Hodnocení stavu v Praze od PRAVDY O VODĚ: Pozor na tunel na konci tunelu?
Anti-privatizace, která proběhla v řadě vodáren ČR a byla prospěšná především zahraničním koncernům a také některým politickým stranám a „politikům“. Je zřejmé, že někteří tito „politici“ již ví, že vodárenský Klondajk v ČR končí. Mohou se pokoušet ze zákulisí realizovat další „výhodný obchod“, opět dovedně schovaný do krásných slov. Tentokrát ne o příchodu strategických investorů, nyní naopak o „odchodu strategického investora“. Cílem bude zajistit zlatý padák koncernu a především sobě. S tím, že to opět vše zaplatí občané České republiky. K tomu musí zmanipulovat zastupitele Hl. města Prahy a lze očekávat obdobné praktiky jako na samém počátku.
Smlouvy s Veolií jsou neplatné
Právní rozbory, že smlouvy s Veolií jsou neplatné, má Hl. město Praha dokonce tři. Zastupitelé nejen Hl. města Prahy by proto měli být hodně obezřetní. Rozhodně by měli nejprve podat žaloby a až poté s kýmkoliv jednat.
Zásadní otázky, na které by měl znát každý zastupitel odpověď
Takže na co politici Hl. města Prahy vlastně čekají? Proč je zde najednou ochota jednat s Veolií a odkupovat od ní akcie PVK? O čem vlastně jednají? Není vedení města, v čele s paní Krnáčovou, opět někým v zákulisí manipulováno? Vždyť mají právní rozbory, které dokládají, že právní stav je jiný, než je oficiálně presentováno? Není v tom případě hodnota akcií PVK v podstatě jen symbolická, někde na úrovni likvidační hodnotě aktiv PVK?
Pokud je kontrakt o provozování s městem Praha neplatný, pak je přece hodnota akcií PVK ve vlastnictví Veolie samozřejmě zcela jinde. Společnost PVK totiž v tom případě nemá pod kontraktem zajištěn zásadní předmět podnikání, z něhož léta inkasuje stamiliónové zisky. A to je samozřejmě další otázka pro politiky. Nedochází k neoprávněnému užívání cizí věci a obohacování se na úkor občanů a Hl. města Prahy třetími osobami?
V Paříži musely koncerny Veolia i SUEZ z vody odejít
Hodnocení novinářů z Pražského deníku
Metropole dlouhodobě prodělává na prodeji vody. Praha proto jedná s francouzskou firmou Veolia o možné koupi Pražských vodovodů a kanalizací. Díky tomu by mohla regulovat cenu vody. Nakolik by mohl obchod magistrát vyjít, nechtěla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) komentovat.
Zisky za vodu v hlavním městě odtékají za hranice a Praha z toho pořádně nic moc nemá. Vodu po městě distribuuje v rukou koncernu Veolia společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která za to vybírá od uživatelů poplatky. Ročně tak utrží okolo pěti miliard korun. Z těch dává městu dvě miliardy za pronájem vodovodní sítě. (pozn. R. Novotný z toho ovšem většinu tvoří položka odpisů, které město předtím muselo investovat do trubek a nejedná se tedy o zisk města, ale o postupnou vratku původní investice a rozhodně nejde o zisk města.)
Taková částka však podle magistrátu padne celá na údržbu vodovodů. Proto by město potřebovalo dostávat více peněz. Jenže podle uzavřené smlouvy by měl pro Prahu nevýhodný pronájem platit až do roku 2028. Nebo ne?
Jde o dlouhodobý výhled aneb r. 2002 hot a r. 2017 čehý
Metropole totiž nyní uvažuje nad tím, že by PVK odkoupila od jejich vlastníka, francouzské společnosti Veolia. V pondělí tento záměr potvrdila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
„Zatím se o té možnosti bavíme a jedná se spíše o dlouhodobý výhled. Podle mě je ale správné, aby strategické společnosti ovládalo město. Můžeme mít kontrolu nad nejdůležitějšími komoditami a regulovat jejich cenu, díky čemuž nebudou občané zbytečně zatěžováni,“ uvedla Krnáčová. To znamená, že by se voda nemusela tolik zdražovat.
Naposled společnost prodali za šest miliard
„Záměr koresponduje s naší strategií na vytvoření holdingu městských firem, pod který bychom sdružili společnosti, které jsou plně nebo většinově ovládané městem,“ dodala primátorka. Na kolik by mohl obchod vyjít, Krnáčová (ANO) nekomentovala, stejně tak PVK. Když bylo státem prodáno 66% akcií PVK francouzské Veolii, tak Veolia zaplatila zhruba šest miliard korun. Zbývajících 34% prodalo samo město Praha za zlomek skutečné hodnoty.
Že chce hlavní město něco udělat s nevýhodnou smlouvou, není novinkou. O nutnosti změny dokumentu mluví vedení magistrátu od svého zvolení. Praha se dosud dožadovala více peněz od společnosti nebo zkrácení smlouvy do roku 2020, případně 2022.
Investici bude město muset platit z vlastních prostředků
Kvůli délce do roku 2028 totiž česká metropole nedosáhne na evropské dotace na stavbu čistírny odpadních vod. Investici ve výši několika miliard korun tak bude město nejspíš muset zaplatit z vlastních prostředků. (Pozn. R. Novotný: Což fakticky znamená, že vše znovu zaplatí občané. Čistírnu přitom již jednou evidentně v ceně vody zaplatili, ale jejich peníze skončili v zahraničí místo v čistírně.)
„Protože vodu spravuje soukromá společnost, Evropská unie považuje stavbu čističky za nedovolenou veřejnou podporu,“ vysvětlil opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti), podle něhož je toto otázka zhruba 10 miliard korun.
Primátorčin plán se nelíbí radní Plamínkové
Koupi PVK, nad kterou uvažuje město, se Piráti nebrání. „Klíčové jsou podmínky transakce. Podle toho, kolik by to stálo, se k tomu dá vyjádřit. Jednání v tomto ohledu však hned nezamítáme,“ uvedl Ferjenčík. Primátorčin plán se naopak nelíbí radní pro životní prostředí Janě Plamínkové (Trojkoalice/STAN). „Měla jsem jinou představu, ale ta zjevně nedojde naplnění,“ uvedla radní. Podle ní byla Praha připravena bránit se nepříznivé smlouvě žalobou, pokud by nedošlo ke shodě s PVK.
Peníze by scházely na jiné věci
„Může to být pro Prahu výhodné, pokud bude vykoupeno sto procent akcií za solidní cenu. Je otázka, na kolik se budeme s Veolií lišit v názoru na její cenu. Obávám se toho, abychom za vysokou cenu nekoupili pouze minoritní podíl,“ doplnila Plamínková.
I kdyby Praha koupila všechny akcie PVK, nemělo by to mít vliv na to, že by scházely peníze na jiné věci, třeba na údržbu vodovodů a kanalizací. „Nemyslím si, že by případná transakce měla vliv na kvalitu služeb,“ řekl Ferjenčík s tím, že problém s potrubím se stal i za současné situace. Narážel na potrubí v Dejvicích, kde lidé kvůli kontaminované vodě měli střevní problémy. Problém je spíš v proměňování investic v této oblasti, kde podle opozičního zastupitele není schopné realizovat naplánované výstavby kanalizace.
Zdroj: prazsky.denik.cz a pravda o vodě
Uložit
Uložit
Uložit
Uložit
Uložit
Uložit