Cena vody Kolonizace ČR Koncerny Vodárny

Číňané chtějí zisky z vody na sev. Moravy, chtějí koupit 49% podíl v SmVaK

Číňané chtějí zisky z vody na sev. Moravy, chtějí koupit 49% podíl v SmVaK

Čínské lidově demokratické severomoravské vodovody a kanalizace?

SmVaK jsou druhou největší vodárenskou firmou v Česku, kterou po  privatizaci státních podniků v roce 1993 vlastnily města a obec. Díky tomu měly vše, co se týká vody a její distribuce i čištění, ve vlastních rukách a bez ohledu na koncerny rozhodovaly města o všem.

Hloupost, naivita a s velkou pravděpodobností i korupce

Vedly v  letech 1998-1999 k tomu, že města akcie SmVaku prodala za směšné ceny překupníkům a vodárnu poté ovládly dva koncerny – Anglian water a Suez. Brzo se ukázalo, že Anglian water není strategický investor, ale naopak, jde o firmu, která má v Anglii vážné ekonomické problémy a SmVak – resp. příjmy z vodného a stočného a správa monopolu vody na sev. Moravy – měl sloužit jako zdroj příjmů, který by tyto problémy měl  řešit. Anglian water musel nakonec své podíly ve vodárnách v ČR (Jižní Čechy, SmVak a Beroun) prodat.

Akciové podíly v SmVaku koupila skupina Penta, známá z korupční kauzy GORILA.  Vodárny na jihu Čech a v Berounu koupil rak. koncern Energie AG.

Penta si poté z SmVaku vyplatila v podstatě vše, co šlo. Nejen nerozdělný zisk, ale i kapitálové fondy a aby to mohla učinit, zadlužila SmVak dluhem přesahující několik miliard. Poté SmVak prodala za cca 7 miliard šp. koncernu Aqualia, který má rovněž doma ekonomické problémy. První problém s financemi vyřešil koncern tak, že v roce 2013 prodal 49 procent akcií SmVaK japonskému koncernu Mitsui, za zhruba 2,5 miliardy korun. Většinovým vlastníkem zůstal španělský koncern Aqualia Czech, sídlící v Madridu, který držel cca 50,01 procent akcií.

Za období  let 2013-2017 se z SmVaku dál vyplácely stamiliónové dividendy. Koncerny se opakovaně pokoušely (dle soudu  protiprávně) z SmVaku vyplatit miliardy, obdobným způsobem  jako Penta. Rozdíl byl v tom, že dluh SmVaku měl narůst již na 5 miliard. Koncern na valné hromadě schválil snížení základního kapitálu SmVaku o 2,16 miliardy korun a tuto částku si spolu se stamiliónovými dividendami chtěl poslat na účty do zahraničí. Základní kapitál SmVaku měl klesnout k jedné miliardě.

 

Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít to nejlepší z ČLÁNKŮ o vodě!
Přihlaste se k odběru aktuálních článků

 

To se mu nepodařilo, díky úspěšným žalobám na obranu SmVaku. Japonský koncernu Mitsui, se poté rozhodl svůj podíl prodat, údajně proto, že změnil celosvětovou strategii a chce  investovat především v Africe a Jižní Americe. Vzhledem k ekonomické a politické situaci v těchto regionech tomu ekonomové moc nevěří. Jisté podnikání, generující každoročně jisté stamilióny plynoucí ze správy monopolu vody v centru Evropy, vyměnit za podnikání v Africe …

Od svého vstupu do SmVaK navíc Japonci inkasovali stovky milionů na dividendách. Ze svého zisku za rok 2016 362,3 milionu korun rozdělil SmVak na dividendách 287 milionů. Z toho 99% šlo koncernům, resp. 49% Japoncům.

Japonský podíl ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), chce koupit mimo jiné Investiční fond Sino-CEE, za nímž prý stojí několik obřích čínských firem v čele s největší bankou světa podle aktiv Industrial and Commercial Bank of China. Hovoří se i o tom, že mezi zájemci o SmVak je údajně i off-shorová firma, za kterou stojí jeden přední “český politik”. 

 

Lidé i politici v České republice již ví, co mohou od “investorů” očekávat

Zdražování vody, minimalizaci nákladů do investic, provozování městského infrastrukturního majetku za symbolický nájem …

Investiční společnosti, stejně jako překupníci vydávaní “politiky” za strategické investory, logicky zajímá jediné – vlastní zisk. To znamená, z monopolu dodávky vody se stane kšeft realizovaný s cílem dostat co nejvíce peněz z vodného a stočného, od lidí na severní Moravě, na účty soukromých firem do zahraničí.

Původně městy zcela ovládaná vodárna SmVaK má přes 860 zaměstnanců dodává vodu téměř 730.000 občanům na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Havířovsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také v pohraniční oblasti Polska.

Pokud Severomoravské vodovody a kanalizace koupí Číňané, pak se z městské vodárny, jejíž prioritou bylo sloužit městům, stanou Čínské lidově demokratické severomoravské vodovody a kanalizace a sloužící čínským majitelům.

VODA JE ŽIVOT A NÁŠ ŽIVOT, ANI ŽIVOT NAŠICH DĚTÍ,  DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Prosazujeme: Vrácení priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody a  garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR.  Postavili jsme se protiprávní komercionalizaci vody v ČR přes soudy a projekt PRAVDA O VODĚ. Soud potvrzují, že máme pravdu.  Systém, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny zákonům a zájmům lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný.

Nenechte si ujít to nejlepší z VIDEÍ nejen o vodě!
Přihlaste se k odběru VIDEÍ
 

Obranu vody a lidí financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

 

Žádné komentáře

Comments are closed here.

10 principů, jak vrátit do správy vody zájmy lidí podepsalo již přes 31.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE