Indii docházejí zdroje vody a soukromé firmy vydělávají

Do roku 2030 se navíc poptávka zdvojnásobí

Jihoindické město Čennaí s deseti miliony obyvatel, páté největší v zemi, už řadu týdnů musí vystačit s pouhými dvěma třetinami objemu vodních zásob, které by ideálně potřebovalo.

Je to výsledek několika let sucha a řady desetiletí špatného hospodaření s vodními zdroji v regionu, upozorňuje americký deník Wall Street Journal.

Obyvatelé tráví sháněním vody prakticky celý den – dlouhé hodiny pátrají po vládních cisternách nebo za dodávky vody platí soukromým firmám. Po 200 dnech bez jediné kapky deště nedávno konečně trochu zapršelo.

První měsíc každoročního monzunového období však přinesl o třetinu méně srážek, než kolik představuje padesátiletý průměr. Letošní červen tak byl podle Indického meteorologického úřadu nejsušší za posledních pět let.

Akutní nedostatek vody v Čennaí se prohluboval několik desetiletí kvůli rostoucímu počtu obyvatel, špatnému hospodaření a stále nepředvídatelnějším monzunovým dešťům. Mervyn Piesse, manažer výzkumného programu zaměřeného na vodní a potravinové krize v australském vědeckém institutu Future Directions International upozorňuje, že současná krize vody v Čennaí se předpovídala už před mnoha lety, ale nikdo nereagoval.

Jednou za tři dny

Situace v Čennaí je odrazem všeobecného nedostatku vody v celé Indii. Polovina jejích obyvatel, tedy 600 milionů lidí, žije v oblastech, kde jsou zdroje vody na hranici svých možností.

Asi 100 milionů lidí žijících v 21 největších indických městech se možná už koncem příštího roku ocitne v situaci, že jejich podzemní vody budou zcela vyčerpány, varovala loni studie vládního Národního ústavu pro transformaci Indie.

Zpráva rovněž upozornila, že do roku 2030 se poptávka po vodě v Indii zdvojnásobí. Následky budou velmi vážné, protože skoro jedna třetina zemědělských produktů v Indii pochází z oblastí, které nedostatek vody postihuje nejvíc.

Nutnost řešení této krize, kterou nedávno zdůraznil i premiér Naréndra Módí, ukazuje i situace v Čennaí. Například 36letá paní Lalíthová, která přes den pracuje jako uklízečka, strávila několik nocí sháněním vládních cisteren s vodou, protože soukromou firmu si nemůže dovolit. Podle ní cisterny přijíždějí okolo třetí nebo čtvrté hodiny ráno a pak musí člověk s kbelíky pospíchat, aby si je napustil dřív, než voda dojde.

Někdy pak trvá až tři další dny, než cisterna přijede znovu. A sousedé si vzájemně nevypomáhají – každý vodou sám šetří, jak může. Paní Lalíthová nakonec kvůli nedostatku spánku už skoro nemohla chodit do práce, a tak se rozhodla platit 9 tisíc rupií měsíčně soukromé firmě, která jí vodu vozí ve dne. Tato částka však představuje skoro celý její plat.

Ministerstvo vody

V Čennaí jsou i lidé, kteří zvažují odchod z města a hledají práci jinde. Zaměstnanec Hotelu Sangeetha Mohammad Alám deníku řekl, že hostům podávají jídlo na banánových listech místo na talířích, aby je nemuseli umývat. Šetří vodou, jak mohou, jen aby udrželi hotel otevřený.

Městská vodárenská společnost dodává 525 milionů litrů pitné vody denně, zatímco město by potřebovalo až 830 milionů litrů. Čennaí odebírá většinu vody ze čtyř nádrží, z nichž dvě už zcela vyschly a druhé dvě jsou skoro vyschlé.

Experti na vodu upozorňují, že velká města jako metropole Nové Dillí nebo Bengalúr či Hajdarábád, ale i menší jako Šimla a Mangalúr mají rovněž bezprecedentní nedostatek vody. V posledních letech je na tom stejně i brazilské São Paulo nebo jihoafrické Kapské Město.

Jestli tato města okamžitě nezahájí nezbytné kroky, nastane situace, které odborníci říkají „Den nula“ – městská vodárna přestane dodávat vodu do kohoutků i rozvážet vodu v cisternách. Indická federální vláda nedávno založila nové ministerstvo vody, které slučuje dva dřívější resorty související s vodou, aby mohla rychleji přijímat rozhodnutí.

Premiér Módí také napsal dopisy všem voleným předsedům místních zastupitelstev po celé zemi a vyzval je, aby podnikli kroky na ochranu vody. Vládní report Národního ústavu pro transformaci Indie mu dává za pravdu. „Indie zažívá nejhorší vodní krizi v dějinách a tato krize se bude stále zhoršovat.“ cituje ze zprávy list Wall Street Journal.

V okamžiku, kdy toto víte je tato snaha Indie velmi podivná: Indie chce přistát na Měsíci a zařadit se tak mezi vesmírné mocnosti

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Protiprávní komercionalizaci vody v ČR jsme se postavili přes soudy a projekt PRAVDA O VODĚ. Není důvod, aby voda byla zdroj dolování zisků cizinců a zájmy koncernů byly nadřazeny zákonům ČR a zájmům lidí.

Proto prosazujeme:
Vrácení priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody a garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR

 

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá?. I moře se skládá z kapek?. Děkujeme

 

Novodobá válka o vodu: Převratný vodní projekt, který mohl změnit vše…

Podobné články