Veolie zahraniči a voda

Tunelizace vody: orgány Pittsburghu žalují Veolii za to, že je „podvádí“

Tunelizace vody: orgány Pittsburghu žalují Veolii za to, že je „podvádí“

Od letošního léta má voda ve městě Pittsburgh, USA, vysokou úroveň olova, která je nebezpečná pro lidské zdraví. Orgány obviní společnost Veolia, kterou pověřili, aby jim pomohli reformovat vodní útvar. Za účelem zvýšení odměn a nízké náklady, francouzská firma změnila systém úpravy vody a odstranila zaměstnání v laboratořích kontroly kvality.

Letos v létě desítky tisíc domů ve městě Pittsburgh obdržel dopis, který jim informoval, že voda, která tekla z kohoutu, obsahovala nebezpečné množství olova. Úrovně srovnatelné s úrovněmi, které byly v loňském roce viděny na Flintu, kde vytvořili politický skandál s mezinárodními dopady.

Orgány města obvinily francouzskou firmu Veolia, na kterou se obrátily, aby jim pomohly zlepšit výkon svých vodárenských služeb. Zejména jsou zaměřeny na změnu způsobu, jakým je voda ošetřována, aby se zabránilo korozi starých potrubí (zdroj kontaminace olovem) pouze z ekonomických důvodů.

Podle amerického časopisu Mother Jones , Veolia by také odstranila mnoho pracovních míst v oddělení kontroly kvality vody (viz také tento článek od Guardian na stejném případu). Hladiny olova se po letech v Pittsburgské vodě neustále zvyšovaly, ale po nástupu Veolie najednou překonal federální normy.

Francouzská firma také zvýšila cenu vody o 20% při příjezdu a zavedla systém takzvaných počitadel a faktur, že skupina obyvatel zahájila skupinovou akci proti společnosti na konci roku 2015 , Pittsburghská voda je jednou z nejdražších v této oblasti.

Strukturálně chybné poradenství

Podle matky Jonesové je základním problémem samotná povaha Pittsburské smlouvy s Veolia, která si ponechá polovinu „úspor“, která by jí pomohla vytvořit:

V mnoha případech kritici odsuzují Veolii zvyk šetřit peníze z vodohospodářských služeb tím, že dělají provizorní řešení, ignorující základní problémy. V telefonickém rozhovoru Kevin Acklin, vedoucí pracovního týmu primátora Pittsburghu Bill Peduto, poukázal na to, že příjmy společnosti Veolia jsou přímo spojeny s krátkodobými úsporami realizovanými vodohospodářským oddělením. „Neměli žádnou pobídku s touto smlouvou investovat do vybavení, plánování nebo nemovitostí – byli povzbuzováni, aby neopravovali potrubí, přenášeli náklady na druhé, nejprve do obce a domácnosti, „říká. „V posledním případě byli správci veřejné správy, ale také sloužily obchodním zájmům nadnárodního podniku. „

Před několika měsíci Michiganské orgány zahájily řízení proti společnosti Veolia v souvislosti s případem Flint Contaminated Water. Také nazývaný francouzská firmy prohlásil, že voda je vhodná k pití (přečtěte si náš článek ).

Pittsburgh v roce 2012 vyzval společnost Veolia, aby jí pomohla reformovat své vodní hospodářství. Smlouva, kterou francouzská firma, věrná svým zvykům, dychtivě troubila jako obrovský  úspěch, a model, kterým by se měl řídit další města. Smlouva byla vypovězena / opuštěna na konci roku 2015 a orgány Pittsburghu nyní žalují Veolii za to, že je „podvádějí“ , aby „maximalizovala své zisky na úkor vodního hospodářství  a jeho uživatelů „ . Pittsburgh by za dobu trvání smlouvy zaplatila společnosti Veolia celkem 11 milionů USD.

Veolia vždy odmítla odpovědnost za Flintovy problémy. Pokud jde o obvinění z Pittsburghu, uvedla, že jedná jako poradce a ne jako manažer a že všechny změny ve službách byly prováděny pod odpovědností úřadů a s plnou znalostí faktů.

Olivier Petitjean

–  http://multinationales.org/Privatisation-de-l-eau-apres-Flint-Pittsburgh-se-retourne-contre-Veolia

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Prosazujeme vyšetření protiprávní instalace koncernů k naší vodě a garanci práva lidí na vodu v ústavě. Petici již podepsalo přes 36.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE