Zdražování vody: České domácnosti čeká největší zdražení vody za posledních několik let

V roce 2020 stoupne cena vodného a stočného v některých městech až o 12 procent. A to může znamenat pro běžnou rodinu ročně až tisíc korun navíc.

Vodárenské společnosti si od toho prý slibují finance na opravy zastaralých vodovodů a další infrastruktury a koncerny také, zachování svých ziskových marží, které končí v zahraničí. Zdražování elektřiny, růst platů, inflace. A údajně potřeba nových investic. To jsou prý důvody, proč si obyvatelé řady měst a obcí sáhnou příští rok hlouběji do kapsy.

Voda zdraží například obyvatelům Kladna od roku 2004 – zde díky protiprávnímu jednání „politiků“ prodává lidem vodu koncern Veolia, který z prodej inkasuje stamiliónové zisky. Za kubík zaplatí až o 12 korun víc než letos. Metr krychlový tak vyjde na 105 korun. 12 korun navíc dají za vodné a stočné také v Plzni zde vodu díky pochybnému jednání „politiků“ prodával ještě do nedávna také koncern Veolia a inkasoval stamiliónové zisky. Zdražovat bude voda i v dalších velkých městech – Ostravě, Brně i Praze.

Vodárenské firmy přiznávají, že do renovace sítě v posledních letech příliš neinvestovaly. Téměř tři miliony Čechů jsou napojeny na nevyhovující kanalizaci nebo na vodovod, který potřebuje modernizaci. Třeba v Praze jsou potrubí stará i sto let.

70% prodeje vody v ČR mají v rukou koncerny! Jejichž jedinou prioritou je inkaso zisku z vody!

Jak se u nás „privatizovala“ voda? Zrada politiků a komplot s nájezdníky. Děly se tu věci, které neprošly ani v Rusku či na Ukrajině

Vláda prý „vyrazila do boje“ za levnější vodu

Ve skutečnosti vláda vyrazila do boje za nižší příjmy státu z vody na obnovu trubek a pokračuje neřešení systému cedník. Ví, že z odvětví, kde schází peníze na investice, odtékají miliardy do ciziny, ale to ji nevadí. Než řešit protiprávní instalace koncernů k české vodě, tak raději sníží vlastní příjem z vody 🙁 .  Od května 2020 sníží sice vláda DPH na vodné a stočné z 15 na 10 procent, ale koncerny v řadě případů toto využijí a cenu vody o 5% nesníží. Prostě jen někde se to promítne do cen pro domácnosti.

Za posledních pět let zdražila voda už o pětinu. Voda zdražuje dlouhodobě takovým tempem, že spousta rodin má problém poplatky vůbec uhradit. Dlouhodobá statistika ukazuje, že cena za vodu se stane jednou z nejvyšších položek za provoz domácnosti.

Politiky na to, co se páchá ve vodárenství,  upozorňujeme od roku 2002. Naposledy Nadační fond PRAVDA O VODĚ V ROCE 2016 v rámci CHARTY VODA 300 osobně všechny poslance, senátory a členy vlády.

 

 

 

Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Podobné články