Cena vody v roce 2017 v Opavě, Frýdku, Jičíně, Karviné opět vzroste a zisk z vody dál poteče do ciziny

Cena vody v roce 2017 v Opavě, Frýdku, Jičíně, Karviné opět vzroste.

Představenstvo SmVaKu schválilo nové ceny vodného a stočného, které budou lidé platit od 1. ledna 2017. Nová cena za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku bude činit 41,41 korun za metr krychlový včetně 15% DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod (stočné) bude nově 37,32 korun včetně DPH. Celkem lidé na sev. Moravě zaplatí šp. koncernu AQUALIA  78,73 Kč /m3.

V médiích se účelově šíří jen ty informace, které koncernu vyhovují a lidem se jako obvykle řada podstatných informací nesděluje. Kazilo by to dojem.

Anatol Pšenička SmVakV kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů například v nutnosti financovat plán obnovy vodohospodářské infrastruktury nebo v nárůstu ceny surové vody odebírané od státních organizací. Naše politika udržuje dlouhodobě ceny vodného a stočného pod celorepublikovým průměrem. Cílem je nadále poskytovat našim zákazníkům vysoce kvalitní služby v požadovaném rozsahu za přiměřené ceny,“ říká generální ředitel společnosti SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

SmVaK léta vyplácí šp. koncernu AQUALIA do ciziny zisk 320-350 mil. Kč / rok, který kalkuluje lidem do vodného a stočného. Nic podobného v oficiálně publikovaných zprávách nenajdete. Jak se snadno přesvědčíte, ani ve zprávě o ceně vodného a stočného pro rok 2017 o zisku koncernu, které je do ceny vody lidem započten a oni ho v roce 2017 zaplatí, nenajdete ani zmínku.

Místo toho mluví o investicích

Ale opět „zapomínají“ lidem říct celou pravdu. V podstatě jen reinvestují to, co  se jim postupně vrací z původních investic – odpisy. Když v médiích někdo napíše, že investuje 500 mil. Kč, tak to na mnohé lidi zapůsobí velmi pozitivně. Rozhodně to zapůsobí daleko více, než když se lidé dozví celou pravdu, že z těchto 500 mil. Kč je 460 mil. Kč  položka ODPISY, tzn. celých 92% z investovaných peněz je jen vratka původní investice, které se postupně rozpouští do nákladů v položce odpisů.

Při znalosti tohoto faktu níže zveřejněné oficiální stanovisko již vyznívá jinak

„Investiční plán pro příští rok počítá v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod s projekty za téměř 219 milionů korun. Probíhat budou také významné investiční akce na rekonstrukci vodovodních řadů v městech a obcích Moravskoslezského kraje, které dosáhnou hodnoty přesahující 195 milionů korun. Téměř 95 milionů korun budou představovat investice do páteřního systému zásobování pitnou vodou – Ostravského oblastního vodovodu. Bude například zahájena rekonstrukce odvodňování kalu na Úpravně vody Nová Ves za více než 52 milionů korun, za více než 42 milionů bude rekonstruován přívodní řad Záhumenice – Bělá při jeho přechodu přes Odru.“

SOUV.ČLÁNKY

SmVaK: Vodárny nabraly miliardové dluhy, starostové znervózněli

Cena vody 2016 a SmVak: Voda na Severní Moravě opět zdraží a zisky potečou do Španělska a Japonska

smavak - penize fuč

prazdny - div j

 

 

 

 

Podobné články