Jak postupovat, když chcete např. pomoct FINANČNĚ přímo někomu, koho znáte v cizině? Výhody, nevýhody a rizika?

Právě jsem toto řešil cca 10 dnů, a proto jsem se rozhodl popsat svou reálnou zkušenost a upozornit na to, kde vzniká jaký problém, čeho se vyvarovat a co funguje. Ušetří vám to HODNĚ NERVŮ, ČASU A TAKÉ PENÍZE.  Pokud znáte někoho konkrétního na v CIZINĚ, komu chcete finančně pomoct, tak doporučuji tento postup.

Domluvte se s protějškem na zaslání financí přes Money Gram (tuto službu poskytují v každém větším TESCU – v informačním centru)  nebo přes Western Union (tuto službu poskytují přepážky větších pošt). Prý to funguje i ON LINE, ale touto cestou jsem nešel, protože jsem nechtěl toto řešit anonymně přes PC.

Výhody, nevýhody a rizika

ZASLÁNÍ PŘES „MONEYGRAM“ více ZDE

Zde můžete poslat konkrétnímu člověku peníze na Ukrajinu tak, že v hotovosti předáte částku v českých korunách na přepážce TESCA. Pracovník TESCA s vámi sepíše formulář, kde vypíše z vaší občanky informace o vás a vy navíc dodáte JMÉNO a PŘÍJMENÍ příjemce.

Pozor na překlepy, na diakritiku – toto se musí přesně shodovat s tím, co má příjemce v dokladu totožnosti. Jinak příjemce peníze nevyzvedne.

 

REFERENČNÍ ČÍSLO

Po zadání vyplněného formuláře do systému, dostanete potvrzení, které obsahuje REFERENČNÍ ČÍSLO – osmimístné. Toto číslo pošlete příjemci a on se svým dokladem přijde na místo, kde mají tuto službu na Ukrajině.  Předloží doklad o totožnosti a REFERENČNÍ ČÍSLO.

Peníze jsou u příjemce do cca 15 minut od zadání do systému!

 

POPLATEK

Za tuto službu zaplatíte poplatek ve výši cca 500 Kč u částky kolem 20.000 Kč. To vám pracovník TESCA řekne předem.

 

V JAKÉ MĚNĚ MŮŽETE PENÍZE NA UKRAJINU POSLAT?

V případě MG – jde české koruny poslat tak, že příjemce obdrží EU, USD nebo Hřivny.

 

RIZIKO

Poskytovatel MG může odmítnout peníze předat, pokud vyhodnotí transakci jako rizikovou nebo příjemce za nedůvěryhodného (v okamžiku, kdy zná jen jméno a příjmení příjemce, je to poněkud zvláštní, ale nic nenaděláte). Peníze se Vám vrátí na místě, kde jste je vložili. Musíte o ně požádat MG přes pracovníka TESCA.

Doporučuji proto tuto službu využít v TESCU a ne ve směnárně, protože v Tescu je pracovní doba do 22:00 hod. a jako poskytovatel služby mi Tesco připadá důvěryhodnější než malé soukromé směnárny.

Trvejte na vrácení zaslané částky i poplatku – pokud službu MG zruší, tak nemá nárok ani na poplatek.

 

VRÁCENÍ PENĚZ  při  zamítnutí platby

Komunikace s pracovníkem MG probíhá PŘI REKLAMACI v angličtině. Pokud nejste vy ani pracovník TESCA zdatní v angličtině nebo si nejste jistí, co pracovník říká (hrozně mele :-),  pak požádejte, aby si pracovník MG zajistil překladatele do Češtiny. – umí to a trvá to cca 5-10 minut. Pak je vše snazší. Celková doba vyřízení reklamace je cca 1 -1,5 hodiny, ale peníze vám pracovník TESCA nakonec vyplatí.

 

ZASLÁNÍ PŘES „WESTERN UNION“ více ZDE

Zde můžete poslat peníze konkrétnímu člověku na Ukrajinu tak, že v hotovosti předáte částku v českých korunách na přepážce České pošty. Pracovník pošty vám předá formulář, kde vyplníte:

  • Zemi určení
  • Částku k odeslání
  • Jméno a příjmení příjemce
  • Telefonní číslo odesílatele
  • Vaší adresu

Opět dostane REFERENČNÍ KÓD, který zašlete příjemci a on si přes průkaz totožnosti a REFERENČNÍ KÓD částka vybere.  Opět pozor na překlepy, na diakritiku – toto se musí přesně shodovat s tím, co má příjemce v dokladu totožnosti. Jinak příjemce peníze nevyzvedne.

Peníze jsou u příjemce do cca 30 minut od zadání do systému!

 

POPLATEK

Za tuto službu zaplatíte poplatek ve výši cca 540 Kč u částky kolem 20.000 Kč. To vám pracovník pošty řekne předem.

 

V JAKÉ MĚNĚ MŮŽETE PENÍZE NA UKRAJINU POSLAT?

V případě WU – jde české koruny poslat tak, že příjemce obdrží Hřivny. Nejde poslat EU a i když v aplikaci mají uvedeny USD, tak na poště je to nepustí.

 

Závěr

Obě služby fungují dobře a rychle. Je dobré se předem domluvit s protějškem na postupu tak, aby mu z daru zůstalo, co nejvíce. Podstatné je také to v jaké měně peníze chce příjemce dostat.  Pokud nechce Hřivny, apk musíte jít od MonyGramu (TECSA). Když už peníze posíláte, tak toto komunikujete průběžně s příjemcem (např. přes FB, massanger apod.)

 

 

 

Podobné články