Cena vody

Okresní soud ve Vsetíně vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu předloňské otravy řeky Bečvy

Okresní soud ve Vsetíně vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu předloňské otravy řeky Bečvy

Vyplývá to z údajů v justiční databázi, posun v případu dnes agentuře ČTK potvrdil předseda okresního soudu Pavel Kotrady. Soud podle něj ve vyšetřovaní spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování.

Koncem letošního března obžaloval státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Firma Energoaqua od počátku všechna obvinění odmítá.

Státní zástupce podal obžalobu v kauze otrávené Bečvy

Soud věc vrátil k došetření státnímu zástupci, který podle Kotradyho následně dá pokyn policii, aby vyšetřování v případu doplnila. „Kolegyně vrátila věc k došetření, protože tam vidí podstatné problémy v dokazování v tom směru, že by u soudu muselo být prováděno v rozsáhlé míře. A od toho tady není soud, aby zajišťoval většinu důkazů. Od toho je státní zástupce,“ řekl ČTK Kotrady.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí firmě peněžitý trest a jejímu řediteli až pětileté vězení. „Při otravě totiž uhynuly také čtyři kilogramy chráněné ryby ouklejky pruhované,“ vysvětlil Sachr koncem března pro Seznam Zprávy.

Ekologická havárie zamořila 20. září 2020 čtyřicet kilometrů toku Bečvy. Podle České inspekce životního prostředí ji zavinily kyanidy. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy, rybáři odlovili čtyřicet tun uhynulých ryb.

Podle policie otrávily Bečvu jedovaté kyanidy, které vytekly do řeky z výpusti čistírny odpadních vod v Rožnově pod Radhoštěm. Odpady podle vyšetřovatelů přitekly do Bečvy ve Valašském Meziříčí patnáctikilometrovým potrubím.

Případ od počátku provázely pochybnosti. Část odborníků havárii přisuzovala blízké valašskomeziříčské firmě Deza, která spadá do svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Odborný posudek v kauze zpracovával soudní znalec Jiří Klicpera. Už dříve řekl, že viníka zná a za havárií nestojí firma Deza.

ZDROJ: ČTK a Seznam zprávy

 

 

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Prosazujeme vyšetření protiprávní instalace koncernů k naší vodě a garanci práva lidí na vodu v ústavě. Petici již podepsalo přes 36.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE