CENA VODY 2022: 405 MĚST ČR A 76 MĚST NA SLOVENSKU a VÝVOJ CEN ZA 20 LET

Vodné stočné aneb kolik stojí 1 kubík vody?

Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme. Tím pomáháte nápravě.

Cena vody a její zdražování souvisí i s pochybnou instalací cizinců k naší vodě. Soudy nám potvrzují, že mnohdy proběhla protiprávně.  Politici jdou na ruku koncernům. Z odvětví ve kterém schází peníze, odtékají každoročně miliardy do ciziny, kde lidé žádnou vodu neodebrali.

To, že v odvětví schází peníze, "řeší" tak, že nám zdraží vodu a zbytek chybějících peněz napumpuje do odvětví stát. Za vodu tak platíme dvakrát - v ceně vody a z daní. Mnohdy ti, kteří instalovali koncerny k našim studnám, jim dnes "schvalují" ceny a zisky. Za to sedí ve vodárnách měst nebo v koncernových fabrikách.

Této lumpárně se bráníme přes soudy, odhalováním protiprávního jednání  a rostoucím tlakem občanů, kteří s námi prosazují ukončení tohoto nemravného systému.

Každý rok z toho, co za vodu zaplatíme skončí v cizině miliardy a pak nám řeknou. Schází peníze, vodu zdražíme.

Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme. I tím pomáháte s nápravou.

Kolik zaplatíte za vodu? Cenová mapa. Cena kubíku vody v roce 2021 v ČR a na Slovensku. Kolik stojí kubík vody?

Klikněte na okres. Pod mapou se objeví aktuální cena vody a komu za vodu platíte. Městu nebo cizímu koncernu?


Zdroj: Oficiální weby a výroční zprávy vodáren, kalkulace cen od Ministerstva zemědělství, získané dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Údaje sbíráme téměř 20 let. Dnes je často záměrně jinde nenajdete.

Kdo je odpovědný za vodu? Které politické strany byly ve vládách a řídily Ministerstvo zemědělství, které odpovídá za to, co se povedlo i za to, se páchá?

 Kdo odpovídá za stávající stav vodárenství, za cenu vody a za výši DPH u vody?


Zdroj: wikipedia

Srovnání cen vody ve více než 400 městech ČR

Jaká je cena vody ve vašem městě? Kdo vám vodu dodává? Komu za vodu platíte? Jaký je vývoj ceny vody ve vašem regionu? Kde končí peníze, které platíte za vodu?

Zdroj: Jednotlivé vodárny, jejich weby a výroční zprávy

Co je to jednosložková a dvousložková cena vody?

Jednosložková cena vody

Je násobkem ceny vody (Kč) a množstvím odebrané (m3) vody (podle § 16 zákona č. 274/2001 Sb.). Jednosložková cena vody znamená, že za dané účtovací období zaplatíte za spotřebované množství vody  m3 , (naměřeném na vodoměru), tento objem vynásobený pevnou cenou vody stanovenou na začátku roku vodárnou.

Dvousložková cena vody

Fakticky znamená, že neodeberete ani sklenici vody a za vodu přesto zaplatíte. Díky tomu se dá zveřejnovat informace o cenách tak, že se spotřebitelé neorientují v tom, kolik platí a nemají srovnání s vodárnami, kde cena závisí  pouze na spotřebě vody. Prostě zaplatíte, i když nic nekoupíte.

Co se to stane, když koncern zavede dvousložkovou cenu vody?

Neodeberete ani kapku vody a za to zaplatíte. Platíte za to, že existují a odvedete jim zisk, který si pošlou do zahraničí.

Na většině území ČR je cena vody stanovena jako jednosložková, ale zejména zahraniční provozovatelé - např. Hradec Králové nebo Jižní Čechy - přechází na dvousložkovou cenu. Neúčtují  jen spotřebovanou vodu, ale zavedli navíc paušální poplatek závislý na velikosti vodoměru = dvousložkovou cenu. Odběratelé tak zaplatí za vodu, i když neodeberou ani kapku.

U městské vodárny, která nehoní zisky, tento paušál skončí většinou zpět v odvětví.

Nic nekoupím a zaplatím? Co je to za blbost?

Jak roste cena vody? Jak rostou roční náklady občanů na vodu?

O kolik vzrostly náklady na vodu? Kolik platí občan za vodu za rok?

Zdroj: Český statistický úřad  www.czso.cz - př. rok 2018

Jak klesá spotřeba vody v důsledku růstu cen vody za 29 let?

Zdroj: Český statistický úřad  www.czso.cz

Srovnání výše DPH kalkulované do ceny vody od rozdělení Československé republiky

V ceně vody se platí DPH jak na Slovensku, tak v ČR. Do 30.4.2020 je v ČR ve výši 15%. Od 1.5 2020 bude 10%. Na Slovensku je 20%.

Srovnání cen vody Česká republika a Slovensko. Informace, o kterých se v ČR mlčí. Konkrétní příklad. Praha : Bratislava.

Na Slovensku mají vodu levnější, přestože sazba DPH u vodného a stočného je v ČR nižší než na Slovensku.

Lidé skrytě pracující pro koncerny (často bývalí politici sedící v oborových vodárenských sdruženích ovládaných koncerny) přitom v médiích tvrdí, že v ČR je voda levná!

PRAHA 2020

cena vody

94.09 Kč/m3

€ 3.7

BRATISLAVA 2020

cena vody

56.75 Kč/m3

€ 2.229

Informujeme o věcech, o kterých jiní mlčí.

Ceny na Slovensku jsme přidali na web i k uctění zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Poprvé jsme o tom začali uvažovat po přečtení knihy o korupčí kauze Gorila, kde jsou popsány i praktiky koncernu kolem vodáren na Slovensku. Rozhodnutí padlo po rozhovoru zakladatele nadace POV s J. Kuciakem. Pár týdnů poté byl J. Kuciak zavražděn.

Dali jsme slib, že mapu vytvoříme a ten plníme. Dění kolem vody v ČR a SK je velmi podobné. Více ZDE.

Děkujeme Slobodným Slovákom, kteří pomohli s daty a podpořili tvorbu mapy.

PETICE VODA JE ŽIVOT

Voda ani život našich dětí do rukou cizích korporací NEPATŘÍ!

Peticí tváříme legitimní tlak na politiky. Jak roste počet podpisů, tak je pro politiky stále těžší a ignorovat požadavek nápravy. Vše zveřejňujeme a dokládáme, že nám soudy dávají za pravdu.

SOUHLASÍŠ?

PAK SE PŘIDEJ A PODEPIŠ PETICI

VYSVĚTLENÍjednotlivých bodů petice

Jak to, co děláme hodnotí lidé, rozumní politici a média?

Aleš Ridl
Aleš Ridl
"Dobrý večer Radku, narazil jsem na Váš WEB a musím říct, že děláte sakra dobrou práci! Víc takových a naše krásná země vč. veškerých přírodních pokladů může zůstat skutečně naše a ne v otroctví zahraničních korporací! Držím vám moc palce! Musím si Váš web ještě důkladněji nastudovat
Jarmila Prokopová
Jarmila Prokopováhttps://www.darujme.cz/projekt/1202560
Jsem ohromena pečlivostí a transparentností dokumentace a což teprve to podstatné, obsahová náplň. Vaše životní poslání je dechberoucí.
Ing. Ferdinand Šmikmátor
Ing. Ferdinand Šmikmátorhttps://www.darujme.cz/projekt/1201498
Vážený pane, protože je má bývalá aktivní profesní dráha s vodou spojena, velice si Vašeho úsilí cením. Dvacet let jsem se pohyboval v oblasti armatur a zejména poučná pro mě byla doba v letech 1992-1999, kdy jsem, byl šéfkonstruktérem firmy Krammer Armaturen GmbH. Např. většina hydrantů Krammer u nás jsou mé děti. Tehdy se u mě na na návštěvách ve Wiener Neustadt vystřídali téměř všichni vedoucí pracovníci českých i slovenských vodáren. Poté jsem rovněž v branži působil v Rakousku a ČR až do roku 2014. Proto velmi dobře vím, že to, co se s vodou děje, není ničím jiným, než ...
Ing. Hana Orgoníková
Ing. Hana Orgoníková"Bývalá poslankyně sněmovny a zastupitelka Statutárního města Hradec Králové
Jste první člověk, který jednoduše a výstižně popsal, o co jde při privatizacích městských vodáren. Vaši definici tzv. provozního modelu, „Jde o privatizaci zisků a zestátnění nákladů“, budou v budoucnu lidé opakovat stejně jako věty „Zeměkoule je kulatá“ a „A přece se točí“.
Marián Jurečka
Marián Jurečkabýv. ministr zemědělství
Děkuji Vám za oslovení v oblasti problematiky vodohospodářské infrastruktury v České republice, které jste učinil dopisem dne 10. července 2018. Velmi si cením si toho, že se tímto způsobem dlouhodobě dané problematice věnujete. ... Více na CHCEME VĚDĚT
MVDr. Stanislav Mišák
MVDr. Stanislav Mišákbývalý starosta města Otrokovice a hejtman Zlínského kraje
"Velice si vážím pana Novotného za vše, co v dokazování týkajícího se poškozování občanů v souvislosti s děním ve vodárenství udělal. Má můj obdiv i podporu. Každý chápe, že dát oprávnění prodávat cizímu vodu z vlastní studny, o kterou se ale dál musíme starat, je nesmysl a okrádání vlastní rodiny. Tak proč to nejsou schopni pochopit v této zemi a dopustí to ve vodárenství. Zjednodušeně řečeno „jde o zprivatizování zisků a znárodnění nákladů“.
Svatopluk Kvaizar
Svatopluk KvaizarBývalý místopředseda Vak Mladá Boleslav a primátor Statutárního města Mladá Boleslav
Pane Novotný!Děkuji nejen za video, ale především za Váš aktivní přístup k uvedené problematice. Přerovský příklad přesně popisuje i situaci v r. 2002 u nás v Mladé Boleslavi. Chvála bohu jsme byli rozdílem dvou hlasů v zastupitelstvu rozumní a nepodlehli jsme stranou ODS prosazovanému „odprodeji hlasovacích práv“ VaKu MB. Dnes sice nemáme nejnižší cenu vody, ale díky evropským fondům ve výši tří čtvrtin miliardy zhodnocený majetek pro budoucnost, a tím i vysoce ceněnou společnost pro svou stabilitu a racionální kroky ve správě „obecní studny“. Ještě jednou děkuji.
Mgr. Eva Mucková
Mgr. Eva Muckovábývalá starostka Meziměstí, které je akcionářem Vodovodů a kanalizace Náchod, a.s.
Díky informacím získaným od pana Novotného se nám v Meziměstí podařilo jako prvnímu městu bývalého okresu Náchod v roce 2005 neschválit vstup „strategického partnera“ Veolie do VaKu Náchod – hlasování bylo naprosto jednoznačné. Všichni zastupitelé byli proti vstupu „strategického partnera“.Od pana Ing. Novotného jsem měla objektivní a velmi cenné informace týkající se společností, do kterých Veolia vstoupila. Podařilo se nám rozjet aktivity v ostatních městech a obcích, předávat informace od pana Ing. Novotného tam, kde je neměli, takže Veolia na Náchodsku tvrdě narazila a vstup nebyl schválen. Tuto svoji angažovanost v daném problému vidím dnes jako jeden z mých nejvýznamnějších ...
Mgr. Eva Štauderová
Mgr. Eva ŠtauderováBývalá náměstkyně primátora Zlína a zastupitelka Statutárního města Zlína
Mohu shrnout, že pan Ing. Radek Novotný je jediným člověkem v ČR, který se tématu vodárenství věnuje tak komplexně, podrobně a poctivě. Navíc má nezdolnou vytrvalost, za což má můj obdiv. Informace jím poskytované jsou spolehlivé a zaručené, neboť jsou vždy založené na faktech, která dává otevřeně k dispozici. Nebýt jeho, zůstaly by nám informace utajeny a koncerny by dál neomezeně inkasovaly zisky z prodeje vody, které pak chybí na obnovu infrastruktury.Navíc mohu s jistotou říci, že pan Novotný se vodárenství nevěnuje jen kvůli ekonomickým, právním a odborným parametrům. Dobře totiž ví, že vody si musíme vážit, protože voda znamená ...
Doc. Ilona Švihlíková
Doc. Ilona ŠvihlíkováInstitutu globálních studií UJAK Praha
Veřejný zájem a schopnost ho prosadit mizí z vodárenského odvětví. Stát a jeho občané se ocitají v rukou zájmových skupin, které skrytě pracují pro zahraniční koncerny. Model funguje na vysokém stupni systémové korupce, ve které zástupci soukromých zájmů obsadili pozice, kdy vytváří pravidla na míru koncernů a pro ochranu jejich zájmů. Zdroje z veřejných rozpočtů či z různých opatření hospodářské povahy jsou využívány ve prospěch zájmových skupin na úkor občanů a daňových poplatníků, měst a vodárenského odvětví.
Jana Lorencová
Jana Lorencovápřední česká investigativní novinářka, která rozkryla např. kauzy LTO a OKD"
Práce, kterou odvádíte pro nás všechny je nesmírně záslužná a já se jen obávám, že zdaleka ne všichni si uvědomujeme, jak moc je důležitá pro každého, doslova každého z nás, jak je důležitá každá kapka vody a také to, že jste pro její záchranu, proto, aby byla v rukou nás, kterým prýští pod nohama, abychom my mohli rozhodovat prostřednictvím měst a obcí o tom, zda ještě v příštích letech nějakou budeme mít udělal všechno, co je ve Vašich silách.
Šárka Tomisová
Šárka TomisováVŠB TU Ostrava
Již delší dobu sleduji Vaše stránky. Ráda podepíšu Vaši petici a ráda bych sehnala i podpisy další. Jsem absolvent katedry Úpravnictví, hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a na stejné škole již skoro 30 let pracuji. A mé zaměření byla právě Úprava a čištění odpadních vod, tudíž problematice trochu rozumím. Ráda se s vámi potkám a gratuluji k získání potřebného počtu podpisů, krásný den.
REFERENCE

DÁVÁ VÁM SMYSL BRÁNIT SEBE A VODU? PAK SE PŘIDEJTE, VODU POTŘEBUJEME VŠICHNI

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

přes darujme.cz

 

Děkujeme🐬