The Gret Water Zábor: Wall Street nakupuje světovou vodu – Boj o vodu a její zábor již probíhá…

Lidé to netuší a ani netuší, že nic netuší. To, co budete číst níže, se týká i České republiky. Už, chápete, proč prosazujeme, aby voda byla spravována jako služba a ne kšeft?

 

Jo-Shing Yang podává zprávy o tom, jak banky Wall Street jako Citigroup a multimilionáři nakupují vodní zdroje po celém světě bezprecedentním tempem. Současně vlády rychle omezují schopnost občanů stát se soběstačnými. Přečtěte si také vyšetřovací zprávu od The Guardian: Liquid asset: Jak se šíří obchod s balenou vodou.

o-Shing Yang, globální výzkum

Znepokojující trend ve vodním sektoru se celosvětově zrychluje. Nové „vodní barony“ – banky Wall Street a elitářští multibilionáři – nakupují vodu po celém světě bezprecedentním tempem.

Známé mega banky a investující společnosti, jako jsou Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup, UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse, Macquarie Bank, Barclays Bank, Blackstone Group, Allianz a HSBC Bank, mimo jiné konsolidují svou kontrolu nad voda. Bohatí magnáti, jako je T. Boone Pickens, bývalý prezident George HW Bush a jeho rodina, hongkonský Li Ka-shing, filipínský Manuel V. Pangilinan a další filipínští miliardáři, a další kupují také tisíce akrů půdy s kolektory, jezera , práva na vodu, vodohospodářské společnosti a podíly ve vodárenských a technologických společnostech po celém světě.

Druhým znepokojivým trendem je, že zatímco noví vodní baroni nakupují vodu po celém světě, vlády postupují rychle, aby omezily schopnost občanů stát se soběstačnými (jak dokládá dobře zveřejněný případ Garyho Harringtona v Oregonu) který stát kriminalizoval shromažďování dešťové vody ve třech rybnících umístěných na jeho soukromé zemi tím, že ho odsoudil za devět počtů a odsoudil ho na 30 dní ve vězení). Podívejme se na tuto kriminalizaci v perspektivě:

Milionář T. Boone Pickens vlastnil více práv na vodu než kdokoli jiný v Americe, s právy na dostatek akvária Ogallala, aby mohl ročně vypustit přibližně 200 000 akrů (nebo 65 miliard galonů vody). Ale obyčejný občan Gary Harrington nemůže sbírat odtok dešťové vody na 170 akrech své soukromé země.

Je to podivný nový světový řád, ve kterém mohou multimilionáři a elitářské banky vlastnit kolektory a jezera, ale obyčejní občané si nemohou na svých dvorcích a soukromých pozemcích ani sbírat dešťovou vodu a odtok sněhu.

„Voda je ropa 21. století.“ Andrew Liveris, generální ředitel společnosti DOW Chemical Company (citováno v časopise The Economist, 21. srpna 2008)

V roce 2008 jsem napsal  článek ,

„Proč velké banky mohou nakupovat váš veřejný vodní systém,“ v němž jsem podrobně popsal, jak se mainstreamové i alternativní mediální pokrytí zaměřuje na jednotlivé korporace a superinvestory usilující o kontrolu vody nákupem vodárenských práv a vodárenských společností. . Ale paradoxně je skrytý příběh mnohem komplikovanější. Tvrdil jsem, že skutečný příběh globálního vodního sektoru je spletitý příběh zahrnující „vzájemně provázaný globalizovaný kapitál“: Wall Street a globální investiční společnosti, banky a další elitní soukromé kapitálové společnosti – často překračující hranice států, aby vzájemně spolupracovaly, s banky a zajišťovací fondy, s technologickými společnostmi a pojišťovacími giganty, s regionálními veřejnými penzijními fondy,

Nyní, v roce 2012, vidíme tento trend globální konsolidace vody elitními bankami a tycoony zrychlující. Ve výzkumném dokumentu společnosti JP Morgan o akciích se jasně uvádí, že „Wall Street se jeví dobře vědoma investičních příležitostí v infrastruktuře zásobování vodou, čištění odpadních vod a technologií pro řízení poptávky.“ Wall Street se skutečně připravuje vydělat na globálním drapáku na vodu v nadcházejících desetiletích. Například Goldman Sachs od roku 2006 shromáždil více než 10 miliard dolarů na investice do infrastruktury, které zahrnují vodu. V článku z roku 2008 New York Times se zmínili Goldman Sachs, Morgan Stanley, Credit Suisse, Kohlberg Kravis Roberts a Carlyle Group,

Pod „vodou“ mám na mysli, že zahrnuje práva na vodu (tj. Právo na tekoucí podzemní vodu, kolektory a řeky), pozemky s vodními útvary na ní nebo pod ním (tj. Jezera, rybníky a přírodní prameny na povrchu) nebo podzemní voda pod), odsolovací projekty, technologie čištění a čištění vody (např. odsolování, čisticí chemikálie a zařízení), zavlažovací a vrtné technologie, vodohospodářské a kanalizační služby a služby, údržba a výstavba vodní infrastruktury (z potrubí a rozvodů) do všech stupnic čistíren pro obytné, komerční, průmyslové a komunální použití), vodohospodářské služby (např. ty, které se podílejí na projektování a výstavbě vodohospodářských zařízení) a odvětví maloobchodu s vodou (například ty, které se podílejí na produkci , provoz a prodej balené vody,prodejní automaty na vodu, předplacené a doručené služby balené vody, vodní vozíky a cisterny na vodu).

Aktualizace článku z roku 2008: Mega-banky vidí vodu jako kritickou komoditu

Od roku 2008 mnoho obřích bank a superinvestorů získává větší podíl na trhu v odvětví vody a vodu identifikuje jako kritickou komoditu, mnohem teplejší než ropa.

Goldman Sachs: Voda je stále další ropa

V roce 2008 společnost Goldman Sachs nazvala vodu „ropou pro příští století“ a ti investoři, kteří vědí, jak hrát na rozmachu infrastruktury, získají během své každoroční konference „Top Five Risks“ obrovské odměny. Voda je americkým průmyslem v hodnotě 425 miliard USD a katastrofální nedostatek vody by mohl být vážnější hrozbou pro lidstvo ve 21. století než nedostatek potravin a energie, uvádí konferenční panel Goldman Sachs. Goldman Sachs svolal řadu konferencí a také publikoval zdlouhavé, důkladné analýzy vod a dalších kritických odvětví (jídlo, energie).

Goldman Sachs se umísťuje, aby pohltila vodohospodářské společnosti, vodohospodářské společnosti a vodní zdroje po celém světě. Od roku 2006 se společnost Goldman Sachs stala jedním z největších správců investičních fondů pro infrastrukturu a získala kapitál ve výši 10 miliard USD pro infrastrukturu, včetně vody.

V březnu 2012 se společnost Goldman Sachs zaměřila na vodárenské podniky Veolia ve Velké Británii, odhadované na 1,2 miliardy GBP, a v červenci úspěšně koupila společnost Veolia Water, která obsluhuje 3,5 milionu lidí v jihovýchodní Anglii.

Dříve v září 2003 se společnost Goldman Sachs spojila s jednou z největších soukromých společností Blackstone Group na světě a společností Apollo Management, aby získala společnost Ondeo Nalco (přední společnost v oblasti čištění a zpracování chemikálií a služeb s více než 10 000 zaměstnanci a provozy) ve 130 zemích) od francouzské vodní společnosti Suez SA za 4,2 miliardy USD.

V říjnu 2007 se Goldman Sachs spojil s Deutsche Bank a několika partnery, aby neúspěšně podali nabídku na britskou Southern Water. V listopadu 2007 se společnosti Goldman Sachs také nepodařilo nabídnout nabídku na britskou vodárenskou společnost Kelda. Ale Goldman Sachs stále hledá nákup dalších vodovodů.

V lednu 2008 vedl Goldman Sachs tým fondů (včetně Master Liberty Harbor Master Fund a Pinnacle Fund), aby koupili 50 milionů USD směnitelných bankovek v China Water and Drinks Inc., které dodávají vyčištěnou vodu dodavatelům značek, jako je Coca- Cola a top Taiwanská nápojová společnost Uni-President. China Water and Drinks je také předním výrobcem a distributorem balené vody v Číně a vyrábí také balenou vodu s privátní značkou (např. Pro Sands Casino, Macao). Protože Čína má jeden z nejhorších problémů s vodou v Asii a velkou rozvíjející se střední třídu, její odvětví balené vody je nejrychleji rostoucí na světě a vykazuje obrovské zisky. Navíc, akutní nedostatek vody v Číně a závažné znečištění by mohly „vzbudit poptávku po čisté vodě v nadcházejících letech se 14 USD v Číně.

Město Reno, Nevada, oslovil Goldman Sachs za „dlouhodobý leasing aktiv, který by mohl potenciálně generovat významnou hotovost pro tři subjekty TMWA [Truckee Meadows Water Authority]. Program by umožnil TMWA pronajmout si svá aktiva na 50 let a obdržet zálohu v hotovosti “(Reno News & Review, 28. srpna 2008). V podstatě chce Goldman Sachs privatizovat Renoovu vodárenskou společnost na 50 let. Vzhledem k výpadku příjmů společnosti Reno byl tento návrh finančně atraktivní.

 

Vodní rada nakonec návrh zamítla kvůli silné veřejné opozici a pobouření.

 

 

Citigroup: Trh s vodou brzy zatmění ropu, zemědělství a drahé kovy

Nejvyšší ekonom Citigroup Willem Buitler v roce 2011 uvedl, že trh s vodou bude brzy trh s ropou teplejší (například viz toto a toto):

„Voda jako třída aktiv se podle mého názoru nakonec stane jedinou nejdůležitější třídou aktiv založenou na fyzických komoditách, trpasličí ropou, mědí, zemědělskými komoditami a drahými kovy.“

Citigroup na své nedávné konferenci o investicích do vody v roce 2012 určila 10 hlavních trendů v odvětví vodárenství takto:

1. Odsolovací systémy
2. Technologie opětovného použití vody
3. Vyrobené rozvody vody a vody
4. Membrány pro filtraci
5. Ultrafialová (UV) dezinfekce
6. Technologie úpravy balastové vody
7. Přední osmóza používaná při odsolování
8. Technologie a produkty účinné pro vodu
9. Systémy úpravy místa použití
10. Čínští konkurenti ve vodě

Konkrétně lukrativní příležitost ve vodě je v hydraulickém štěpení (nebo štěpení), protože vytváří obrovskou poptávku po vodě a vodních službách. Každý dobře vyvinutý olej vyžaduje 3 až 5 milionů galonů vody a 80% této vody nelze znovu použít, protože je třikrát až desetkrát slanější než mořská voda. Citigroup doporučuje majitelům vodních práv prodávat vodu frakovacím společnostem namísto farmářům, protože vodu na frakování lze prodat až za 3000 $ na akr-stopu namísto pouze 50 $ za akr / stopu farmářům.

Odvětví úpravy balastové vody, které v současné době činí 1,35 miliardy USD ročně, by mělo brzy dosáhnout 30 až 50 miliard USD. Očekává se, že trh s filtrací vody přeroste trh s vodními zařízeními: Dow odhaduje, že se jedná o trh s 5 miliardami dolarů ročně, místo nyní jen 1 miliardy dolarů.

Citigroup agresivně získává prostředky pro svoji válečnou hruď, aby se mohla podílet na přílivové vlně privatizace infrastruktury: v roce 2007 zřídila prostřednictvím své jednotky Citi Alternative Investments novou jednotku nazvanou Investoři infrastruktury Citi. Podle agentury Reuters Citigroup „shromáždila některá z největších jmen v oblasti infrastruktury a zároveň buduje fond ve výši 3 miliard dolarů, včetně 500 milionů dolarů z vlastního kapitálu. Fond bude mít podle osoby, která je s touto situací obeznámena, pouze několik externích investorů a bude se zaměřovat na aktiva na rozvinutých trzích “(16. května 2007). Citigroup zpočátku hledala pouze 3 miliardy USD pro svůj první fond infrastruktury, ale v dubnu 2008 hledala 5 miliard USD (Bloomberg, 7. dubna 2008).

Citigroup v listopadu 2007 spolupracovala s HSBC Bank, Prudential a dalšími malými partnery, aby získala britskou vodárenskou společnost Kelda (Yorkshire Water) v listopadu 2007. Tento týden Citigroup podepsala s Chicago City Midway Airport (s Partnerem s Johnem) 99letý pronájem Hancock Life Insurance Company a kanadský provozovatel soukromého letiště). Zasvěcenci uvedli, že Citigroup patří mezi uchazeče o státní společnost Letiste Praha, která provozuje Letiště Praha v České republice (Bloomberg, 7. února 2008).

Jak ilustruje pět dohod o zásobování vodou ve Velké Británii, obvykle žádný investiční fond nebo fond soukromého kapitálu nevlastní celý projekt infrastruktury – jsou partnery mnoha dalších. Citigroup nyní vstupuje na masivní indický trh s infrastrukturami prostřednictvím partnerství s Blackstone Group a dvěma indickými soukromými finančními společnostmi; v únoru 2007 založili fond ve výši 5 miliard USD, přičemž tři subjekty (Citi, Blackstone a IDFC) společně investovaly 250 milionů USD. Indie vyžaduje v příštích pěti letech investice do infrastruktury přibližně 320 miliard USD (The Financial Express, 16. února 2007).

 

UBS: Nedostatek vody je určující krizí 21. století

V roce 2006 UBS Investment Research, divize švýcarské UBS AG, největší evropské banky aktiv, nazvala svou 40stránkovou výzkumnou zprávu „Q-Series®: Voda“ – „Nedostatek vody: definující krize 21. století“ ? “(10. října 2006) V roce 2007 UBS, spolu s JP Morganem a australským Challenger Fundem, koupily jižní vodu Velké Británie za 4,2 miliard liber.

Credit Suisse: Voda je „hlavní megatrend naší doby“

Credit Suisse zveřejnila svou zprávu o indexu Water Suisse Water Index (21. ledna 2008), která naléhala na investory, aby „Jedním ze způsobů, jak využít tento trend, je investovat do společností zaměřených na výrobu vody, zachování, úpravu infrastruktury a odsolování. Index umožňuje investorům podílet se na výkonu nejatraktivnějších společností…. “Podle Credit Suisse se jedná o„ vyčerpání sladkovodních rezerv “, které lze přičíst„ znečištění, vymizení ledovců (hlavní zdroj sladkovodních rezerv). ) a růst populace, voda se pravděpodobně stane vzácným zdrojem. “

Credit Suisse uznává, že voda je „prvořadým megatrendem naší doby“, protože krize v zásobování vodou by mohla v příštích 10 letech způsobit „závažné společenské riziko“ a že dvě třetiny světové populace budou pravděpodobně žít pod vodou zatíženým stresem podmínky do roku 2025. Pro řešení nedostatku vody označila odsolování a čištění odpadních vod za dvě nejdůležitější technologie. Tři sektory dobrých investic zahrnují:

§ Membrány pro odsolování a čištění odpadních vod
§ Vodní infrastruktura – odolnost proti korozi, potrubí, ventily a čerpadla
§ Chemikálie pro úpravu vody

Vytvořil také Credit Suisse Water Index, který má stejně vážený index 30 zásob ze 128 globálních zásob vody. Pro investory nabídl „Credit Suisse PL100 World Water Trust (PL100 World Water)“, který byl zahájen v červnu 2007, se 112,9 miliony USD.

Credit Suisse v květnu 2006 uzavřela partnerství s General Electric (GE Infrastructure) s cílem založit společný podnik ve výši 1 miliardy USD, který bude profitovat z privatizace a investic do globálních infrastrukturních aktiv. Každý partner se zaváže 500 milionů USD na cíl výroby a přenosu elektřiny, skladování plynu a potrubí, vodních zařízení, letišť, řízení letového provozu, přístavů, železnic a zpoplatněných silnic po celém světě. Tento společný podnik odhaduje, že možnosti rozvinutého trhu v oblasti infrastruktury jsou 500 miliard USD a vznikající světový trh s infrastrukturou je v příštích pěti letech 1 bilion USD (tisková zpráva společnosti Credit Suisse, 31. května 2006).

V říjnu 2007 se Credit Suisse spojila s Cleantech Group (Michiganská společnost zabývající se průzkumem trhu, poradenstvím, médii a vyhledáváním výkonných společností, která provozuje fóra Cleantech) a Consensus Business Group (londýnská akciová společnost vlastněná britským miliardářem Vincentem Tchenguizem). ) investovat do čistých technologií po celém světě. Technologie budou také technologie čisté vody.

Během své asijské investiční konference uvedl, že „Voda je středem zájmu těch, kteří vědí o globálních strategických komoditách. Stejně jako u ropy je nabídka omezená, ale poptávka roste o skoky a na rozdíl od ropy neexistuje žádná alternativa. “(Credit Suisse, 4. února 2008). Credit Suisse vidí globální trh s vodou s tržbami 190 miliard USD v roce 2005 a očekává se, že do roku 2010 vzroste na 342 miliard USD. Vidí nejvýznamnější příležitosti k růstu v Číně.

 

 

JPMorgan Chase: Budujte válečné truhly pro infrastrukturu na nákup vody, veřejných služeb a veřejné infrastruktury po celém světě

JPMorgan Chase, jedna z největších bank na světě, agresivně sledovala vodu a infrastrukturu po celém světě. V říjnu 2007 porazila soupeře Morgan Stanley a Goldman Sachs, aby koupili britskou vodárenskou společnost Southern Water s partnery švýcarského UBS a australského fondu infrastruktury infrastruktury Challenger. Tato bankovní říše je ovládána rodinou Rockefellerů; rodinný patriarcha David Rockefeller je členem elitní a tajné skupiny Bilderberg, Rady pro zahraniční vztahy a Trilaterální komise.

JPMorgan vnímá financování infrastruktury jako globální jev a je spojen svými globálními kolegy v investiční a bankovní instituci v jejich spěchu, aby vydělali na vodu a infrastrukturu. Vlastní analytici JPMorgan odhadují, že infrastruktura rozvíjejících se trhů je v příštím desetiletí přibližně 21,7 bilionu USD.

JPMorgan vytvořil v říjnu 2007 infrastrukturní fond ve výši 2 miliard USD, který by měl následovat po indických projektech v oblasti infrastruktury. Cílenými projekty jsou doprava (silnice, mosty, železnice) a veřejné služby (plyn, elektřina, voda). Odhaduje se, že indický ministr financí do roku 2012 potřebuje do investic do infrastruktury přibližně 500 miliard USD. V tomto ohledu se k JPMorgan připojují Citigroup, Blackstone Group, 3i Group (druhá největší evropská firma v oblasti soukromého kapitálu) a ICICI Bank ( Indie je druhá největší banka) (International Herald Tribune, 31. října 2007). Její správa JPMorgan Asset Management také zřídila Fond asijských infrastruktur a souvisejících zdrojů, který poprvé uzavřel 500 milionů USD (333 milionů EUR) a zaměří se na Čínu, Indii a další jihoasijské země, s prvními dvěma investicemi v Číně a Indii (Private Equity Online, 11. srpna 2008). Cílem fondu je 1,5 miliardy USD.

Divize Global Equity Research společnosti JPMorgan také zveřejnila 60stránkovou zprávu s názvem „Sledujte vodu: Průvodce hodnocením podnikových rizik v žíznivém světě“ (1. dubna 2008).

V roce 2010 vedl JP Morgan Asset Management a Water Asset Management nabídku na výkup za SouthWest Water ve výši 275 milionů USD.

 

Allianz Group: Voda je podceněná a podhodnocená

Německá Allianz Group, založená v roce 1890, je jedním z předních světových poskytovatelů služeb v pojišťovnictví, bankovnictví a správě aktiv ve zhruba 70 zemích. V dubnu 2008 společnost Allianz SE spustila globální vodní fond Allianz RCM, který investuje do majetkových cenných papírů vodohospodářských společností na celém světě a zdůrazňuje dlouhodobé zhodnocení kapitálu. Alliance spustila svůj globální fond EcoTrends v únoru 2007 (Business Wire, 7. února 2007).

Dresdner Bank AG Allianz SE svým investorům sdělila, že „Investice do vody nabízejí příležitosti: Rostoucí ceny ropy zakrývají náš pohled na ještě vážnější nedostatek: vodu. Globální vodní hospodářství čelí potřebě kapitálových výdajů a modernizace ve výši několika miliard dolarů. Dresdner Bank to považuje za atraktivní příležitosti pro návratnost pro investory s dlouhodobým investičním horizontem. “(Frankfurt, 14. srpna 2008)

Stejně jako Goldman Sachs má Allianz filozofii, že voda je podceňována. Společný manažer vodního fondu ve Frankfurtu řekl: „Klíčovou otázkou vody je skutečnost, že skutečná hodnota vody není rozpoznána. … Voda bývá po celém světě podhodnocena. … Možná je to jeden z důvodů, proč je tolik míst s nedostatkem dodávek kvůli nedostatku investic. S ohledem na to má smysl investovat do společností, které se zabývají zlepšováním kvality vody a infrastruktury. “Allianz vidí dva klíčové investiční faktory ve vodě: (1) modernizaci stárnoucí infrastruktury v rozvinutém světě; a (2) nová urbanizace a industrializace v rozvojových zemích, jako je Čína a Indie.

 

Barclays PLC: Fondy vodního indexu a fondy obchodované na burze

Barclays PLC je britský poskytovatel globálních finančních služeb se sídlem ve Velké Británii, který působí od roku 1690 v Londýně a má kořeny v Londýně; působí prostřednictvím své dceřiné společnosti Barclays Bank PLC a své investiční banky s názvem Barclays Capital.

Jednotka Barclays Bank Barclays Global Investors spravuje fond obchodovaný na burze (ETF) s názvem iShares S&P Global Water, který je kótován na londýnských burzách cenných papírů a lze jej zakoupit jako jakýkoli kmenový podíl prostřednictvím makléře. Tento fond, který nabízel iShares S&P Global Water as jako „širokou expozici vůči akciím největších světových vodárenských společností, včetně zásob vody a zásob vodního vybavení“ vodárenských společností na celém světě, byl k 31. březnu 2007 oceněn na 33,8 USD milión.

Společnost Barclays má také fond indexu klimatu: SAM Indexes GmbH, který byl spuštěn 16. ledna 2008, licencoval index udržitelnosti Dow Jones pro společnost Barclays Capital pro investory v Německu a Švýcarsku. Mnoho dalších bank má také index klimatu nebo index udržitelnosti.

V říjnu 2007 se společnost Barclays Capital také spojila se společností Protected Distribution Limited (PDL) na založení nového fondu pro investice do vody (s očekávanou roční návratností 9% až 11%) s názvem Protected Water Fund. Tento nový fond, uvedený na ostrově Man, vyžaduje minimálně 10 000 GBP a je strukturován jako 10letá investice s Barclays Bank poskytující 100% ochrany kapitálu do splatnosti 11. října 2017. Fond chráněných vod bude investován v některých z největších světových vodárenských společností; její investiční rozhodnutí budou učiněna na základě indexu vytvořeného Barclays Capital, Světová strategie Barclays World Water, která mapuje výkonnost některých z největších světových zásob souvisejících s vodou (Investment Week and Reuters, 11. října 2007; Business Week, October) 15, 2007).


Investice Deutsche Bank ve výši 2 miliard EUR do evropské infrastruktury: „Megatrend“ do investic do vody, klimatu, infrastruktury a zemědělství

Deutsche Bank je jedním z hlavních hráčů v odvětví vodního hospodářství na celém světě. Její poradci Deutsche Bank označili vodu jako součást investičních strategií v oblasti klimatu. Ve své prezentaci „Globální oteplování: implikace pro investory“ identifikovali čtyři hlavní oblasti investic do vody:

§ Distribuce a hospodaření: (1) Dodávka a recyklace, (2) rozvod vody a odpadních vod, (3) vodní hospodářství a inženýrství.
§ Čištění vody: (1) Čištění odpadních vod, (2) dezinfekce, (3) odsolování, (4) monitorování.
§ Účinnost vody (poptávka): (1) domácí instalace, (2) recyklace šedé vody, (3) vodoměry.
§ Voda a výživa: (1) Zavlažování, (2) balená voda.

Kromě vody byly identifikovány další dva nové zdroje: zemědělství (např. Pesticidy, geneticky modifikovaná semena, minerální hnojiva, zemědělské stroje) a obnovitelné energie (např. Sluneční, větrné, hydrotermální, biomasa, vodní energie).

Deutsche Bank zřídila investiční fond ve výši až 2 miliard EUR do aktiv evropské infrastruktury pomocí své skupiny strukturovaných kapitálových trhů (SCM), která je součástí divize globální trhy banky. Banka již má několik „vysoce atraktivních infrastrukturních aktiv“, včetně East Surrey Holdings, majitele britské vodárenské společnosti Sutton & East Surrey Water (tisková zpráva Deutsche Bank, 22. září 2006).

Deutsche Bank navíc nasměrovala 6 miliard EUR (8,55 miliard USD) do fondů pro změnu klimatu, které se zaměří na společnosti s produkty, které snižují skleníkové plyny nebo pomáhají lidem přizpůsobit se teplejšímu světu, v odvětvích od zemědělství po energetiku a stavebnictví (Reuters, říjen 18, 2007).

Kromě SCM má Deutsche Bank také infrastrukturu RREEF, součást RREEF Alternative Investments, se sídlem v New Yorku s hlavními uzly v Sydney, Singapuru a Londýně. RREEF Infrastructure má ve správě aktiv více než 6,7 miliard EUR. Jedním z jeho hlavních cílů jsou veřejné služby, včetně elektrických sítí, čištění nebo distribuce vody a sítí zemního plynu. V říjnu 2007 se společnost RREEF spojila se společnostmi Goldman Sachs, GE, Prudential a Babcok & Brown Ltd., aby neúspěšně požádala o britskou vodárenskou společnost Southern Water.

§ Připočítáním boomu evropských investic do infrastruktury získal fond RREEF do srpna 2007 2 miliardy EUR (2,8 miliardy USD); Evropský infrastrukturní trh se oceňuje mezi 4 biliony USD až 6 bilionů USD (DowJones Financial News Online, 7. srpna 2007).

§ Bulharsko – Deutsche Bank Bulharsko se plánuje účastnit velkých projektů v oblasti infrastruktury, včetně projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti vody a kanalizace v hodnotě až 1 miliardy EUR (Sofia Echo Media, 26. února 2008).

§ Blízký východ – Spolu s Ithmaar Bank BSC (soukromá investiční banka v Bahrajnu) společně spravovala Deutsche Bank fond pro infrastrukturu a růstový kapitál kompatibilní se Shari’a ve výši 2 miliard USD a plánuje zaměřit na regionální infrastrukturu 630 miliard USD.

Deutsche Bank AG je spoluvlastníkem společnosti Aqueduct Capital (UK) Limited, která v roce 2006 nabídla ke koupi šestého největšího britského vodárenského podniku Sutton a East Surrey Water plc od britského magnáta Guy Hand. Podle konzultačního dokumentu OFWAT (květen 2007) Deutsche Bank vytvořila v říjnu 2005 tento nový subjekt, Aqueduct Capital (zkratka pro ACUK), se dvěma veřejnými penzijními fondy v Kanadě, singapurským gigantem životního pojištění a investičním fondem kanadské provincie, mezi ostatními. Tento případ je opět ukázkou složité povahy vlastnictví vodohospodářských společností, kdy různé typy institucí překračují státní hranice, aby spolu navzájem spolupracovaly a držely podíl ve vodním sektoru. Díky působivé válečné hrudi věnované vodě, potravinám a infrastruktuře se očekává, že se Deutsche Bank stane hlavním hráčem v globálním vodním sektoru.

Ostatní megafonky sledující vodu jako horké investice

Merrill Lynch (dříve, než ji koupila Bank of America), vydala 24stránkovou výzkumnou zprávu s názvem „Nedostatek vody; větší problém, než se předpokládalo “(6. prosince 2007). ML uvedla, že nedostatek vody „se neomezuje pouze na suché podnebí“.

Morgan Stanley ve své publikaci „Infrastruktura rozvíjejících se trhů: Začínáme“ (duben 2008) doporučuje tři oblasti investičních příležitostí ve vodě: vodohospodářské společnosti, globální operátoři (jako je Veolia Environment) a technologické společnosti (jako například společnosti vyrábějící membrány). a chemikálie používané při úpravě vody ve vodním průmyslu).

Podílové fondy a zajišťovací fondy Připojte se k akci ve vodě

Rostou investiční fondy pro vodu, jako jsou tyto čtyři známé podílové fondy zaměřené na vodu:

1. Calvert Global Water Fund (CFWAX) – aktiva od roku 2010 ve výši 42 milionů USD, která drží 30% svých aktiv ve vodárenských společnostech, 40% v infrastrukturních společnostech a 30% ve vodních technologiích. Také 65% až 70% zásob vody získalo více než 50% svých příjmů z činností souvisejících s vodou.
2. Allianz RCM Global Water Fund (AWTAX) – aktiva od roku 2010 ve výši 54 milionů USD, z nichž většina investovala do vodovodů.
3. Vodní fond PFW (PFWAX) – od roku 2010 do aktiv 17 mil. USD, s minimální investicí 2 500 USD, přičemž 80% je investováno do vodohospodářských společností….
4. Fond Kinetics Water Infrastructure Advantaged Fund (KWIAX) – do roku 2010 aktiva ve výši 26 milionů USD, s minimální investicí 2 500 $.

Toto je stručný seznam hedgeových fondů zaměřených na vodu:

§ Master Water Equity Fund – Summit Global AM (Spojené státy americké)
§ Water Partners Fund – Aqua Terra AM (USA)
§ Water Fund – Terrapin AM (USA)
§ The Reservoir Fund – Water AM (USA)
§ Oasis Fond – Perella Weinberg AM (Spojené státy americké)
§ Vodní fond Signina – Signina Capital AG (Švýcarsko)
§ Vodní fond fondů MFS – MFS Aqua AM (Austrálie)
§ Vodní fond fondů Triton – FourWinds CM (Spojené státy americké)
§ Vodní okrajový fond of Funds – Parker Global Strategies LLC (Spojené státy americké)

Jiné banky zavedly investiční fondy zaměřené na vodu. Několik známých specializovaných vodních fondů zahrnuje vodní fond Pictet, SAM udržitelný vodní fond, Sarasin Sustainable Water Fund, Swisscanto Equity Fund Water a Tareno Waterfund. Několik strukturovaných produktů z oblasti vody nabízených významnými investičními bankami zahrnuje certifikát ABN Amro Water Stocks Index, BKB Water Basket, ZKB Sustainable Basket Water, Wagelin Water Shares Certificate, UBS Water Strategy Certificate a Certificate on Vontobel Water Index. Existuje také několik indexů vody a indexových fondů:

Index úvěrové suisse vody
HSBC Index kontroly vody, odpadů a znečištění
Merrill Lynch China Index vody
S&P Globální index vody
První trust ISE Water Index Fund (FIW)
Mezinárodní burza cenných papírů ISE-B & S Index vody

Následuje malý vzorek dalších vodních fondů a certifikátů (nevyčerpávající ze současné nabídky různých dostupných vodních produktů):

Allianz RCM Global EcoTrends Fund
Allianz RCM Global Water Fund
Certifikát UBS Water Strategy – má spravovaný košík 25 mezinárodních akcií
Summit Water Equity Fund
Maxxwater Global Water Fund
Claymore S&P Global Water ETF (CGW)
Barclays Globální investoři iShares S&P Global Water
Barclays and Chráněná Water Fund PDL vycházející z Barclays vodní svět Strategie
Invesco je Powershares vodních zdrojů portfolia ETF (PHO)
Powershares Global Water Invesco je (PIO)
vodního fondu Pictet Asset Management Pictet a Pictet Vodní Opportunities Fund
Canadian Imperial Bank of Commerce je voda Růst vkladů Notes
kritériem Investments Limited kritérium Fond pro vodní infrastrukturu

Jedním často slyšeným důvodem, proč investiční banky spěchají ke kontrole nad vodou, je to, že „na veřejné služby se v ekonomickém útlumu pohlíží jako na relativně bezpečná aktiva, takže [jsou] izolovanější než většina z globální úvěrové krize, která byla zpočátku vyvolávána obavami o USA subprime hypotéky “(Reuters, 9. října 2007). Analytik společnosti HSBC Securities se sídlem v Londýně řekl agentuře Bloomberg News, že voda je dobrá investice, protože „kupujete něco, co je odolné vůči inflaci a ve skutečnosti neexistuje žádná hrozba pro výdělky. Je velmi stabilní a můžete ji kdykoli prodat “(Bloomberg, 8. října 2007).

Více penzijních fondů investujících do vody

Mnoho penzijních fondů vstoupilo do vodárenského sektoru jako relativně bezpečný sektor investic. Například společnost BT Pension Scheme (British Telecom plc) koupila podíly v Thames Water v roce 2012, zatímco kanadské penzijní fondy CDPQ (Caisse de dépôt et placement du Québec, která spravuje veřejné penzijní fondy v Québecu) a CPPIB (Canada Pension Plan Investment) Board) získali anglickou jihovýchodní vodu a anglikánskou vodu, jak uvedla agentura Reuters letos.

Státní investiční fondy skákající do vody

V lednu 2012 společnost China Investment Corporation koupila 8,68% podílů v Thames Water, největší vodohospodářské síti v Anglii, která mimo jiné obsluhuje části oblasti Velkého Londýna, Temže a Surrey.

V listopadu 2012 koupil jeden z největších státních investičních fondů na světě Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) 9,9% podíl ve společnosti Thames Water.

Milionářské sání vody po celém světě: George HW Bush a rodina, Li Ka-shing, filipínští miliardáři a další

Nejen, že mega banky investují velké prostředky do vody, multibilionární magnáti nakupují také vodu.

Aktualizace akvizice vody Hong Kong Multibillionaire Li Ka-shing

V létě 2011 zakoupil hongkonský multibilionární magnát Li Ka-shing, který vlastní infrastrukturu Cheung Kong (CKI), Northumbrian Water, která slouží 2,6 milionu lidí v severovýchodní Anglii, za 3,9 miliardy dolarů (viz toto a toto).

CKI v roce 2011 prodala společnosti HSBC také společnost Cambridge Water za 74 milionů GBP. Není spokojena s ovládáním vodního sektoru, v roce 2010 koupila společnost CKI s konsorciem energetické sítě EDF ve Velké Británii za 5,8 miliardy GBP.

Li nyní také spolupracuje se společností Samsung na investování do úpravy vody.

Warren Buffet kupuje Nalco, společnost na výrobu chemikálií a technologii zpracování vody

Prostřednictvím jeho Berkshire Hathaway je Warren Buffet největším institucionálním investorem Nalco Holding Co. (NLC), dceřiné společnosti Ecolab, s 9 miliony akcií. Společnost Nalco byla jmenována společností Water Technology Company roku 2012. Nalco vyrábí chemikálie pro úpravu vody a technologie zpracování vody.

Společnost Nalco však není jen výrobcem membrán; vyrobila také nechvalně toxický chemický dispergátor Corexit, který byl použit k rozptýlení ropy v důsledku úniku ropy BP v Mexickém zálivu v roce 2010. Před prodejem společnosti Ecolab byla mateřskou společností Nalco Blackstone ……

Rodina bývalého prezidenta George HW Bushe koupila 300 000 akrů na největším akviferu v Jižní Americe a na světě, Acuifero Guaraní

V mém článku z roku 2008 jsem přehlédl úžasně velké nákupy půdy (přesněji 298 840 akrů) rodinou Bushe v letech 2005 a 2006. V roce 2006, když jsem byl na cestě do Paraguaye pro dětskou skupinu OSN UNICEF, Jenna Bush (dcera) bývalého prezidenta George W. Bushe a vnučky bývalého prezidenta Georgea HW Bushe) údajně nakoupilo 98 840 akrů půdy v Chaco v Paraguay, poblíž Trojité hranice (Bolívie, Brazílie a Paraguay). Tato země je údajně blízko 200 000 akrů, které její dědeček George HW Bush koupil v roce 2005.

Země zakoupené Bushovou rodinou sedějí nejen největší aquifer jižní Ameriky – ale také svět – Acuifero Guaraní, které běží pod Argentinou, Brazílií, Paraguayem a Uruguayí. Tento aquifer je větší než kombinace Texasu a Kalifornie.

Online politický časopis Counterpunch citoval argentinského pacifisty Adolfo Perez Esquivel, vítěze Nobelovy ceny míru 1981, který „varoval, že skutečná válka nebude bojována za ropu, ale za vodu, a připomněla, že Acuifero Guaraní je jednou z největších podzemních vodních rezerv v Jižní americe….“

Podle Wikipedie tento aquifer pokrývá 1 200 000 km², s objemem asi 40 000 km³, tloušťkou mezi 50 ma 800 ma maximální hloubkou asi 1 800 m. Odhaduje se, že obsahuje asi 37 000 km³ vody (pravděpodobně největší jediné těleso podzemních vod na světě, i když celkový objem jednotlivých částí Velké artéské pánve je mnohem větší), přičemž celková míra doplňování je přibližně 166 km 3 / rok od srážek. Říká se, že tento obrovský podzemní nádrž by mohla zásobovat svět čerstvou pitnou vodou po dobu 200 let.

Filipino Tycoon Manuel V. Pangilinan a další nakupují vodohospodářské služby ve Vietnamu

V říjnu 2012 odešel filipínský podnikatel Manuel V. Pangilinan do Vietnamu, aby prozkoumal investiční příležitosti, zejména na zpoplatněných silnicích a vodních službách. Pan Pangilinan a další filipínští miliardáři, například majitelé společnosti Ayala Corp. a dceřiné společnosti Manila Water Co., dříve ohlásili dohodu o koupi 10% podílu v akciové společnosti Ho Či Minovo město Infrastruktura Co. (CII) a 49% podíl ve společnosti Kenh Dong Water Supply Stock Co. (Kenh Dong).

Skupina Ayala také vstoupila na vietnamský trh nákupem významného menšinového podílu v přední společnosti zabývající se infrastrukturou a velkoobjemové vodárenské společnosti se sídlem v Ho Či Minově městě.

Ovládnutí vody je nezastavitelné?

Globální horečka a privatizace v oblasti infrastruktury je bohužel nezastavitelná: mnoho místních a státních vlád trpí nedostatkem příjmů a čelí finančním a rozpočtovým tlakům. Tyto místní a státní vlády mohou déle nést odpovědnost za údržbu a upgrade svých vlastních služeb. Vzhledem k nabídkám milionů hotovosti od společností Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Citigroup, UBS a dalších elitních bank za jejich veřejné služby a další infrastrukturu a komunální služby bude pro města a státy velmi obtížné odmítnout tyto privatizační nabídky.

Elitní nadnárodní banky a banky Wall Street a investiční banky se na tento zlatý okamžik připravují a čekají roky. Během několika posledních let shromáždili válečné truhly z infrastrukturních fondů, aby privatizovali vodu, komunální služby a veřejné služby po celém světě. Bude velmi obtížné zvrátit tento privatizační trend ve vodě.

Odkazy na několik článků

„Společnost Goldman Sachs se uchází o nabídku na Veolia Water,“ od Anousha Sakoui a Daniel Schäfer, Financial Times, 13. března 2012.

http://www.ft.com/cms/s/0/183cfae4-6d21-11e1-a7c7-00144feab49a.html#axzz2CM8OLnFQ

„Hongkongský magnát na nákup Northumbrian Water,“ od Mark Wembridge, Financial Times, 2. srpna 2011.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/3df07960-bcdb-11e0-bdb1-00144feabdc0.html#axzz2CM8OLnFQ

„Proč velké banky mohou nakupovat váš veřejný vodovodní systém: V nejistých ekonomických a environmentálních dobách velké banky a finanční skupiny kupují veřejné vodovodní systémy jako bezpečné investice,“ od Jo-Shing Yang, AlterNet, 31. října 2008.

http://www.alternet.org/zstory/105083/why_big_banks_may_be_trying_to_buy_up_your_public_water_system

„Barclays Capital Backs Water Fund“, Dylan Lobo, 11. října 2007. Reuters.

http://uk.reuters.com/article/2007/10/11/citywire-barclays-water-idUKNOA13736320071011

„Investoři se vrhnou na výkup vody SouthWest,“ 3. března 2010, Forbes.

http://www.forbes.com/2010/03/03/southwest-water-novell-markets-equities-deals-marketnewsvideo.html

„Úkryt nebo vodní nájezd?“ Bush’s Paraguay Land Grab, “od společnosti CP News Wire, Counterpunch, 22. – 26. Října 2006.

„Paraguay v rotaci o Bushově údajném úkrytu o rozloze 100 000 akrů,“ od Tom Phillips, The Guardian, 22. října 2006.

http://www.guardian.co.uk/world/2006/oct/23/mainsection.tomphillips

„Města debatují o privatizaci veřejné infrastruktury“, Jenny Anderson, 26. srpna 2008, The New York Times.

„Filipínský magnát sleduje investice ve Vietnamu,“ od Doris C. Dunlao v Manile, filipínský deník, 18. října 2012.

http://my.news.yahoo.com/philippine-tycoon-eyes-investments-vietnam-060002777.html

Jo-Shing Yang  je nezávislý výzkumný pracovník a autor knihy „ Ekologické plánování, design a inženýrství. Řešení globálních vodních krizí: nová paradigma v čištění odpadních vod a vod. Malé a místní systémy pro soběstačnost a udržitelnost vody . 

 

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Protiprávní komercionalizaci vody v ČR jsme se postavili. Není důvod, aby voda byla zdroj dolování zisků cizinců a zájmy koncernů byly nadřazeny zákonům ČR a zájmům lidí.

Boj o vodu a její záběr již probíhá… lidé to netuší a ani netuší, že netuší. Už, chápete, proč prosazujeme, aby voda byla spravována jako služba a ne kšeft?

 

Proto prosazujeme:

Odpověnost politiků za vytunelování vodáren. Vrácení priorit lidí do správy vody.

Odsun koncernů od české vody a garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá?. I moře se skládá z kapek?. Děkujeme

 

nfpov - souvis članky

Podobné články