Migrace a voda Pravda o vodě zahraniči a voda

Papež: Čistá pitná voda je lidské právo, ne zboží

Papež: Čistá pitná voda je lidské právo, ne zboží

Hlava církve považuje za ostudné, když kvůli její nedostatku ročně onemocní nebo umírají miliony lidí.

Vatikán 8. listopadu 2018 (TASR):  – Papež František označil přístup k čisté vodě za lidské právo. Považuje přitom za ostudné, když kvůli její nedostatku ročně onemocní nebo umírají miliony lidí.

Ve svém poselství k účastníkům konference o vodním hospodářství František kritizoval, že války, korupce a finanční zájmy často brání přístupu k čisté vodě pro všechny.

Papež také prohlásil, že fakt uznání přístupu k čisté vodě za základní lidské právo je „neslučitelný“ s konceptem vody jako zboží, které se má kupovat a prodávat.

OSN v roce 2010 vyhlásila přístup k čisté vodě za základní lidské právo. Příslušnou rezoluci v hlasování podpořilo 122 členských států a 41 se hlasování zdržela.

Valné shromáždění OSN tehdy deklarovalo, že přístup k čisté vodě nemá 884 milionů lidí a více než 2,6 miliardy lidí nemá k dispozici základní hygienická zařízení. Podle statistik OSN na nemoci spojené se špatnou hygienou a nedostatkem vody každoročně umírá asi 1,5 milionu dětí do pěti let.

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Dává nám váš boj za vodu smysl? Podpořte nás

Libovolnou částkou na transparentní účet u ČSOB, číslo účtu: 966665/0300

Další možnost podpory je kartou zde

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

POPULÁRNÍ ČLÁNKY

SLEDUJTE A SDÍLEJTE

Follow