Vodní krize, obyvatelé stojí fronty na příděly vody

Katastrofické sucho zažívá město La Paz, správní středisko Bolívie a sídlo tamní vlády a obyvatelé stojí fronty na příděly vody.

Tři hlavní přehradní nádrže, ze kterých obyvatelé čerpají vodu, jsou téměř suché. Podle ministra životního prostředí ale nedostatkem vody trpí až polovina země.

Situace je natolik dramatická, že vodu obyvatelé v osmisettisícovém La Pazu dostávají na příděl. Ve městě se lidé s kbelíky řadí do front u cisteren na ulicích. „Voda z cisterny byla špinavá a špatná,” popsala Julia Apazová, která v La Paz jednu z front vystála. Někteří obyvatelé se proto raději vydali do sousedního města El Alto, kde problémy s dodávkami pitné vody nejsou tak velké.

Prezidentova omluva (pozn. R. Novotný je lidem platná jako mrtvému zimník)

„Bohužel jsme nebyli varováni ani upozorněni úřady, které mají dodávky vody na starost. Nechci na nikoho házet vinu, vinni jsme všichni. Omlouvám se lidem z města La Paz,” prohlásil bolivijský prezident Evo Morales.

Podle expertů vedlo k této zoufalé situaci několik faktorů, včetně klimatické změny. Ta zvedla teploty v částech Bolívie, což urychlilo vypařování jezer a přehrad. Například jezero Poopó, které bylo druhé největší v zemi, je téměř vyschlé už od roku 2015. Zůstala po něm jen bažina. Klimatická změna způsobila i zmenšení andských ledovců, což také omezilo zdroje vody. Od sedmdesátých let ledovce ztratily třicet až padesát procent své původní rozlohy. V příštích letech podle některých vědců úplně roztají. Například ledovce Tuni a Condoriri, které poskytují až osmdesát procent vody městu El Alto, zřejmě do roku 2030 zmizí.

Vinu podle kritiků nese i masivní odlesňování a vědci varují, že pokud bude pokračovat, z Bolívie se stane poušť.

Zdroj: S Zprávy

iniciativa voda 300Doporučuji nečekat na to, až situace bude u nás podobná a poté poslouchat prostoduché omluvy politiků

Voda zdražila o 1000%  a vodárnám schází peníze na obnovu vodárenské infrastruktury. I k vůli hrozbě sucha, je proto třeba vrátit vodu a hospodaření s ní zpět do rukou státu a měst, respektive jejich vodáren. Z vody se posledních 20 let udělal v České republice kšeft pro samo-vyvolené a zahraniční koncerny.  Investice přitom dál leží na bedrech lidí, kteří vše kolem vody již dnes platí 2-3x dráž než musí.

V rámci iniciativy VODA 300, proto již dnes požadujeme nápravu a jednání v zájmu státu po 300 vrcholných politicích ČR – 81 senátorů, 200 poslanců a 17 členů vlády, ombudsman a nejvyšší státní zástupce. Přidejte se:

DOST BYLO ZDRAŽOVÁNÍ VODY

V České republice se také blíží fronty na vodu

Sucho se týká i ČR a u nás je tento problém ještě o to závažnější, protože došlo k instalaci tzv. PROVOZNÍCH MODELŮ, díky kterým peníze vybrané od lidí za vodu nekončí zpět v obnově trubek a v investicích do vodárenství. Naopak. Byl zaveden systém, kdy zisky z hospodaření s vodou tečou ve velkém do zahraničí. Důvod je jasný. Politici v řadě regionů za své výhody předali správu monopolu vody a tím zisky z vody do rukou nadnárodních firem.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Podobné články