Náprava Pravda o vodě

Slovinsko přidalo právo na vodu do základní listiny práv a svobod

voda1-600

Slovinský parlament přijal právo na vodu.

Dodatek prohlašující bohaté státní zásoby čisté vody za „veřejný majetek spravovaný státem“, a nikoliv „tržní komoditu“. Slovinsko dodatkem ustanovuje přístup k pitné vodě jako základní právo všech občanů v reakci na obecné snahy o její komercializaci. Na návrhu se shodlo 64 z 90 poslanců, přičemž 26 poslanců z opoziční, středopravicové Slovinské demokratické strany se zdrželo hlasování z důvodu zbytečnosti a populismu tohoto návrhu. O schválení návrhu se osobně zasazoval také slovinský premiér Miro Cerar, který uvedl, že země musí chránit vlastní zásoby tekutého zlata 21. století na nejvyšší právní úrovni.

„Slovinská voda má velmi dobrou kvalitu a pro svoji hodnotu bude v budoucnosti bezesporu středem zájmu jiných zemí a nadnárodních korporací.

Jak se bude postupně stávat voda cennější komoditou, tlak na její získání bude stále větší a tomuto tlaku nesmíme podléhat,“ uvedl Cerar. Slovinsko je první zemí Evropské unie, která dodala právo na vodu do své ústavy a stalo se tak šestnáctou zemí na světě, která tak učinila.

Na začátku roku bylo Slovinsko vyhlášeno organizací Green Destinations za nejzelenější zemi na světě, přičemž Lublaň se stala nejzelenějším evropským městem roku 2016. Organizace Amnesty International vydala k dodatku prohlášení, ve kterém uvádí, že Slovinsko by mělo usilovat o to, aby se nový zákon vztahoval také na více než 10 000 romských obyvatel žijících v zemi. „Mnoho Romů nemá přístup ani k minimálnímu množství vody a sanitace,“ uvádí AI v prohlášení

 

POZOR!! Garance práva lidí na vodu v Ústavě nestačí, k nápravě je třeba přidat dalších 9 kroků

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Uložit

Uložit

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Prosazujeme vyšetření protiprávní instalace koncernů k naší vodě a garanci práva lidí na vodu v ústavě. Petici již podepsalo přes 36.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE