Náprava Pravda o vodě

Slovinsko přidalo právo na vodu do základní listiny práv a svobod

voda1-600

Slovinský parlament přijal právo na vodu.

Dodatek prohlašující bohaté státní zásoby čisté vody za „veřejný majetek spravovaný státem“, a nikoliv „tržní komoditu“. Slovinsko dodatkem ustanovuje přístup k pitné vodě jako základní právo všech občanů v reakci na obecné snahy o její komercializaci. Na návrhu se shodlo 64 z 90 poslanců, přičemž 26 poslanců z opoziční, středopravicové Slovinské demokratické strany se zdrželo hlasování z důvodu zbytečnosti a populismu tohoto návrhu. O schválení návrhu se osobně zasazoval také slovinský premiér Miro Cerar, který uvedl, že země musí chránit vlastní zásoby tekutého zlata 21. století na nejvyšší právní úrovni.

„Slovinská voda má velmi dobrou kvalitu a pro svoji hodnotu bude v budoucnosti bezesporu středem zájmu jiných zemí a nadnárodních korporací.

Jak se bude postupně stávat voda cennější komoditou, tlak na její získání bude stále větší a tomuto tlaku nesmíme podléhat,“ uvedl Cerar. Slovinsko je první zemí Evropské unie, která dodala právo na vodu do své ústavy a stalo se tak šestnáctou zemí na světě, která tak učinila.

Na začátku roku bylo Slovinsko vyhlášeno organizací Green Destinations za nejzelenější zemi na světě, přičemž Lublaň se stala nejzelenějším evropským městem roku 2016. Organizace Amnesty International vydala k dodatku prohlášení, ve kterém uvádí, že Slovinsko by mělo usilovat o to, aby se nový zákon vztahoval také na více než 10 000 romských obyvatel žijících v zemi. „Mnoho Romů nemá přístup ani k minimálnímu množství vody a sanitace,“ uvádí AI v prohlášení.

SOUV.ČLÁNKY

TOTÉŽ POŽADUJEME REALIZOVAT V ČESKÉ REPUBLICE V RÁMCI CHARTY VODA 300

VODA 300

PŘIDEJTE SE

prazdny - div j

Uložit

Uložit

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Dává nám váš boj za vodu smysl? Podpořte nás

Libovolnou částkou na transparentní účet u ČSOB, číslo účtu: 966665/0300

Další možnost podpory je kartou zde

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

POPULÁRNÍ ČLÁNKY

SLEDUJTE A SDÍLEJTE

Follow