Pravidelně se v médiích objevují články, jak mají lidé šetřit s vodou nejlépe tím, že:
- se nebudou koupat ve vaně, ale ve sprše a zde při mydlení vypínat vodu – což 52% lidí dávno dělá
- při mytí zubů zastaví vodu – což dávno dělá cca 50% lidí
- koupí si myčku, která nádobí umyje s nižší spotřebou vody než pod kohoutkem – 40 % lidí ji stejně nenaplní celou, takže myjí vícekrát a pak úspora neplatí
Podobné rady se opakují pravidelně v článcích novin i webů a také v koncernových plátcích posledních cca 15 let.
Netvrdíme, že se nemá šetřit s vodou v domácnostech, ale pokud se bavíme o skutečném záměru šetřit s vodou, pak je třeba šeřit tam, kde se s vodou plýtvá nejvíce (v samotných vodárnách). Úspora zde vede k zásadní úspoře v řádu miliónů kubíků vody ročně. Což se změnou chování domácností dosáhnout nedá, protože polovina domácností rady novinářů i PR agentur koncernů dávno používá, neboť je k tomu dohnala předražená cena vody, která je drahá jako na západě, ale lidé platy jako na západě nemají.
Podstatná je tato otázka. Proč se žádný novinář nepíše o tom, jak lidem říct, kde se s vodou nejvíce plýtvá.
Je to přece evidentní. Je-li systém dodávky vody děravý jako cedník a lidé to neví a přitom na to hanebně doplácí, pak články o tom, že máme zavřít kohoutek při čištění zubů, nic podstatného neřeší a průzkumy různých PR agentur jsou zavádějící. Informovaní lidé mají podezření, že jde o účelový PR, který udržuje pozornost lidí na pro koncerny bezpečném místě.
Zásadní úsporu vody přece přinese pouze eliminace ztrát vody v potrubí a to stojí peníze. Koncerny je od lidí vyberou a pak nemalou část z nich posílají do zahraničí. Neinvestují je do oprav trubek a tím do úspory vody.
V ČR se pohybují na úrovní 15-25 % z celkové dodávky vody v Izraeli 3-5%. Na to je třeba peníze. Ty vždy nakonec zaplatí lidé. Nadační fond PRAVDA O VODĚ léta dokazuje, že v řadě regionů, z toho co se od lidí vybere, končí 20-40% v zahraničí místo v obnově trubek.
Zásadní úsporu vody přinese vrácení správy vody do podoby služby, kdy se z dodávky vody přestane kšeftovat za účelem dolování zisků. Tzn. odsun koncernů a jejich priorit od české vody. Tím se peníze od lidí reinvestují do oprav trubek a ztrátovost se sníží. Prostě bez vrácení zájmu lidí a přírody do správy vody opravdu zásadní náprava nenastane.
Proč o tom, že to zásadní pro šetření s vodu se neřeší, nepíšou novináři a nemluví média?
1) Snížení spotřeby vody formou snížení ztráty potrubí není priorita koncernů, jejich priorita je zisk
Schází peníze na investice na řešení ztrátovosti potrubí? Ale kdeže, ony se od lidí vyberou, ale místo do snížení ztrát skončí v zahraničí. Městské vodárny, které dodávají vodu lidem, mají jako prioritu obnovu trubek, snižování ztrát potrubí, čistotu vody a rozumnou cenu. Při pohledu na Cenovou mapu vodného a stočného snadno zjistíte, že např. ve Zlínském kraji, kde je dodávka vody prováděna 4 vodárnami a jedna je od roku 2004, díky protiprávnímu jednání Hadů na radnicích v rukou Veolie, má léta nejdražší cenu vody Veolia. Současně ovšem ze Zlína odtekly do zahraničí na účet koncernu stovky miliónů a region díky smlouvě s Veolií přišel o možnost získat miliardy z dotací EU na obnovu trubek (snížení ztrátovosti potrubí).
Totéž platí pro Prahu, H. Králové, Kladno, Mělník, Sev. Čechy a Sev. Moravu
2) Ztráty vody v potrubí v ČR jsou 15-25%. Mohou být 3-5%, pokud se bude investovat, ale ono se neinvestuje. Proč?
- Protože vazalské smlouvy s koncerny – často uzavřené díky protiprávnímu jednání Hadů v oblecích, znemožnily městům a městským vodárnám čerpat k tomu určené a vládou vyjednaní desítky miliard dotací z EU.
- Protože ti co ovládají peněžní toky a zisky z vody mají jako prioritu peníze od lidí posílat do zahraničí a ne financovat opravy děravého potrubí.
3) Drahá voda nutí lid „šetřit“, ale drahou vodu mají především ty vodárny, jejichž cíl je dolovat z vody zisky ne snižovat ztráty
Když lidí sníží spotřebu vody a ušetří nějaké peníze, tak jim především vodárny, které jsou v rukou koncernů, to co ušetří, okamžitě příští rok vezmou, protože se nenechají připravit o zisky. Prohlásí, že musí pokrýt náklady a že mají nárok na zisky a lidem vodu zdraží a zisky z ní si pošlou do zahraničí, kde žádnou vodu lidé neodebrali.
Nejzásadnější ztráty vody, tj. ztráty vody z potrubí se neřeší
Každý rok miliardové zisky z vody, které by mohly být použity na snížení ztrát vody z potrubí, končí v zahraničí. Miliardy z EU, které jsme mohli získat na snížení ztrát vody z potrubí, také nepřijdou, protože kolaborace politiků s nájezdníky vedla k uzavření pro města nevýhodných smluv, které čerpání dotací znemožnily. Bavíme se o desítkách miliard korun ročně, které mohly být investovány do šetření s vodou.
O ztrátách vody v potrubí, na které nejsou peníze, protože v řadě regionů si koncerny z toho co lidé zaplatí, vezmou 20-40 % a to místo do obnovy trubek a snížení ztrátovosti na 3-5% (jako např. v Izraeli) vůbec média neinformují. Lidé v ceně vody vše zaplatí a ještě si je pěkně zkasírují koncerny!
Opakujeme, netvrdíme, že se nemá šetřit s vodou v domácnostech, ale pokud je systém dodávky vody děravý jako cedník, a je nastaven jako kšeft koncernů, pak lidé tím, že zavřou kohoutek při čištění zubů, nic nevyřeší.
Zde je text podobného článku publikovaného na 2.8.2019 www.novinky.cz
Spotřeba pitné vody v ČR i přes její neustálé zdražování dál roste. Podle údajů Českého statistického úřadu jí loni průměrný Čech spotřeboval 89,2 litru denně, ještě o 1,6 litru více než v roce 2013. Potřebu vodou šetřit si přitom uvědomuje devadesát procent obyvatel. Metody, které volí, jsou ovšem často svérázné.
Ukázal to průzkum, který ve spolupráci s agenturou NMS Market Research provedla společnost Provident Financial. Pro polovinu Čechů je například běžnou praxí čištění zubů s tekoucím kohoutkem. Zbytečně tak protéká spousta vody.
„Dvě třetiny Čechů se za účelem neplýtvat vodou místo koupání sprchují. To je z pohledu spotřeby správné, pokud se sprchují krátce a vodu při mydlení vypínají. Což ale při sprchování 44 procent lidí vůbec nedělá,“ uvedl analytik Providentu Tomáš Černý.
Úsporám nesvědčí ani panující sucho
Jak připomněl, při čtvrthodinovém relaxu pod puštěnou sprchou může do kanalizace odtéct až 120 litrů pitné vody. Pouhé upřednostnění sprchy před vanou tedy nemusí být tím nejlepším řešením. Podobně je to s myčkou na nádobí, kterou má 40 procent dotázaných. „V porovnání s mytím pod tekoucím kohoutkem může myčka v domácnosti ušetřit až deset litrů vody za jeden cyklus, tedy až 3650 litrů ročně,“ řekl Černý. Platí to ovšem, pouze když člověk myčku vždy důkladně naplní. Poloprázdnou myčku nebo pračku si přitom pouští 48 procent dotázaných.
Úspora vody je prostě pro Čechy téma, ne vždy však vědí, jak na to. Například dvanáct procent lidí šetří kohoutkovou vodu kupováním balené. Mezi lidmi s příjmy do 20 tisíc korun měsíčně za tímto účelem kupuje vodu v PET lahvích dokonce každý pátý. „Mnoho z nich si pak domů nosí stolní vodu, což je opět kohoutková voda balená v plastu,“ konstatoval Černý.
K šetření vodou samozřejmě nepřispívá ani skutečnost, že už pátým rokem sužuje na jaře i v létě Českou republiku horko a sucho. Není pak divu, že spotřeba pitné vody v domácnostech přes snahu spořit naopak roste.
Náš závěr
Voda drahá, cizinci dolují zisky, politici jim slouží a lidé šetří a neušetří – ČR je Absurdistán
Politici udělali z vody, často protiprávně, kšeft koncernům. Ty přišly na vodě a na nás vydělat, ne nám pomáhat nebo řešit sucho či šeřit s vodou.
To, co lidé ušetří, koncerny lidem vezmou další rok, o to víc zdraží vodu. O zisky se připravit nedají. Miliardy tečou do zahraničí, lidé platí ceny jako v Paříži, ale platy nemají ani poloviční.
Pár potentátů za to sedí nebo lét seděli v orgánech koncernů. Tesařík ČSSD, Faltýnek ČSSD, Jiránek ODS … Máte pochybnost o slovu protiprávně? Pak si projděte konkrétní příklady a rozsudky:
Co s tím?
Postavili jsme se tomu. Máme právo pít čistou vodu a platit za vodu spravedlivou cenu. Přidejte se situaci s drahou vodou a neřešení plýtvání vodou napravit lze
1) Toto děláme pro nápravu
2) Toto můžete udělat vy
NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ
Postavili jsme se protiprávní komercionalizaci vody v ČR přes soudy a projekt PRAVDA O VODĚ. Soudy nám potvrzují, že máme pravdu. Voda musí být dostupná všem občanům ČR, za spravedlivou cenu a nesmí být zdroj dolování zisků. Systém, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny zákonům a zájmům lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný. Proto léta zájmy lidí i státu bráníme a prosazujeme:
Vrácení priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody a garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR.
2 komentáře
No už dlouho se pozastavuji nad tím, že voda se vlastně stala komoditou, která se vlastně vymyká všem zásadám tržní ekonomiky. Protože jeden ze zásadních principů správně fungující tržní ekonomiky je, že ceny stoupají při trvale zvyšovaném zájmu o koupi a klesají při uvadajícím zájmu o koupi komodit. Víme, že spotřeba vody od obyvatelstva trvale klesá, nestoupá, a o to více lidé s vodou šetří, jak jen to jde. Důkazem jsou pravidelně každý rok stoupající ceny vody. Tato anomální definice stávajícího stavu tržní ekonomiky s vodou, by se měla stát jedním z hlavních argumentů při uplatňování změn v legislativních úpravách o obchodu a nakládání s tak pro život člověka důležitou a vzácnou komoditou, jako je voda. Důkaz, že jsme vlastně společnost obrácená naruby. Prostě český absurdistán! Vše co uvádíte výše, je jen potvrzením toho, jak falešný je trh s vodou v naší zemi. Absurdní je, že stále zvyšující se nedostatek vody nejen u nás (ale na celé planetě Zemi), vyzývá každého jednoho, aby vodou šetřil a prodlužoval tak existenční výhledovou budoucnost evropské (i jiné) civilizace. Lidé by neměli být trestáni za to, že šetří vzácnou nedostatkovou – pro život nevyhnutelnou komoditu jako je voda, nýbrž měli by být za svou snahu oceněni snížením cen vody. A to, i kdyby jim to měl stát pravidelně finančně valorizovat! Je to prostě zásadní disproporce v hospodaření s vodou a každý kdo prokazatelně šetří, by měl mít na ni nárok. Plně se shoduji s vaší snahou prosadit do ústavy právo lidí na vodu, potažmo všech 10 bodů pro vrácení priorit lidí a přírody do správy vody! Souhlasím se vším co uvádíte, a za co už dlouho bojujete. Je to pravdivé, důkazné a snaha je od Vás velmi ušlechtilá. Obdivuji Vás a děkuji Vám za to. Budu se snažit Vás finančně podpořit, jak to bude jen možné. B. Mikulík, Ostrava..
Děkujeme za každého člověka, který začně vodě věnovat pozornost a přestane ji brát jako samozřejmost.
Voda je život, ne zboží. Proto musí být dostupná všem občanům ČR a nesmí být zdroj dolování zisků soukromých firem. Systém, ve kterém jsou zájmy soukromých firem nadřazeny právu a zájmu lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný. Proto léta prosazujeme právo lidí na vodu v Ústavě ČR, vrácení priorit a zájmů lidí do správy vody a odsun koncernů od české vody.
Pokud se rozhodnete pomoct i finančně, tak děkujeme, jste jeden z těch, kdo chápe, že reálná obrana vody a oprava stavu vyžaduje reálné kroky a ty stojí čas, práci, energii a peníze. Co může udělat každý jsme popsali zde – https://pravdaovode.cz/co-muzete-udelat/