Průlomové rozhodnutí soudu: Prodej vody se může vrátit zpět do společnosti Vak Zlín

TISKOVÁ ZPRÁVA

Průlomové rozhodnutí soudu může do konce roku potvrdit Vrchní soud!  Přichází možnost získat do Zlínského regionu stamilióny z EU a cena vody může klesnout!

(Zlín 19. srpna 2014) Společnost Compas Capital Consult, s.r.o. (CCC), spolu s některými městy a obcemi, 14 let brání právními kroky společnost VaK proti tunelování. V roce 2014 potvrdil Krajský soud v Brně neplatnost valné hromady 30.4.2004, na základě které byl z VaKu protiprávně vyveden prodej vody a zisky z ní, na soukromý subjekt. Do konce roku by mělo proběhnout jednání u Vrchního soudu v Olomouci.

Valná hromada VaKu v červnu 2014 ukázala, že jen za rok 2013 skončilo 91,7 miliónů korun vybraných od lidí za vodu na Zlínsku, na účtech soukromé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (Veolia). Na samotný VaK zbylo pouhých 7,3 miliónů korun zisku a to sám nese celé břímě financování investic do infrastruktury. Obdobný poměr rozdělování zisků panuje na Zlínsku již deset let. Pro koho vedení VaKu vlastně pracuje? Jak bude infrastruktura vypadat za dalších 20 let trvání smlouvy s Veolií? Rozhodujícím akcionářem VaKu je Statutární město Zlín (SMZ)l, které určuje, kdo sedí v orgánech VaKu.

Problém není koncern, ale politici, kteří pro něj tajně pracují. Slibovali růst vodného a stočného o inflaci, dotace z EU a financování investic na místo měst a obcí koncernem. Všechno je jinak. Cena vodného a stočného je nejdražší ze všech velkých vodáren ve Zlínském kraji. Okolní vodárny zůstaly v rukou měst a realizují stamilionové investice spolufinancované z dotací z EU. VaK díky privatizaci o možnost získat dotace z EU přišel. Je přitom jasné, žekoncern může navrhovat cokoliv, ale dokud ho politici do vodárny nepustí, nevyinkasuje z vody ani korunu.

Vedení Vaku manipuluje léta se zastupiteli a veřejností. Neposkytuje úplné a přesné informace. Mezi zastupitele se tak šíří falešné obavy. V obavách žije i náměstek primátora SMZ p. Dufek, který rovněž nedostal od vedení VaKu pravdivé informace a díky tomu z nevědomosti šíří mezi zastupitele strach. „Rozsudek soudu může vést k likvidaci VaKu, protože nebude z čeho vrátit předplacené nájemné ve výši 100 mil. korun.“ Toto by nikdy nemohl říct, kdyby věděl pravdu. VaK má na účtu 33 mil. korun a v okamžiku, kdy VaK provozuje svou infrastrukturu, tak při zachování cen vody, inkasuje zisk 91,7 mil. korun za pouhý jeden rok! Jakýkoliv další zisk může investovat do svých sítí a nemusí si brát úvěry u bank či koncernu!

CCC se proto rozhodlo zpřístupnit zastupitelům a veřejnosti na Zlínsku rozhodnutí soudů a připravilo pro zastupitele i veřejnost sérii expertních přednášek na téma „Rozhodnutí soudů a převzetí prodeje vody zpět do rukou VaKu, resp. měst a obcí. Výhody vrácení vodárny pro města a spotřebitele. Možnost čerpání dotací, inkasa zisků a z nich financování investic, cena vody jako u okolních vodáren v rukách měst.

Bližší informace najdete na http://www.vodalidem.cz/soud-zlin/

Cíl CCC je dostat prodej vody zpět do VaKu. Vzniká tím možnost získat peníze z EU ve výši 300-400 mil. korun. Možnost zachovat solidární ceny vody a po konsolidaci VaK snížit cenu vody na úroveň ostatních vodáren ve Zlínském kraji. Investice do sítí bude financovat vodárna a ne obce.

Konzultace a poradenství provádí CCC obcím téměř 15 let. Pomohly zastavit pokusy o vytunelování řady okresních vodáren Náchod, Boleslav, Kroměříž, Přerov,… a nyní je zde možnost vrátit prodej vody do rukou měst a obcí na Zlínsku. Proběhlá privatizace zisků a zestátnění nákladů není pro lidi a obce výhodná. Naše i zahraniční zkušenosti ukazují, že to jde a je to pro města a obce výhodné. Práce CCC má smysl, pokud prodej české vody a vodárny budou v rukou měst a obcí. Koncerny nechť si vydělávají na lidech ve Francii nebo Španělsku.

Rozsudky soudů dokládají protiprávní instalaci koncernu do Vaku Zlín. Politici na Zlínsku mají možnost protiprávní a nevýhodný model ukončit a převzít vodu zpět do svých rukou, ve Zlíně je toto řešení na dosah ruky. Zcela nelogicky se tomu brání sami politici SMZ, resp. jejich zástupci ve VaKu Zlín, kteří se odvolávají proti rozsudkům, které jsou ve prospěch města a jeho občanů.

CCC přesto věří, že i na Zlínsku začnou slušní politici hájit zájmy občanů a budou mít zájem, stejně jako jejich sousedé v kraji, vodu spravovat pro lidi a ne pro koncerny.

 

Kontakt: Ing. Radek Novotný, jednatel Compas Capital Consult, s.r.o., rn@cccfm.cz

www.vodalidem.cz, www.pravdaovode.cz

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje