Vak Mladá Boleslav a odpovědi na vaše otázky. Výroční zprávy Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.
Prodej vody je služba lidem a ne zdroj zisků koncernu
Vak Mladá Boleslav, prodej vody i infrastruktura je zcela v rukou měst a obcí
1) Provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu zajišťuje společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, a.s., se sídlem Mladá Boleslav, Čechova 1151, PSČ 293 22 byla založena Fondem národního majetku ČR na základě privatizačního projektu Středočeských vodovodů a kanalizací Praha, s.p. dle rozhodnutí MSNMP ČR ze dne 16.9.1993 č.j. 24/93 – 360.
2) Podíl měst na základním kapitálu přesahuje 94 %, zbylá část je mezi veřejností. Největší akcionáři jsou město Mladá Boleslav 38,6%, město Bakov nad Jizerou 8,7%, město Benátky nad Jizerou 8,7%, město Bělá pod Bezdězem 6,8%, město Kosmonosy 5,3% a město Mnichovo Hradiště 6,6%. V roce 2014 činí základní kapitál společnosti 1 487 309 000,- Kč
3) Jde o smíšenou vodárenskou společnost, která infrastrukturu vlastní i provozuje.
Společnost má dlouhodobou Koncepci podnikatelské činnosti, ve které reaguje na novely Vodního zákona č. 254/2001 Sb., schválení zákona o Vodovodech a kanalizacích č.274/2001, vznik kraje a přepracování Programu rozvoje vodovodů a kanalizací územního celku (dále jen PRVKUC) na Plán rozvoje vodovodů a kanalizací území kraje (dále jen PRVKÚK). Na základě nového zákona o vodovodech a kanalizacích a.s. uzavřela obchodní smlouvy s cca 28 tis. zákazníky.
Po roce 2005, reaguje i na vstup ČR do Evropské unie (dále jen EU) a s tím řadu dalších zákonů a opatření, zejména implementace směrnic EU týkajících se ochrany životního prostředí do legislativy České republiky.
Koncepce přinesla v prosinci 2005 zisk velmi významnou finanční podporu z prostředků Fondu soudržnosti EU ve výši více jak 360 mil. Kč na projekt „Mladoboleslavsko – čištění a odkanalizování odpadních vod“.
4) Osoby odpovědné za stav v okrese Mladá Boleslav: Zastupitelstva měst Mladá Boleslav, Bakov nad Jizerou, Benátky nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Kosmonosy a Mnichovo Hradiště. 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
5) Vak M.Boleslav díky svému postavení okresní vodárny pod plnou kontrolou města a obcí čerpá dotace z EU i od státu a tím spolufinancuje obnovu a rozvoj vodárenské infrastruktury a nezatěžuje občany vysokým vodným a stočným.
6) Jde o společnost, která přes velké investice do infrastruktury má dlouhodobě nižší cenu vodného a stočného než sousední Vodárna Kladno –Mělník, kde od roku 2004 působí koncern Veolia voda ČR.
Zde zastupitelům slibovali růst ceny vody o inflaci, pokud prodej vody předají Veolii a hned následující rok se ukázalo, že šlo o lež.
V nájezdu na vodárny měst, působila na straně koncernu Česká spořitelna. Nabídla městu M. Boleslav údajný odkup akcií Vak M. Boleslav. Cíl ovšem byl protiprávně ovládnout Vak a pak z něho vyvést vše, co vydělává, do rukou Veolie.
I Vak Mladá Boleslav byl cílem ataku. Informovali jsme zástupce obcí, co jsou překupníci zač. Obrana vody zde probíhala především v M. Boleslavi, kde rozumní politici rozdílem pouhých dvou hlasů pochybnou nabídku ČS/ČI odmítli.
Kvalitní práci při obraně vody zde odvedl p. Hamáček, Povšík, Kvaizar, Čuban a moudře jednal při obraně Vaku jeho ředitel, p. Sedláček. Díky slušným politikům zůstal prodej vody v rukou měst.
Na straně koncernu byl např. tehdejší místostarosta Milan Poslt (ODS) a současně člen dozorčí rady Vak M. Bolelslav, který 28.2.2002 předložil radě města neodkladný materiál a navrhl odprodej akcie Vak M.Boleslav překupníkům přes Českou spořitelnu. Rada města záměr schválila a svolala na 7.3.2002 zastupitelstvo, kde zástupci překupníků předložili návrh na odprodej akcií vodárny Mladá Boleslav.
Na toto zastupitelstvo se ovšem podařilo zajisti účat i rozumným zastupitelům ostatních měst a obcí (starosty obcí jsme předtím informovali o tom, co se chystá a o co jde), kterých by se rozhodnutí města Mladá Boleslav podstatně dotklo, protože byli také majitelé akcií VAK Mladá Bloeslav. Ti již zde s pochybným prodejem vyslovili nesouhlas.
Další dění pěkně a přesně popsal zastupitel M. Boleslavi, pan Čuban (ČSSD).
Prakticky po čtyři zastupitelstva od 14. března do 27. června se voda skloňovala ve všech pádech na desítkách jednání, v tisku a v neposlední řadě i na internetových stránkách „Benzínkových orgií“, které daly svůj neocenitelný prostor tomuto tématu, který byl nazván „Co bude s vodou?“
Co je obsahem přijatého usnesení o revokaci:
V prvé řadě se revokuje, tedy ruší usnesení ze 14. března „o záměru prodeje vodárenských akcií Čs. spořitelně-Vivendi“, tedy jedinému zájemci za cenu akcie 225 Kč.
Dále bere zastupitelstvo na vědomí, že:
- jsou městu učiněny další nabídky k jednání o možných formách vstupu strategického partnera do a.s. VaK MB a to jak formou prodeje akcií, tak pronájmem provozovatelských práv, či dalšími formami
- jen vhodnou analýzou, která posoudí jednotlivé formy vstupu strategického partnera lze připravit optimální podmínky pro další jednání
A konečně zastupitelstvo schvaluje, aby konečné rozhodnutí o tomto záměru bylo ponecháno zastupitelstvu, které vzejde z podzimních komunálních voleb.
Nájezdníci se snažili sice dál, ale již nikdy se k vodě více nepřiblížili než v tuto dobu.
Vodárna Mladá Boleslav je dál smíšená vodárna. To znamená, že vlastní vodárenskou infrastrukturu a tu provozuje. Je řízená českými vodárenskými odborníky, pracujícími pro města, nikoliv pro koncern. Je pod plnou kontrolou měst a obcí okresu Mladá Boleslav, proto čerpá dotace z EU na obnovu infrastruktury.
Pane inženýre, sleduji vaše příspěvky.
Držím palce (pěsti) a přeji si, aby celá tato kauza (respektive kauzy v dalších městech) byly rozhodnuty ve prospěch měst a obcí – tedy obyvatel České republiky. Ač již letos dosáhnu věku 83 let, stále jsem aktivní v našich Vodovodech a kanalizacích Mladá Boleslav.
Pokud se týká pitné vody, již léta máme expozici – muzeum vodárenství na naší hlavní úpravně vody na Klokočce, což je nedaleko okresního města. Chodí sem, ale i na čistírnu odp. vod v Mladé Boleslavi stovky exkurzí ze škol (od základních až po odborné a VŠ) a při dnech otevřených dveří míváme vždy plno.
Od našeho „boje o vodu“ s Veolií (tehdy ještě VIVENDI) od roku 2002 uplynulo již 17 let. Přesto však i po této době jsem mnoha spoluobčany (často i neznámými) vnímán jako jeden z těch, kteří pomohli, aby voda rajonu Mladá Boleslav zůstala v rukou občanů – nezapomněli – a to mě těší.
Jinak koncem května bude naše valná hromada, kde po pěti letech má dojít k odměně představenstva i dozorčí rady. Vše by však mělo být v souladu s naším logem „Voda je život – chraňme ji !“ A jako vždy já osobně dodávám – „…. A nedělejme z ní byznys !“
Zdravím, přeji zdraví a úspěchy ve vašem počínání – naše republika to potřebuje
– Miroslav Čuban
V orgánech České infrastrukturní (ČI) byli právníci pracující pro Veolií. ČI neměla zaměstnace a rozhodně nebyla žádný strategický investor
Přes slupku schovanou za dobré jmeno spořitelny se Vak Mladá Boleslav pokušel ovládnou její přímý konkurent.
Firma presentovaná zatupitelům jako strategický investor, neměla jediného zaměstnance a nikdy neprovozovala vodovody a kanalizace a byla vlastně předlužená.
V roce 2001 měla základní kapitál 1 mil. Kč a hospodařila se ztrátou -42 mil. Kč.
Kde najdete odpovědi na vaše otázky? Z velké části ve výročních zprávách vodárny.
Jaké odpovědi najdete ve výročních zprávách?
Kde končí zisky, které platí lidé v ceně vody? Investují se u vás do obnovy sítí? Kdo vám vodu prodává? Jak hospodaří městská vodárna? Komu a co platíte v ceně vody?
Čerpá region dotace z EU nebo vše platí lidé a obce? Kdo je v orgánech? Kdo na vodě vydělává a kolik? Kdo financuje investice?
A můžete to konfrontovat např. s tímto:
Výroční zprávy, účetní závěrky, rozvahy, výsledovky od roku 1994
Porovnání informací z výročních zpráv za jednotlivé roky umožňuje sledovat dění, priority a jednání kolem vody v regionu i porovnat okolní vodovody a kanalizace mezi sebou.
ke stažení:
Vak Mladá Boleslav - Výroční zprávy 3
Další roky najdete zde
Názory lidí, kteří se k obraně vody přidali a cíle NFPOV podporují
Darujme.cz je největší online aplikace pro darování v ČR, která chrání dárce, protože umožňuje podpořit obranu vody anonymně.
DÁVÁ VÁM SMYSL INFORMOVAT LIDI, ABY NEDOŠLO K INSTALACI CIZINCŮ K VODĚ A UDRŽET VE SPRÁVĚ VODY ZÁJMY LIDÍ? PAK NÁM S TÍM POMOZTE...
Děkujeme, že stále více lidí s námi sebe i vodu brání.
NFPOV chrání nejen nás a naše děti, ale i peníze nás všech, které jinak končí v zahraničí a nic za ně nedostáváte. Toto financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.
Od státu a politických stran nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje řešit příčinu problému, tj. neznalost, i protiprávní jednání politiků v zájmu koncernů.
Převodem na transparentní účet u ČSOB
966665/0300
nebo