Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody

Žíznivá biopaliva

Většina vody, kterou lidstvo spotřebuje, padne na výrobu potravin. Nová studie ale upozorňuje i na další „černé díry“, o nichž se až dosud nemluvilo.

Jednou z nich jsou biopaliva.

„Když se cena ropy loni vyšplhala nad 140 dolarů za barel, reakce byla: Dobře, tak budeme energii získávat z biopaliv,“ řekl novinářům v New Yorku koordinátor Unesca William Cosgrove. „Nikdo ale nevzal v úvahu, kolik se na něco takového spotřebuje vody.“

Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody. Pokud by tedy všechny národní vlády splnily, k čemu se v souvislosti s biopalivy zavázaly, jen zavlažování polí by si vyžádalo 180 kilometrů krychlových vody navíc.

Svět čeká boj o vodu. Brzy bude chybět půlce lidstva

Podle OSN je na vině rostoucí životní úroveň. Každý rok na Zemi přibude skoro 80 milionů lidí. K životu potřebují asi 64 miliard metrů krychlových vody. Její zásoby ale – na rozdíl od světové populace – nerostou.

Se stoupající životní úrovní v zemích, jako je Čína, se navíc zvyšuje i průměrná spotřeba vody na obyvatele, upozorňuje ve své nové zprávě „Voda v měnícím se světě“ OSN.

„Pokud chceme zamezit vzniku globální vodní krize, musíme okamžitě zasáhnout,“ píše v její předmluvě šéf Unesco Koičiro Macura.

Vodní války

Už v roce 2030 bude žít polovina lidstva v oblastech s akutním nedostatkem vody. O dalších dvacet let později, kolem roku 2050, bude ještě hůř. V subsaharské Africe trpí nedostatkem vody už teď. V roce 2030 bude voda chybět polovině lidstva.

„Stovky milionů lidí na celém světě zůstanou uvězněny v pasti chudoby a podlomeného zdraví a vystaveny rizikům epidemií, které s vodou souvisejí,“ varuje Macura.

„Budou se potýkat se zničeným životním prostředím a čelit politické nestabilitě a konfliktům,“ uvádí ve třísetstránkové studii. Podle Pan Ki-muna, generálního tajemníka OSN, zuří boj o vodu v některých částech světa už dnes, připomíná agentura Reuters.

Jedním z takových bojišť je Dárfúr na západě afrického Súdánu.

Voda stojí i v pozadí konfliktu mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy,“ uvádí Reuters.

Daň za životní styl

Kromě často zmiňovaných důsledků globálního oteplování může za potíže s vodou také plýtvání spjaté s moderním životním stylem či vývoj ekonomiky.

„Historie jasně dokazuje, že mezi rozvojem hospodářství a zásob pitné vody existuje úzká souvislost,“ stojí ve zprávě Organizace spojených národů.

Jako varovný příklad experti výslovně zmiňují Čínu. Zatímco ještě v roce 1985 spotřeboval jeden Číňan 20 kilogramů masa ročně, teď ho zkonzumuje kolem 50 kilogramů.

V roce 1960 tak Čína vyprodukovala zhruba 2,5 milionu tun masa, v roce 2006 přes 80 milionů. Co do spotřeby vody je přitom chov dobytka podstatně náročnější než pěstování zeleniny.

K tomu, aby se „vyrobilo“ jedno kilo hovězího, je zapotřebí zhruba 16 000 litrů vody.

Žíznivý svět a nemoci

S nedostatkem pitné vody se pojí řada závažných nemocí. Šíří se například ve slumech. 

Zdroj: Aktuálně.cz a Pravdaovode.cz

 

podpořte nás

Postavili jsme se komercionalizaci vody v ČR. Vrácení zájmů a priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody. Obranu vody a lidí financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Podobné články