Geniální: Zaplatíte i když nic nekoupíte

Jak se to stane? Zavede se dvousložková cena vody, která je z pohledu koncernů geniální

Ve většině regionů ČR platí odběratelé za objem spotřebované vody = jednosložková cena.  Ovšem v některých regionech provozovatelé (zejména ti zahraniční) stanovili, že se nebude účtovat jen za spotřebovanou vodu, ale zavedli navíc paušální poplatek, závislý na velikosti vodoměru = dvousložková cena. Dvousložková cena vody fakticky znamená, že neodeberete ani sklenici vody a za vodu přesto zaplatíte. Díky tomu se dá zveřejnovat informace o cenách tak, že se spotřebitelé neorientují v tom, kolik platí a nemají srovnání s vodárnami, kde cena závisí  pouze na spotřebě vody.

Jak to funguje v ČR?

Otočíte kohoutkem, začne téct voda a současně se vám roztočí vodoměr a začne nabíhat poplatek za přivedení vody k Vám domů – VODNÉ. Tatáž voda odteče z dřezu, vany nebo záchodu do kanalizace tím Vám naběhne rovněž – STOČNÉ, neboli cena za odvedení odpadní vody a její následné vyčištění na čistírně odpadních vod.

Vodné i stočné platíme za každý spotřebovaný kubík vody. Součtem spotřebovaných  kubíků získáme celkovou spotřebu vody a vodárna nám vyfakturuje počet spotřebovaných kubíků vody vynásobený cenou jednoho kubíku = Jednosložkovou cenu vody. Vyúčtování má pouze pohyblivou složku. To, co za vodu zaplatíte, závisí pouze na tom, kolik vody spotřebujete a odebereme. Pokud za celé fakturační období nevyužije ani kapku vody, nebudete platit nic.

Když jste na dovolené nebo pracujete  v zahraničí, tak nic neodebíráte a nic neplatíte.  Jednosložková cena vody =  Vyúčtování od vodárny obsahuje pouze pohyblivou složku, která závisí na velikosti odběru vody, který provedete.

Řada vodáren, především ty v rukou zahraničních firem,  zavedly dvousložkovou cenu vody, kdy se ke složce související s Vaším skutečným odběrem, přičítá navíc paušální poplatek za vodoměr neboli za připojení k vodovodní síti!  K pohyblivé složce přibyla složka pevná, která se stanoví dle kapacity vašeho vodoměru. V tomto případě musíte platit, i když žádnou vodu nespotřebujete.

Zveřejňování informací o cenách

Vodárny, které zavedly dvousložkovou cenu vody, často zveřejňují informace o cenách vody tak, aby se spotřebitel vlastně nedozvěděl, jaká je jednosložková (průměrná) cena vody u něj v regionu a tak spotřebitel nemá porovnání cen s okolními vodárnami, které účtují jednosložkovou cenu vody.

Čest výjimkám, jako například  Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s. (městská vodárna) nebo Vodárny Karlovy Vary (fr. koncern SUEZ) s tím nemají problém a rovnou v informacích o vyhlášení ceny pro další rok zveřejní dvousložkovou cenu vody a současně  zveřejňují „průměrné ceny“ (průměrné ceny vypočítané z celkových výnosů provozovatele a fakturovaného množství pitné, resp. odpadní vody) = jednosložkovou cenu  Důkaz ZDE  Většinou ovšem tento „průměr“ vodárny odmítají vydat a lidem předávají tak nepřehledné přehledy, že je v podstatě jisté, že se v nich lidé ztratí a nic se nedozví.

Kolik je průměrná cena vody na Sokolovsku? ZDE  nebo u okresů a měst v Jižních Čechách, kde vodu prodává rak. koncern ČEVAK?

Unikátní Cenová mapa pro ČR

www.pravdaovode.cz/cena-vody

PRAVDA O VODĚ srovnává srovnatelné, ceny vody v mapě jseou přepočtené na jednosložkovou cenu a jsou tak mezi sebou porovnatelné. Na mnoha webech jsou informace, které jednou uvádí cenu vody s DPH, jinde bez DPH, někde cenu jednosložkovou, jindy jen část ceny dvousložkové – prostě se záměrně motají hrušky s jablky.

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

NFPOV se postavil protiprávní komercionalizaci vody v ČR a začal lidi, vodu i ČR bránit.

Prosazuje:

Odpovědnost politiků za vytunelování vodáren. Vrácení priorit lidí do správy vody.
Odsun koncernů od české vody a garanci práva lidí na vodu v
Ústavě ČR

 

Chrání vodu i vaše peníze, které jinak končí v zahraničí a nic za ně nedostáváte. Vše financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. I malá částka velmi pomáhá, protože voda se týká všech a je nás hodně.

I 50-100 Kč/měsíčně má obrovskou sílu

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

 Každá částka pomáhá?. I moře se skládá z kapek?. Děkujeme

nfpov - souvis članky

https://pravdaovode.cz/novinky/koncern-je-demon/

 

 

Podobné články