Voda: Znáte výjimečného člověka, který nezištně pomáhá druhým, věnuje svůj čas, energii, peníze nápravě?

Znáte výjimečného člověka?

Tuto otázku jsem dnes dostal jako první, když jsem otevřel první e-mail.
Znáte člověka, který nezištně pomáhá druhým, věnuje svůj čas, energii, peníze či zkušenosti s cílem změnit své okolí a společnost k lepšímu? Dejte o něm světu vědět.
E-mail s touto otázkou a výzvou mi poslala paní Monika Skopalová, manažerka Ceny Via Bona.via -bona

Nemusel jsem přemýšlet, odpověď jsem věděl hned

 • Znám. Je to pan Michal Chromec, předseda představenstva okresní vodárny Vodovody kanalizace Přerov, a.s., kterou jsme společně s ním a rozumnými politiky během 17 let 3x ubránili proti nájezdům překupníků. Je pro mnohé občany Přerova neznámý a bezejmenný, přitom udělal pro lidi a pro dalších 7 generací více než si umí mnozí představit.
 • To, co a jak dělá, není o statečnosti, je to o tom, vědět co je podstatné a pak to hájit, protože rozumný člověk ani jinak činit nemůže…. Díky němu v době největších „neodolatelných“ nabídek naháněčů koncernů, uzavřela města dohodu, že nikdy nebudou prodávat ani pronajímat trubky a tu léta ctí.  Ano, nedosáhl by toho sám, potřeboval pomoc dalších lidí, ale bez jeho přímého postoje, který dal obraně vody myšlenku, směr a jednotu, by lidé žijící na Přerovsku, byli “otroci” zneužívání k dobývání renty.
 • Je mi léta nápomocný bez nároku na odměnu, na čas, osobní útoky a vyhrůžky různých bývalých či současných naháněčů koncernů.
 • Především díky němu je vodárna i voda v rukou měst a obcí. Díky němu v době největších neodolatelných nabídek různých naháněčů koncernů, uzavřela města dohodu, že nikdy nebudou prodávat vodárnu a ji nenechají vytunelovat přes provozní tunel a tu léta ctí.
 ———————————————————————————————————————————————————————————————————-

Toto je výsledek jeho práce, o kterém mnoho lidí na Přerovsku neví

chromechttps://youtu.be/HqTTpVf-ZaE

 • Cena vody

Prakticky stále o 10-15 Kč nižší než v roce 2004 vytunelovaný Vak Zlín. Ještě v roce 2003, byly obě vodárny v rukou obcí a měly cenu vody prakticky stejnou.

Přerov - zlin - srovná cen vody 10-16

 • Dotace z EU
Na rozdíl od vytunelovaných Zlín a Prostějova, kde jsou díky anti-politikům zisky z vody v rukou cizinců, čerpá vodárna Vak Přerov, v rukou obcí, dotace z EU na obnovu vodárenské infrastruktury. Velké investiční akce financuje vodárna a EU ne města a obce/kraje.  Peníze vybrané od lidí za vodu vodárna reinvestuje a lidé nemusí platit vodu  dvakrát, protože se investice nefinancuji z rozpočtů měst a obcí (z daní vybraných od lidí). T platí všude, kde voda zůstala v rukou obcí.
dotace jen městským vodrnám
 • Reinvestování

Prioritou hospodaření s vodou a s penězi vybranými od lidí ve vodném a stočném a fungování Vaku Přerov je čistá voda, obnova trubek a rozumná cena vody – ne financování jachet magnátů a tučná konta některých samo-vyvolených „politiků“ . Peníze z vody od lidí na Přerovsku končí v obnově trubek v regionu.

————————————————————————————————————————————————————————————————————

Pan Chromec je CHLAP

MCH-CBVí, co je důležité a podstatné a také proto to co je třeb léta dělá.

————————————————————————————————————————————————————————————————————

Zamyslete se, i ve vašem regionu jsou podobní „Chromcové“

 1. Výzva Nadace Via, mne přivedla k zamyšlení se a jsem rád, že jsem daný e-mail od paní Skopalové dostal. Tím, že nominuji pana Chromce minimálně na jednání a výsledek jeho práce upozorním další lidi.  Výsledkem je také tento článek a má výzva Vám.
 2. Zamyslete se! Máte ve svém okrese výjimečného člověka? Dejte o něm světu vědět a nominujte ho na Cenu Via Bona.
 3. Za 17 let, vím, že v každém okrese existují podobní lidé jako Michal Chromec. Ubráněné vodárny M. Boleslav, Pardubice, Trutnov, Náchod, Nymburk, Vyškov, Vrchlice, Břeclav, Hodonín, Kroměříž, Vsetín, Uh. Hradiště,… jsou toho důkazem.
 4. „Chromcové“ jsou i v regionech, kde je voda v rukou cizinců. I když se zde voda v rukou obcí udržet nepodařila, tak bojují o její vrácení do rukou samospráv.

kdo prodává vodu
https://pravdaovode.cz/vodarny/
 
Děkuji
s pokorou k vodě a k dobrým lidem
Radek Novotný
————————————————————————————————————————————————————————————————————

Nominace jsou otevřené do neděle 7. ledna 2018

Určitě i u vás najdete vašeho okresního „Chromce“, který vodu brání a vy ho můžete na Cenu Via Bona nominovat.  
Srdcaře /mladého srdcaře – jednotlivce i kolektivy, které něčemu hezkému věnují svůj čas a energii
Mecenáše – tj. ty, kteří osobně přispívají na dobrou věc větší finanční částkou
Dobrou firmu – podnikatele, malé a střední firmy, které konají dobro ve svém okolí
Dárce ze závěti – ať již formou budoucího příslibu nebo in memoriam
 
Podrobnější informace o jednotlivých kategoriích a jednoduché nominační formuláře nejdete na www.cenaviabona.cz

Podobné články