Číňané chtějí zisky z vody na sev. Moravy, chtějí koupit 49% podíl v SmVaK

Čínské lidově demokratické severomoravské vodovody a kanalizace?

SmVaK jsou druhou největší vodárenskou firmou v Česku, kterou po  privatizaci státních podniků v roce 1993 vlastnily města a obec. Díky tomu měly vše, co se týká vody a její distribuce i čištění, ve vlastních rukách a bez ohledu na koncerny rozhodovaly města o všem.

Hloupost, naivita a s velkou pravděpodobností i korupce

Vedly v  letech 1998-1999 k tomu, že města akcie SmVaku prodala za směšné ceny překupníkům a vodárnu poté ovládly dva koncerny – Anglian water a Suez. Brzo se ukázalo, že Anglian water není strategický investor, ale naopak, jde o firmu, která má v Anglii vážné ekonomické problémy a SmVak – resp. příjmy z vodného a stočného a správa monopolu vody na sev. Moravy – měl sloužit jako zdroj příjmů, který by tyto problémy měl  řešit. Anglian water musel nakonec své podíly ve vodárnách v ČR (Jižní Čechy, SmVak a Beroun) prodat.

Akciové podíly v SmVaku koupila skupina Penta, známá z korupční kauzy GORILA.  Vodárny na jihu Čech a v Berounu koupil rak. koncern Energie AG.

Penta si poté z SmVaku vyplatila v podstatě vše, co šlo. Nejen nerozdělný zisk, ale i kapitálové fondy a aby to mohla učinit, zadlužila SmVak dluhem přesahující několik miliard. Poté SmVak prodala za cca 7 miliard šp. koncernu Aqualia, který má rovněž doma ekonomické problémy. První problém s financemi vyřešil koncern tak, že v roce 2013 prodal 49 procent akcií SmVaK japonskému koncernu Mitsui, za zhruba 2,5 miliardy korun. Většinovým vlastníkem zůstal španělský koncern Aqualia Czech, sídlící v Madridu, který držel cca 50,01 procent akcií.

Za období  let 2013-2017 se z SmVaku dál vyplácely stamiliónové dividendy. Koncerny se opakovaně pokoušely (dle soudu  protiprávně) z SmVaku vyplatit miliardy, obdobným způsobem  jako Penta. Rozdíl byl v tom, že dluh SmVaku měl narůst již na 5 miliard. Koncern na valné hromadě schválil snížení základního kapitálu SmVaku o 2,16 miliardy korun a tuto částku si spolu se stamiliónovými dividendami chtěl poslat na účty do zahraničí. Základní kapitál SmVaku měl klesnout k jedné miliardě.

 

Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít to nejlepší z ČLÁNKŮ o vodě!
Přihlaste se k odběru aktuálních článků

 

To se mu nepodařilo, díky úspěšným žalobám na obranu SmVaku. Japonský koncernu Mitsui, se poté rozhodl svůj podíl prodat, údajně proto, že změnil celosvětovou strategii a chce  investovat především v Africe a Jižní Americe. Vzhledem k ekonomické a politické situaci v těchto regionech tomu ekonomové moc nevěří. Jisté podnikání, generující každoročně jisté stamilióny plynoucí ze správy monopolu vody v centru Evropy, vyměnit za podnikání v Africe …

Od svého vstupu do SmVaK navíc Japonci inkasovali stovky milionů na dividendách. Ze svého zisku za rok 2016 362,3 milionu korun rozdělil SmVak na dividendách 287 milionů. Z toho 99% šlo koncernům, resp. 49% Japoncům.

Japonský podíl ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), chce koupit mimo jiné Investiční fond Sino-CEE, za nímž prý stojí několik obřích čínských firem v čele s největší bankou světa podle aktiv Industrial and Commercial Bank of China. Hovoří se i o tom, že mezi zájemci o SmVak je údajně i off-shorová firma, za kterou stojí jeden přední „český politik“. 

 

Lidé i politici v České republice již ví, co mohou od „investorů“ očekávat

Zdražování vody, minimalizaci nákladů do investic, provozování městského infrastrukturního majetku za symbolický nájem …

Investiční společnosti, stejně jako překupníci vydávaní „politiky“ za strategické investory, logicky zajímá jediné – vlastní zisk. To znamená, z monopolu dodávky vody se stane kšeft realizovaný s cílem dostat co nejvíce peněz z vodného a stočného, od lidí na severní Moravě, na účty soukromých firem do zahraničí.

Původně městy zcela ovládaná vodárna SmVaK má přes 860 zaměstnanců dodává vodu téměř 730.000 občanům na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Havířovsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také v pohraniční oblasti Polska.

Pokud Severomoravské vodovody a kanalizace koupí Číňané, pak se z městské vodárny, jejíž prioritou bylo sloužit městům, stanou Čínské lidově demokratické severomoravské vodovody a kanalizace a sloužící čínským majitelům.

VODA JE ŽIVOT A NÁŠ ŽIVOT, ANI ŽIVOT NAŠICH DĚTÍ,  DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Prosazujeme: Vrácení priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody a  garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR.  Postavili jsme se protiprávní komercionalizaci vody v ČR přes soudy a projekt PRAVDA O VODĚ. Soud potvrzují, že máme pravdu.  Systém, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny zákonům a zájmům lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný.

Nenechte si ujít to nejlepší z VIDEÍ nejen o vodě!
Přihlaste se k odběru VIDEÍ
 

Obranu vody a lidí financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

 

Podobné články