Válka s mloky – Bude voda veřejný zájem nebo kšeft soukromých firem?

Když se v 80. letech budovalo pražské metro a hloubila jeho linka B, dělníci a projektanti narazili na poklad. Na levém břehu Vltavy nedaleko smíchovského pivovaru objevili hluboko pod zemí vydatný zdroj vody.

Záhy si uvědomili, jaký význam v sobě toto ložisko skrývá. V hloubce až 120 metrů proto vytvořili důmyslný a impozantní systém přivaděčů, potrubí, šachet, studní a vrtů, díky kterým lze vodu čerpat až na zemský povrch. V rámci bezpečnosti hlavního města zůstal projekt v utajení a vodní dílo nebylo zaneseno ani do katastru.

Válka s mloky

Válka s mloky

Města jsou stále více v pozicích, kdy místo správy věcí veřejných (a to i v případě tak strategické suroviny jako je voda), tahají za kratší konec a utrácí stamilióny za právníky v otázce, zda prioritou bude veřejný zájem nebo kšeft soukromých firem.

Až donedávna o zdroji vědělo jen pár zasvěcených. Dnes se kolem vody vede právní bitva o to, komu vodní bohatství v podzemí vlastně patří. Jde o ukázkový případ důsledků podivného jednání politiků, často ve prospěch koncernů a soukromých firem. Politické strany za posledních 30 let oslabily nevídaným způsobem moc a pozici veřejný sektor a stát ve strategickém vodárenském odvětví. V řadě případů umožnily zavedení systému dobývání renty, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny veřejnému zájmu a zájmu občanů i státu.

Podzemní voda je předmětem miliardového sporu

V podstatě jde o to, zda je prioritou zájem občanů nebo soukromý kšeft. Firma developerské společnosti CWI Smíchov s nejasným, dle Lidových novin dokonce s neprůhledným vlastníkem, nad zdrojem podzemních vody s kterým souvisí i vodní dílo, chystá miliardový projekt.

Vodní dílo leží pod pozemky, které patří developerské společnosti CWI Smíchov. A firma na nich chce postavit rozsáhlé vícefunkční centrum, skládající se z bytů a kanceláří.

Nicméně na pozemcích se kvůli skrytému vodnímu pokladu nedá stavět, neboť je na nich takzvaná stavební uzávěra. Developer tudíž usiluje o její zrušení.

Bezpečnostní problém

Vedení pražské radnice v září tento návrh smetlo ze stolu. Politici měli k dispozici posudky a analýzy, podle nichž by výstavba mohla podzemní vrty ohrozit.

V době sucha by mohlo jít o bezpečnostní problém, neboť experti spočítali, že zdroj by byl schopen zásobovat pitnou vodou minimálně po deset dnů až 600 tisíc obyvatel hlavního města.

Zástupci developera, společnosti CWI Smíchov, se dušují, že jejich projekt nemůže vrty poškodit ani ohrozit.

Firma se proto nevzdává a po nedávných volbách prý znovu usiluje o zrušení uzávěry. Návrh projedná nová rada hlavního města, pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti)

 

Zdroj: NF Pravda o vodě a www.lidovky.cz

podpořte nás cena

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá

co děla nfpov - ruší zdražování

Podobné články