 2004. Chce v ní uznat a ocenit společenské angažování ve prospěch občanů jednajících v duchu svobody slova, otevřených informací a občanské odvahy.

Jean-Luc Toul pracoval dlouhá léta ve společnosti Veolia (dříve Vivendi). O nekalých praktikách, korupci, nepřehledném účtování, na jejichž konci je trvalé zvyšování cen vody při snižování údržby sítě a často i kvality vody, napsal knihu. Veolia mu údajně nabídla milion eur, aby knihu stáhl. Odmítl, načež dostal promptně padáka.

Toul o své knize natočil film a Veolia film napadla. Světe div se, ne pro odhalení nekalých praktik, uplácení a jiných svinstev. Vadily její dvě věci. Jednak to, že Toul označil korupci Veolia jako "korupce", a jednak výrok o tom, že mu nabídla milion eur, aby knihu stáhl.

Veolia nakonec přestala trvat na zákazu filmu, resp. vzdala se možnosti spustit nekonečnou sérii odvolacích řízení, protože si uvědomovala, že proces by dal filmu nežádoucí publicitu. Toul proto smí nazývat korupci korupcí. Jediné vítězství, které dosáhla, že ve Francouzské verzi filmu nesmí tvrdit, že mu nabídla milion eur.

Toto není jen minulost

REPOTÉŘI ČT: Kdo má kontrolu nad cenou vody v Česku?


Štve vás, kolik platíte za vodu? Vadí vám Trautenberkové, prodávající českou vodu?

Možná jste netušili, že platíte drahou vodu a vaše peníze končí v zahraničí. Nyní to již víte a díky tomu chápete, že v tomto "antisystému", budou vodárnám peníze scházet stále, i když voda zdraží o dalších 1000%, protože to celé funguje jako cedník.  Co s tím uděláme?

Podívejte se, co dělám jáa přidejte se

" Chci Vám poděkovat za práci, kterou děláte, protože má smysl. Kdyby každý člověk na planetě jen občas pohnul zadkem pro dobro společnosti, byli bychom dávno "za vodou" :)   A já věřím, že tento čas přichází. Ze stáda ovcí stále častěji vystupují berani a jdou svou cestou pro dobrou věc."

- Gabriela Fuksová

Pak, se přidejte k lidem, kteří vyzvali politiky k úpravě legislativy ve prospěch lidí a měst a obcí

 

Tím, že se k výzvě přidáte, podpoříte lidi a politiky, kteří upozornili vládu na problém a vyzvali ji vládu k úpravě legislativy a k jednání ve prospěch lidí a měst a obcí

Pomozte poslat koncerny domů. Šlo to s armádou Sovětského svazu, půjde to i s koncerny.

Výzva vláděZjednejte nápravu a upravte legislativu ve prospěch lidí