Jak je regulována cena vody a zisky koncernů v ČR?

Pro koho je nastaven systém? Pro občany nebo pro zahraniční korporace?

Proč je regulace nefunkční? Ničí ji lobbing, neznalost a korupce!Koncernová lobby a někteří političtí sluhové koncernů vytváří iluzi, že v ČR existuje regulace cen a zisků z vody

"Regulace" je funkční jako prasklý kondom. Posluhování některých "politiků" cizincům, umožňuje koncernům "v mezích zákona", ale zcela mimo zdravý rozum a zájem občanů i státu, kouzlit se ziskem, s náklady a s kapitálem vodáren. Dochází k výplatě kapitálových, rezervních fondů, snižování základních kapitálů vodáren, k výplatě nerozdělených zisků a zadlužování vodáren apod..

Do zahraničí tak tečou každý rok miliardy, které lidé již zaplatili v domnění, že jejich peníze skončí v obnově trubek. Omyl. Naše peníze tečou do daňových rájů.

Takto "funguje" regulace a takto se díky ní dělí zisky z vody mezi koncern a městskou vodárnu

Jaká je přiměřená výše zisku stanoví prodejce vody a jeho priority. Městské vodárny mají jako prioritou obnovu infrastruktury, proto plánují malý zisk do ceny vody. Prioritou zahraničních koncernů je dostat co nejvíce peněz od lidí do zahraničí a proto do ceny vody kalkulují zisk co nejvyšší.

Česká legislativa dokonce garantuje koncernům v monopolním postavení návratnost investovaného kapitálu a zisk! Města, obce a jejich okresní vodárny vlastnící trubky, nic podobného legislativně zajištěno nemají. Toto nemá garantován žádný koncern v jiném odvětví, ani VW a její Škoda.

Zde máte reálné srovnání!


Jak to, že v odvětví, kde schází miliardy na investice, máme systém, kterým tečou miliardy do zahraničí a stát nic nedělá?

  • Protože systém regulace byl nastaven na priority municipálních vlastníků, kteří neměli zájem posílat peníze od lidí do zahraničí, ale obnovovat trubky. Tyto priority vzaly za své, když monopol vody ovládly koncerny, jejichž jediný cíl je dostat co nejvíce peněz od lidí na své účty v zahraničí.
  • Protože většina vrcholných politiků neví, že systém je takto nesmyslně nastaven. Vodě nerozumí, nevěnují pozornost, nemají data, informace. Jsou manipulováni zevnitř zastupitelstev, stran v Parlamentu ČR, různými lobbisty např. ve vodárenských sdruženích, která ovládají koncerny.
  • Protože koncernový vliv prorostl do zákonné moci a státní správy. Lidé pracující pro koncerny se z komunální úrovně dostali do sněmovny a ministerstva. Jsou zainteresováni udržení systém, kterým peníze od lidí tečou na účty koncernů. Jak? To popisuje kauza Gorila na Slovensku.

Tam, kde se lidé brání a politici informace mají, koncerny neuspěly! Systém zde funguje pro lidi a města.

Iluze regulace - "oprávněné" náklady

Ministerstvo financí sice stanoví, které náklady mohou být kalkulovány do ceny vody (např. energie, chemikálie, odpisy majetku, mzdy, nájemné za infrastrukturu či poplatky za podzemní vody apod.). Toto určuje tzv. cenový výměr. Je to  pokus o regulaci, ale jak (ne)funguje, ukazuje příklad, kdy do vodného a stočného je lidem léta započítán dokonce i úplatek za hlasování pro smlouvy, kterým byly na koncern vyvedeny zisky z vody.

Ministerstvo financí tuto nehoráznost akceptuje. Úplatek je schován do nájemného za infrastrukturu!

a lidé jsou bez peněz, které končí v zahraničí

Trafiky pro komunální politiky

Tam, kde hospodaření s vodou ovládají koncerny, tam jim "političtí sluhové" odsouhlasí často cokoliv. Ceny vody navrhuje koncern, ale schvalují je někdy neinformovaní, v horším případě zkorumpovaní komunální "politici", kteří pokud drží basu, tak sedí v trafikách a berou za to ročně miliónové odměny, které platí lidé v ceně vody.


Jaký zisk z vody inkasuje městská vodárna a jaký zahraniční koncern?

"Regulace" na severu Moravy - Severomoravské vodovody v rukou šp. koncernu AQUALIA a Vodárna Vsetín v rukou měst

Zisk vodárny v rukou měst a obcí!

1% z vodného a 2% ze stočného.

Vodovody a kanalizace Vsetín

Pro zvětšení obrázku na něj klikněte

Zisk Vaku Zlín, byl záměrně minimalizován, zisk dosáhl za daný rok výše:

3,9 mil. Kč / rok

Peníze od lidí byly vynaloženy na obnovu a rozvoj infrastruktury v regionu než na výplatu dividend.

Zisk zahraničního koncernu!

41% z vodného a 29% ze stočného.

šp. koncern Aqualia - SmVaK

Pro zvětšení obrázku na něj klikněte

Zisk koncernu AQUALIA, který lidé ve vodě zaplatili, dosáhl za jediný rok výše:

396 mil. Kč / rok

Většina z těchto peněz skončila v zahraničí, nikoliv v obnově vodárenských sítí na severní Moravě.


Zdražování vody neskončí, dokud bude voda kšeft cizinců!

Už chápete, jak a pro koho je "regulace" nastavena? Kdo si za naše peníze staví paláce a kupuje jachty?

Máte toho dost?Jste ochotní pomoct s nápravou? Pak se podívejte a přidejte se

„Děkuji za informaci a držím i nadále palce v boji za vodu. Obdivuji Vaší výdrž proti té mafiánské polistopadové sebrance, které vlastní zisky jsou nad všechno. Pro tohle jsem v listopadu 89 klíčema na demonstracích neklikal. A jistě nejsem sám. Přeji pěkný den a ještě jednou děkuji za boj,který je bojem za nás za všechny!


 

- Jirka Ohrazenice
shadow-ornament