Gorila: Devastace státní ekonomiky přes nemravné „privatizace“ strategických podniků, např. vodáren?

Gorila privatizace strategických podniků aneb proč je kauza Gorila na stránkách PRAVDY O VODĚ?

Proč je kauza GORILA na stránkách PRAVDA O VODĚ? Mezi Slovenskou a Českou republikou je nejen historická paralela. Účastníci kauzy GORILA jsou etablováni v obou republikách a není nesnadné ověřit, že se obdobné koncerny i Penta pokouší ovládnout monopol vody a částečně se jim to daří. Výsledek pro lidi a vodárny je často ne zrovna efektivní a pozitivní. Dle médií a některých důkazů se kauza Gorila možná netýká jen privatizací vodáren na Slovensku a dle mého názoru údajný spis SIS popisuje to, co já léta popisuji a dokládám soudům o dění v České republice.

PENTA se ve vodárenství v ČR etablovala a stále v něm působí

Někdy přímo, jiny přes společnosti původně se sídlem Václavské nám 47, Praha 1, tzn. dříve sídlo advokátů smvak a pentaVeolie. PENTA realizovala její představu o údajném „strategickém investorovi“ ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s. Viz video. Obdobné se pokoušela realizovat např. v okresních vodárnách Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s., Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. …  Čemuž jsem ve spolupráci s rozumnými politiky pomáhal opakovaně zabránit. Dle všeho to může být spojovník pokusu o mou kriminalizaci v roce 2005, který skončil fiaskem, ale umožnil realizovat vyvedení ziskové činnosti z Vaku H. Králové a zachování provozního modelu Kladně a to přestože místo slibovaných stamiliónů zisku, VKM  skončil ve ztrátě 110 mil. Kč.

Ať už je nebo není kauza GORILA pravdivá, jsem přesvědčen, že „privatizaci“ vody v ČR provází obdobné praktiky, které kauza GORILA popisuje.

V dokumentu Gorila se uvádí, že přepis kauzy vznikl na základě odposlechů Slovenské informační služby (SIS).

Kauza Gorila - knihaV analytickém materiálu SIS Gorila se píše, že představitel „finanční“ skupiny PENTA Jaroslav Haščák se měl v konspiračním bytě setkávat se zástupci politických stran a uzavírat s nimi dohody o budoucí „privatizaci“ a následných miliónových provizích pro jednotlivé aktéry.  Kromě toho se v něm hovoří také o financích pro politické strany Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH a SMK.

Kauza Gorila je nejen politický skandál. Začal únikem dokumentu Slovenské informační služby s krycím názvem Gorila na veřejnost v prosinci 2011. Dokument dle zveřejněných informací popisuje údajné rozhovory mezi spolumajitelem Penty Investments a předními politiky Slovenska v letech 2005 a 2006. Upozorňuje na závažné podezření z korupce na nejvyšších místech. Spis popisuje detaily údajné rozhovory s „politickými a ekonomickými“ špičkami o „privatizaci“ a úplatcích za ní. Na Slovensku kvůli kauze proběhla řada demonstrací.

Pozadí kauzy

V roce 2005 zpozoroval vedoucí analytického oddělení Slovenské informační služby Peter Moravec, že před domem na Vazovově ulici v Bratislavě, kde tehdy bydlel s rodinou, často parkují vládní limuzíny i představitelé finanční skupiny Penta. V listopadu 2005 vypracovala SIS žádost o odposlouchávání bytu, který se nachází hned vedle bytu Petra Moravce. Tento byt patřil podnikateli Zoltánu Vargovi. Na veřejnost se dostal dokument s krycím názvem akce Gorila, který má pocházet ze Slovenské informační služby. Ta v letech 2005 a 2006 odposlouchala a monitorovala Jaroslava Haščáka, šéfa „investiční“ skupiny Penta.

Pravost dokumentu

Pravost dokumentu s krycím názvem Gorila byla sice od začátku zpochybňovaná, konce konců, co jiného mohli její aktéři říkat, ale Krajský soud v Bratislavě potvrdil, že vyhověl žádosti Slovenské informační služby na použití informačně-technických prostředků z 21. listopadu 2005 a tyto prostředky byly SIS použity.

kauza gorila

Jak napsaly Hospodárske noviny, Gorila má dokumentovat úplatky a provize za „privatizace“ v době druhé vlády Mikuláša Dzurindy (SDKÚ-DS). Do kauzy je zapletená také šéfka Fondu národného majetku a nominantka Dzurindovej strany Anna Bubeníková, kterou na návrh ministra hospodářství za SaS Juraja Miškova odvolala vláda z funkce.

O možnosti využít štěnice, informačně-technických prostředků (ITP), bezpečnostní informační služba požádala 21. listopadu 2005. „Krajský soud eviduje žádosť o použití ITP ze dne 21. listopadu 2005,“ což potvrdila predsedníčka soudu Darina Kuchtová. Spisová značka a číslo žádosti jsou stejné, jak uvádí Gorila. Soud blíže neuvedl, o co přesně SIS žádala, s vysvětlením, že zveřejňuje jen informace, které nespadají pod ochranu utajovaných skutečností.

Kauze GORILA a její dopady na Českou republiku se podrobně věnoval týdeník EURO

Gorila ve vodě

 

Gorila ve vodě Gorila ve vodě Gorila ve vodě Gorila ve vodě Gorila ve vodě Gorila ve vodě

SOUV.ČLÁNKY

SmVaK: Vodárny nabraly miliardové dluhy, starostové znervózněli

zahraniční hroši

prazdny - div j

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Podobné články