Světu chybí pitná voda a koncerny to ví

Světový den vody

Organizace světových národů se roku 1993 rozhodla slavit Světový den vody – vždy 22. března. Vedlo ji k tomu poznání, kolika lidem kvalitní pitná voda chybí, ale především, jak velkým problémem se nedostatek vody ještě stane.

V současné době se musí spokojit 663 milionů lidí jen s přístupem k neupravené vodě, do roku 2025 bude celá polovina populace Země žít v oblasti s nedostatkem vody.

Klimatické změny a související katastrofální období sucha v kontrastu s ničivými záplavami celou situaci ještě zhoršují. Tento problém se nejpalčivěji týká především nejchudších zemí světa a oblastí, kde byla infrastruktura zničena přírodní katastrofou nebo válečným konfliktem.

Odpadní voda

Tématem roku 2017 je odpadní voda. Podle oficiálních zdrojů OSN se 80 % odpadní vody, kterou společnost vyprodukuje, vrací zpět do ekosystému bez toho, aby byla upravena nebo znovu použita. Jaké jsou největší celosvětové problémy s vodou?

 • Kvůli pití znečištěné vody a nedostatečné hygieně umírá ročně 361 tisíc dětí mladších 5 let.
 • 63 milionů lidí musí používat vodu, která není vhodná na pití ani vaření.
 • 2,4 miliardy lidí používají jen nejprimitivnější toaletu a 946 milionů lidí nemá přístup k vůbec žádné toaletě.
 • Kromě rizika nákazy cholerou, malárií, horečkou dengue a dalšími smrtelnými onemocněními způsobuje dlouhodobé používání znečištěné vody také nevratná fyzická a mentální poškození ve vývoji dětí – každoročně je takto postiženo v průměru každé čtvrté dítě.
 • V mnoha zemích je zajištění vody pro celou domácnost povinností dětí, zejména dívek, které denně místo školy tráví dlouhé hodiny nošením těžkých kanystrů s vodou, vhodnou mnohdy jen pro hospodářská zvířata.
 • Chybějící toalety ve školách jsou příčinou významného poklesu školní docházky u dívek v období dospívání.
 • Dostupnost moderních toalet a zdrojů pitné vody v nejchudších zemích světa by ročně ušetřila 263 miliardy dolarů na výdajích za krizovou pomoc a dalších 11,6 miliardy dolarů za zdravotní péči.
 • 1,7 miliardy lidí využívá zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi, které mohou způsobit choleru, úplavici, břišní tyfus nebo obrnu.

Zdroj ČT 24

 

 

2 komentáře

 1. Pane Novotný dobrý den
  V zájmu lidskosti se na Vás obrací o radu koho oslovit když není žádoucí mocných chránit přemnožený druh.Znám řešení globálního problému pitná voda pro
  2 miliardy lidí bez ní děkuji předem tel:+420 723731197

 2. Adresováno Radku Novotnému dobrý den
  Pane otázka:Je zájem mocných chránit přemnožený druh?Ne Sebelepší řešení je předem nežádoucí to je realita.Roky se snažím najít zájemce o má řešení-marně.Kolik lidí může říci znám neklik řešení globálního problému pitná voda,Já ano ale to je vše, smutné je že bych mohl zachánit tisíce hlavně dětí bohu žel.
  Žádám Vás v zájmu lidskosti koho oslovit-děkuji předem.tel:+420 723731197

Podobné články