Zájem o studny kvůli suchu dál roste, místy ale už musí mít i třicet metrů

Nadační fond PRAVDA O VODĚ – Je nepřípustné, aby peníze lidí vybrané za vodu místo v ŘEŠENÍ SUCHA, obnově infrastruktury, zadržení vody, odstranění léků a pesticidů z vody, končily v zahraničí. Patří zpět do vodárenství.

Stále více lidí si v Olomouckém kraji obavách z dalšího suchého roku buduje studny nebo prohlubuje současné zdroje vody. Jenže někde už kvůli poklesu hladiny podzemní vody ani vlastní studna či vrt problémy nevyřeší, případně musí jít do výrazně větší hloubky než dříve.

„Zájem o studny roste. Práce nám přibývá, protože dochází voda,“ potvrzuje například majitel studnařské firmy z Olomouce Martin Knajbl.

Právě studnaři mohou lépe než kdokoliv jiný pozorovat, jak se problém s vodou zhoršuje.

„Kvůli snižující se hladině podzemní vody je třeba starší studny prohloubit a i nové se musí vrtat do větších hloubek než dříve,“ popisuje Knajbl.

Zvyšující se zájem o vlastní zdroje vody potvrzují také vodoprávní úřady, které stavby studní povolují. Týká se to například Přerovska, které sucho v posledních letech trápí pravidelně.

„V oblasti Přerova bylo za celý loňský rok povoleno a vybudováno pětadvacet studní, letos už úřad registruje dvacet nových žádostí,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Třicetimetrový vrt není v některých místech ničím výjimečným

Podobné je to i jinde. „Registrujeme pozvolný růst zájmu o studny. Lidé mají obavy ze sucha. Někteří si nechávají hloubit nebo budovat studny i jako záložní zdroj tam, kde jsou vodovody,“ potvrzuje také Ondřej Kukula z vodoprávního úřadu v Uničově.

Podle něj zájemcům mnohdy nejde o pitnou vodu, ale užitkovou, kterou mohou čelit případným omezením na použití vody z kohoutku na zalévání či napouštění bazénů.

Dramatický nedostatek vody trápí v posledních letech například i Bouzov na Olomoucku.

„Máme dvanáct osad a s vodou je stále větší problém. Hloubení či vrtání studní sice nerozhodujeme, ale žádosti registrujeme. A je vidět, že zájem lidí pořád stoupá,“ podotkl starosta Zdeněk Foltýn.Typickým příkladem jsou odlehlé osady Bezděkov a Obectov. „Tam jsou problémy už roky. Je tam taky řada chatařů a chalupářů a stále přicházejí noví, takže se prohlubují původní studny, ale často se tam také budují nové. Lidé ale musí jít do větších hloubek,“ doplnil s tím, že výjimkou už nejsou ani třicetimetrové vrty.

Někde už lidé místo svých studen volí raději obecní vodovod

Jenže ani vlastní studna už není řešením všude. V kraji jsou už i oblasti, kde je hladina podzemní vody mnohem hlouběji, a přesto tam studny rychle vysychají.

Například v Drahanovicích mají jako zdroj vody několik vrtů a před časem k nim přibyl další, přesto nyní obec zakázala vodou z kohoutku zalévat a plnit bazény.

„Je to preventivní opatření, protože vidíme, jak vody pořád ubývá,“ vysvětlil místostarosta Pavel Navrátil.

O vlastní studny a vrty tu přitom není zájem, protože podle Navrátila už je hladina podzemní vody příliš hluboko.

„Spíš teď řešíme žádosti o připojení na náš vodovod od lidí, kteří pořád spoléhali na své studny a najednou vidí, jak se v nich voda každým rokem víc a víc ztrácí. A jak by bylo drahé a náročné prohloubit studny nebo budovat nové,“ poznamenal.

I proto raději obec dopředu plýtvání pitnou vodou na koupání v bazénech zatrhla.

„Napouštění bazénů už brzy začne. Lidé si ale budou muset nechat vodu dovézt v cisternách,“ dodal místostarosta.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy

podpořte nás

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá a moře se skládá z kapek. Děkuji

Kde končí peníze lidí, které platí za vodu?

 

Podobné články