Klima a změny Sucho a nedostatek vody

Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody

Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody

Žíznivá biopaliva

Většina vody, kterou lidstvo spotřebuje, padne na výrobu potravin. Nová studie ale upozorňuje i na další „černé díry“, o nichž se až dosud nemluvilo.

Jednou z nich jsou biopaliva.

„Když se cena ropy loni vyšplhala nad 140 dolarů za barel, reakce byla: Dobře, tak budeme energii získávat z biopaliv,“ řekl novinářům v New Yorku koordinátor Unesca William Cosgrove. „Nikdo ale nevzal v úvahu, kolik se na něco takového spotřebuje vody.“

Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody. Pokud by tedy všechny národní vlády splnily, k čemu se v souvislosti s biopalivy zavázaly, jen zavlažování polí by si vyžádalo 180 kilometrů krychlových vody navíc.

Svět čeká boj o vodu. Brzy bude chybět půlce lidstva

Podle OSN je na vině rostoucí životní úroveň. Každý rok na Zemi přibude skoro 80 milionů lidí. K životu potřebují asi 64 miliard metrů krychlových vody. Její zásoby ale – na rozdíl od světové populace – nerostou.

Se stoupající životní úrovní v zemích, jako je Čína, se navíc zvyšuje i průměrná spotřeba vody na obyvatele, upozorňuje ve své nové zprávě „Voda v měnícím se světě“ OSN.

„Pokud chceme zamezit vzniku globální vodní krize, musíme okamžitě zasáhnout,“ píše v její předmluvě šéf Unesco Koičiro Macura.

Vodní války

Už v roce 2030 bude žít polovina lidstva v oblastech s akutním nedostatkem vody. O dalších dvacet let později, kolem roku 2050, bude ještě hůř. V subsaharské Africe trpí nedostatkem vody už teď. V roce 2030 bude voda chybět polovině lidstva.

„Stovky milionů lidí na celém světě zůstanou uvězněny v pasti chudoby a podlomeného zdraví a vystaveny rizikům epidemií, které s vodou souvisejí,“ varuje Macura.

„Budou se potýkat se zničeným životním prostředím a čelit politické nestabilitě a konfliktům,“ uvádí ve třísetstránkové studii. Podle Pan Ki-muna, generálního tajemníka OSN, zuří boj o vodu v některých částech světa už dnes, připomíná agentura Reuters.

Jedním z takových bojišť je Dárfúr na západě afrického Súdánu.

Voda stojí i v pozadí konfliktu mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy,“ uvádí Reuters.

Daň za životní styl

Kromě často zmiňovaných důsledků globálního oteplování může za potíže s vodou také plýtvání spjaté s moderním životním stylem či vývoj ekonomiky.

„Historie jasně dokazuje, že mezi rozvojem hospodářství a zásob pitné vody existuje úzká souvislost,“ stojí ve zprávě Organizace spojených národů.

Jako varovný příklad experti výslovně zmiňují Čínu. Zatímco ještě v roce 1985 spotřeboval jeden Číňan 20 kilogramů masa ročně, teď ho zkonzumuje kolem 50 kilogramů.

V roce 1960 tak Čína vyprodukovala zhruba 2,5 milionu tun masa, v roce 2006 přes 80 milionů. Co do spotřeby vody je přitom chov dobytka podstatně náročnější než pěstování zeleniny.

K tomu, aby se „vyrobilo“ jedno kilo hovězího, je zapotřebí zhruba 16 000 litrů vody.

Žíznivý svět a nemoci

S nedostatkem pitné vody se pojí řada závažných nemocí. Šíří se například ve slumech. 

Zdroj: Aktuálně.cz a Pravdaovode.cz

 

podpořte nás

Postavili jsme se komercionalizaci vody v ČR. Vrácení zájmů a priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody. Obranu vody a lidí financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Prosazujeme vyšetření protiprávní instalace koncernů k naší vodě a garanci práva lidí na vodu v ústavě. Petici již podepsalo přes 36.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE