Index vnímání korupce za rok 2016

Index vnímání korupece za rok 2016

mezinárodní sekretariát Transparency International dnes zveřejnil „Index vnímání korupce za rok 2016“ (CPI 2016). Česká republika se v hodnocení výrazně propadla a po loňském skoku na 37. místo ve světě se vrátila o 10 míst zpátky – na sdílenou 47. příčku. Náš index dosáhl hodnoty 55 bodů (ze sta možných), shodně s Kyprem a Maltou. K evropskému průměru (65 bodů) však má stále daleko.

Jestliže v roce 2014 zlepšení o 3 body představovalo posunutí o 4 místa v žebříčku, v roce 2015 zlepšení dokonce akcelerovalo na 5 bodů a významných 16 příček „vzhůru“. Letos ČR ztratila oproti loňskému výsledku pouze bod, avšak v konečném hodnocení se propadla o 10 příček. Přesto nepatří k největším propadlíkům. Nejvíce bodů v hodnocení ztratil Katar (10 bodů), přičemž mezi zeměmi s nejvýraznější ztrátou převažují právě blízkovýchodní státy. Naopak mezi skokany roku patří Surinam, Bělorusko a Východní Timor.

Korupce je sofistikovanější

„Objektivně vzato, řada věcí se kultivuje, ale korupce nezmizela, jen probíhá sofistikovaně a v rukavičkách. Vlivné zájmové skupiny už nepotřebují porušovat zákon, spíš prosadí jeho změnu a svou činnost tím legalizují,“ říká David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.

Ve srovnání s členskými zeměmi Evropské unie si ČR nepatrně polepšila: na sdílenou 19. pozici. Ve středu žebříčku se drží pobaltské státy (11., 16. a 18. místo), nebo například sousední Polsko (13. příčka, 62 bodů), Slovensko je na 22. místě s 51 body. Na chvostu Evropy zůstávají Itálie (47 bodů), úplně poslední příčky obsazují Řecko (44 bodů) a Bulharsko (41 bodů).

Celosvětově v čele žebříčku Indexu vnímání korupce nadále zůstávají severské země a Nový Zéland. První příčku sdílí Dánsko a Nový Zéland s 90 body, Finsko a Švédsko ztratily proti loňskému roku jeden bod a zařadily se na další pozice. První pětici doplňuje Švýcarsko (86 bodů). Opačnou stranu žebříčku uzavírají Severní Korea, Jižní Súdán a Somálsko.

Další detaily k indexu naleznete na našem webu: www.transparency.cz/cpi2016.

SOUV.ČLÁNKY

Seminář „Řízení rizik podvodů v Evropských fondech

Privatizace“ vodárenství v České republice: Kam odtékají zisky?

Kde končí peníze za vodu?

prazdny - div j

 

Uložit

Podobné články